Rezerwuj wakacje

O Krecie

Kreta jest wspaniałą wyspą, gdzie ożywają mity, gdzie tradycja i kultura idą w parze, gdzie ziemia ozdobiona dużą ilością naturalnego piękna pulsuje swoim rytmem. Od złotego piasku, przez wąwozy i rzeki aż po góry i równiny, Kreta przyciąga odwiedzających i ciągle zaskakuje. To wyspa, którą pobudzają do życia dawne tradycje, której kuchnia rozwija się z najwspanialszych aromatów i smaków, której historia i cuda minionych wieków rozkwitają przed oczami współczesnych. Kreta zachęca do skosztowania wyspiarskiego życia. Nie sposób się nią nie zachwycić.

Podczas pierwszego pobytu łatwo zauważyć, że Kreta nie wpisuje się w pocztówkowy obraz typowej greckiej wyspy kuszącej plażami, antycznymi ruinami i gwarnymi tawernami. Z pewnością wiele z tych atrakcji oferuje aż w nadmiarze, jednak jej oblicze jest o wiele bogatsze i bardziej tajemnicze. Uznawana za kolebkę cywilizacji europejskiej, zamieszkała na długo przed przybyciem Greków. Wyspa, która zmieniła historię dziejów mieszkańców Hellady poprzez swoje burzliwe losy, które kształtowały historia i zawirowania wojenne pomiędzy Europą, Afryką a Azją. Osławiona mitologiczną cywilizacją minojską, której powstanie i nagłe zniknięcie ok. 3500 lat temu jest tajemnicze i dla wielu badaczy stanowi ponadwiekową zagadkę. Niezależnie od wydarzeń i biegu historii, Kreta pozostała dumna i niezwykle waleczna, głównie za sprawą swoich mieszkańców. Kreteńczycy są bowiem narodem przywiązanym do miejsca urodzenia, który podkreśla swoją odmienność. 

Jako cel turystycznych wyjazdów Kreta nie wymaga szczególnej rekomendacji. Jedną z przyjemności podróżowania po wyspie jest gościnność jej mieszkańców. Kreteńczycy wychowani w duchu wielowiekowej tradycji wierzą, jak dawniej, że każdy przybysz pochodzi od bogów. Dlatego chętnie przyjmują turystów z wielką sympatia oraz dzielą się z nimi potrawami lokalnej kuchni, czasami nawet swojego domu.

Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków i miejsc wartych odwiedzenia na wyspie, warto jednak znaleźć czas na odpoczynek na plaży i kąpiel w morzu oraz posmakowanie kreteńskiego życia jak zwykli to czynić jej mieszkańcy. Czas na spokojną drzemkę w cieniu drzewa oliwnego lub szklaneczkę wina w lokalnej tawernie z jej właścicielem.