Rezerwuj wakacje

Lasithi

Region Lasithi jest najdalej na wschód wysuniętą prowincją wyspy, ze stolicą w mieście Agios Nikolaos. Oczarowuje gości pięknym, zróżnicowanym krajobrazem, na który składają się zielone góry, rozległe płaskowyże oraz idylliczne plaże. Od północy region oblewa Morze Kreteńskie od południa Morze Libijskie. Plaże kuszą turystów złocistym piaskiem oraz krystalicznie czystą i błękitną wodą. Panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie windsurfingu. W środkowo- zachodniej części regionu znajduje się niezwykle malowniczy płaskowyż Lasithi, którego zalesione pagórki i jaskinie przyciągają miłośników górskich wędrówek. Płaskowyż jest tradycyjnie rolniczym obszarem, który słynie z uprawy oliwek i rodzynek. Region od południa zamykają góry Dikti i miejscowość Ierapetra, prawdopodobnie najcieplejsza miejscowość na Krecie, a z pewnością najdalej na południe wysunięte miasto w Grecji.

Galeria

 • Agios Nikolaos gr. Άγιος Νικόλαος

  Kosmopolityczna stolica prowincji Lasithi. Niezwykle urokliwe miasto, którego charakterystycznym punktem jest Jezioro Voulismeni, mała laguna w centrum służąca jako port dla łodzi rybackich. Nazwa miasta pochodzi od bizantyjskiego kościoła św. Mikołaja, który znajduje się na wysuniętym cyplu. Latem, wokół jeziora gromadzą się liczni turyści i mieszkańcy zasiadający w tawernach, restauracjach i kawiarniach. Jezioro jest atrakcją miasta i miejscem, które przyciąga spora ilość turystów. Warto również wspiąć się na skałę wznoszącą się ponad jego taflą; z jej szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na jezioro, kanał i zatokę.

 • Sitia gr. Σητεία

  Najdalej na wschód wysunięte miasto Krety. Zbudowana na wschodnim brzegu zatoki o tej samej nazwie. Miasto komponuje się swoją zabudową z portem i pnie w górę po zboczu, na którym góruje twierdza Kazarma („Zbrojownia”). Tutaj urodził się poeta Vitsentzos Kornaros, autor słynnego poematu o miłości „Erotokritos”. W lecie, w mieście odbywa się kilka festiwali, którym towarzyszą kolorowe parady i atrakcje w twierdzy.  Warto przejść się nadmorską promenadą i usiąść w jednej z tawern lub kawiarni z widokim na port i przechadzających się ludzi. 

 • Elounda gr. Ελούντα

  Z pozoru senna miejscowość rybacka, w rzeczywistości słynąca z najdroższych hoteli na wyspie. Piękne krajobrazy i niesamowite widoki na zatokę Mirabello są przyczyną jej sławy i wyjątkowości, którymi olśniewa nie tylko najbogatszych i najbardziej wpływowych tego świata. Odwiedzających zachwyca port oraz liczne kawiarnie i tawerny, z których można podziwiać widoki na malowniczą zatokę. 

 • Ierapetra gr. Ιεράπετρα

  Wysunięte najdalej na południe miasto Grecji. Ze względu na położenie nad Morzem Libijskim, jest to  najcieplejsze miasto na Krecie ( w zimie temperatura powietrza osiąga wartość do około 22 stopni Celsjusza). Niezwykle malownicza, choć w trakcie lata gwarna i tętniąca życiem miejscowość turystyczna. Otoczona żyznymi równinami i pięknymi wąwozami. Idealne miejsce dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku w jej okolicy oraz rozrywek w samym mieście. Od starożytności ośrodek handlowy, który konkurował przez swoje położenie z portami na północnym wybrzeżu wyspy. Do dzisiaj zaskakująco duże miasto i kosmopolityczna stolica południowego wybrzeża tej części wyspy.

 • Neapoli gr. Νεάπολη

  Urokliwe i spokojne miasto położone ok. 54 km na wschód od Heraklionu, które słynie z wielu pięknych budynków, ładnych ogrodów oraz starych kościołów. Największy rozkwit przeżywało w czasach okupacji tureckiej, kiedy Turcy uczynili z niego stolicę wschodniej Krety. Chwalebną przeszłość pamięta kilka budynków, m. in. sąd, Muzeum Folkloru oraz liczne kościoły, w tym katedra Panagia Kera (Najświętszej Marii Panny), drugi co do wielkości kościół na wyspie. Miasto słynie z orszada- słodkiego napoju sporządzanego z migdałów, cukru i różanej lub pomarańczowej wody kwiatowej. Warto zjeść tutaj posiłek lub zatrzymać się na kawę.

 • Makrigialos gr. Μακρύ Γιαλό

  Niewielka miejscowość Makrigialos znajduje się w pobliżu wejścia do wąwozu Pefki. Była początkowo skromnym portem, bez dojazdu od strony lądu. W latach 50. stała się silnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Miejscowość składa się z (obecnie połączonych) dwóch osiedli: Makrigialos i Analipsi. W centrum można znaleźć zarówno duże jak i małe hotele, tawerny, restauracje, bary i kawiarnie, a także supermarkety. Turystów przyciąga piaszczysta i dobrze zagospodarowana plaża.