Rezerwuj wakacje

Rethymno

Region Rethymno jest najbardziej atrakcyjnym regionem Krety. Niedotknięty przez masową turystykę zachwyca dzikimi krajobrazami i gościnnością lokalnych mieszkańców. Stanowi idealne miejsce wypoczynku dla miłośników kultury oraz zwiedzania zachwycających miejsc. Wzdłuż północnego wybrzeża regionu leży wiele pięknych i klimatycznych plaż, które na tle turkusowego morza stanowią oazę spokoju i miejsce relaksu dla całej rodziny. Najważniejszym miastem regionu, od którego pochodzi jego nazwa jest Rethymno, renesansowa perła w koronie wyspy. Podobno jego mieszkańcy są najbardziej uprzejmymi mieszkańcami wyspy. Nie sposób  nie zachwycić się wąskimi uliczkami, małymi kawiarniami i swobodną atmosferą weneckiego portu. Kierując się na południe, turyści odkrywają tradycyjne wsie i poznają lokalne rzemiosło. Południowe wybrzeże olśniewa naturalnymi krajobrazami pośród, których można znaleźć pełne uroku miejscowości i niezwykle spokoje plaże.

Galeria

 • Rethymno gr. Ρέθυμνο

  Stolica prowincji i trzecie co do wielkości miasto na Krecie. Przepełnione renesansową tradycją, która wzbogacona o tureckie wpływy, dzisiaj rozkwita na nowo. Dla wielu punkt obowiązkowej wizyty na wyspie, aby spojrzeć na panoramę miasta z fortecy lub skosztować wyśmienitych owoców morza w weneckim porcie. Ważny ośrodek uniwersytecki. Najciekawszym punktem jest Stare Miasto, z plątaniną wąskich uliczek, w których znajdują się małe mieszkania, przytulne hotele czy też ciekawe budowle, takie jak meczety oraz renesansowe kamienice, w których mieszczą się muzea. Za sprawą turystów, wieczorem miasto ożywa; u schyłku sezonu wakacyjnego, w mieście pojawiają się liczni studenci. Wizyty w Rethymno nie sposób zapomnieć, a miasta nie polubić. Zawsze warto do niego wracać, aby odkrywać kolejne zaułki i ciekawe atrakcje.

 • Agia Galini gr. Αγία Γαλήνη

  W starożytności miejscowość, która była ostatnim przystankiem lądowej ucieczki budowniczego labiryntu Dedala ze swoim synem Ikarem. Wznoszący się pomnik na skale przypomina tragiczną próbę lotu na woskowych skrzydłach. Współcześnie Agia Galini to nadmorski kurort na południowym wybrzeżu Krety, którego nazwa w języku greckim oznacza „święty spokój” i przekornie opisuje miejscowość poza letnim sezonem. Jest to widowiskowo położone miasto, skierowane w stronę żyznej równiny Messara oraz bezkresnego Morza Libijskiego. Można w nim poczuć wyspiarską atmosferę. Na spragnionych morskich atrakcji czekają łodzie wycieczkowe, którymi można odbyć rejs wzdłuż klifowego wybrzeża i odkrywać piękno ukrytych jaskiń.

 • Plakias gr. Πλακιάς

  Do niedawna mała wioska, w ostatnich dziesięcioleciach przekształcona w popularny kurort położony w żyznej dolinie rzeki Kotsifos. Uwielbiana w latach 60-tych XX wieku przez hipisów, dzisiaj chętnie wybierana jest przez turystów, którzy poszukują większych ośrodków turystycznych, ale poza głównymi szlakami. W okolicy można zobaczyć tradycyjne wsie kreteńskie: Myrthios, Selia i Asomatos, które zachowały swoją tradycyjną zabudowę oraz z których można podziwiać widoki na Morze Libijskie. Jedną z ulubionych atrakcji odwiedzających Plakias jest stary wiatrak, który znajduje się w odległości 1,5 km od miejscowości. Turystów zachwyca zatoka oraz długa i piaszczysta plaża.

 • Anogia gr. Ανωγια

  Miejscowość położona w pobliżu płaskowyżu Nida i Gór Ida. Idealne miejsce do rozpoczęcia pieszej wędrówki. Okrutnie zniszczona przez Turków, podczas niemieckiej okupacji, została ponownie ukarana z powodu uprowadzenia generała von Kriepe, który planował zbiec do Egiptu. Dawniej mocno rozwijające się centrum tkactwa ręcznego i pierwszej gminy na Krecie, w której kobiety utworzyły stowarzyszenie, aby pracować razem. Dzisiaj słynie z ręcznie wykonanych tekstyliów i rękodzieła. Anogia znana jest także dzięki festiwalom muzycznym oraz jako miejsce narodzin wielu muzyków.

 • Margarites gr. Μαργαρίτης

  Obok Thrapsano, najbardziej znane centrum garncarstwa na wyspie. W sezonie- uczta dla oczu,  które nie mogą nacieszyć się wymyślnymi kompozycjami ceramiki umieszczonymi na zewnątrz warsztatów i budynków mieszkalnych. Wieś, w której wybrane budynki pamiętają czasy weneckie, a mieszkańcy, oddani wielowiekowej tradycji, prowadzą spokojne, codzienne życie. Część rzemieślników nadal korzysta z pieców opalanych drewnem, choć tradycja mistrzów garncarskich tzw. mastoras, którzy wędrowali i pracowali na zamówienie, nie jest już kontynuowana.

 • Bali gr. Μπαλί

  W przeszłości niewielka osada rybacka, obecnie znacząca miejscowość turystyczna. Związana jest ona z mitem o legendarnym strażniku wyspy- Talosie (od którego otrzymała nazwę), gigancie wykutym z brązu, podarowanym królowi Minosowi, strzegącego wybrzeży Krety. Zjawiskowo położona nad czterema zatokami, miejscowość zapewnia turystom różnorodne atrakcje i spokojny wypoczynek. Nieopodal przebiega główna droga narodowa łącząca Heraklion i Rethymno, dzięki czemu dojazd do Bali możliwy jest z każdej strony wyspy. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.