Kreta: wakacje z dzieckiem - parki wodne

19-08-2016

Spośród wielu atrakcji na wyspie Krecie osobną kategorię stanowią parki wodne, w których można spędzić rodzinnie czas. To atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Na wyspie otwarte są trzy parki wodne, które czynne są w sezonie letnim, gdyż ze względu na położenie na świeżym powietrzu na okres zimowy są zamykane. Dwa najpopularniejsze parki wodne znajdują się w prefekturze Heraklionu: Aqua Plus oraz park wodny WaterCity Waterpark. Ich położenie jest bardzo bliskie względem najpopularniejszych miejscowości turystycznych północnego wybrzeża, dlatego są one chętnie odwiedzane przez wielu gości. Trzeci aquapark - Limnopoulis na Krecie znajduje się w prefekturze Chania.

Jak dojechać? 

W ofercie lokalnych biur podróży spotkają Państwo propozycje zorganizowanych wizyt w aquaparkach na Krecie, w których bilet wstępu łączy się z transportem na miejsce. Do parku można udać się też samemu, polecamy dojazd wynajętym samochodem, choć jeśli wypożyczają Państwo auto tylko na kilka dni warto zastanowić się czy nie lepiej jest skorzystać ze zorganizowanego transportu do parku. Jedynym minusem tego wyboru jest konieczność stawienia się na zbiórce o określonej godzinie i miejscu, najczęściej przy głównej drodze i hotelach w turystycznych miejscowościach. Autobus zabiera wielu gości z różnych miejsc, dlatego dojazd do parku może trwać dłużej. Tylko do aquaparku Limnopoulis można dojechać lokalną komunikacją miejską. 

Aquapark WaterCity w Anopolis na Krecie  

Park znajduje się w odległości 17 km od Heraklionu. Jest to kompleks z wieloma zjeżdżalniami, basenami, placem zabaw, leniwą rzeką i innymi atrakcjami, które gwarantują dobrą zabawę nie tylko dzieciom. Park otwarty jest od godziny 10:00 do 18:30. Wstęp dla osoby dorosłej i nastolatków kosztuje ok. 23 EUR, dla młodszych dzieci - ok. 16 EUR, najmłodsze dzieci korzystają z parku bezpłatnie. Cena uzależnione jest od wzrostu, osoba powyżej 140 cm traktowana jest jako osoba dorosła, dzieci pomiędzy 140 cm a 90 cm, a najmniejsze dzieci do 90 cm. Bilety można zakupić na stronie internetowej parku a transakcji dokonać online (ceny podane są w walucie Euro). Często oferta biletów na stronie internetowej parku zawiera korzystną zniżkę. Na stronie znajdują się również mapki dojazdu z najpopularniejszych miejscowości. Podczas wyboru tej lokalizacji należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda w sierpniu na Krecie bywa upalna. 

Aqua Plus aquapark na Krecie - okolice Hersonissos

Park znajduje się w pobliżu miejscowości Herosnissos, przy drodze w kierunku miejscowości Kastelli, obok pola golfowego. Na terenie parku znajduje się kilka wysokich i zapewniających ekstremalne doznania zjeżdżalni, polecanych raczej dla osób dorosłych. Dla dzieci przygotowane zostały różnorodne atrakcje w postaci: małych zjeżdżalni, leniwej rzeki, aktywnego placu zabaw. Na terenie największego aquaparku na Krecie znajduje się wiele barów i małych punktów gastronomicznych, z których można skorzystać w trakcie wypoczynku. Wstęp dla osoby dorosłej i nastolatków kosztuje 27 EUR, dla młodszych dzieci - 16 EUR, najmłodsze dzieci do 2. roku życia korzystają z parku bezpłatnie. Zamawiając bilety na stronie internetowej parku, można zamówić transfer z hotelu do parku i z powrotem, który jest dodatkowo płatny. Cena za osobę dorosłą wynosi 9 EUR, za dziecko 6 EUR, małe dzieci podróżują bezpłatnie. 

Park wodny Limnoupolis - okolice Chanii

Trzeci aquapark na Krecie znajduje się w prefekturze Chania. Jest nieco mniej popularny, ale ze względu na położenie gromadzi wielu chętnych. Jest to też jedyny park wodny w tej części wyspy. Park oddalony jest o około 8 km od Chanii i położony w zielonej scenerii. Kompleks otwarty jest od godziny 10:00 do 19:00 w miesiącach od maja do października. Zjeżdżalnie są czynne w godzinach od 11:00 do 18:00. Obok licznych atrakcji dla dorosłych znajdują się tutaj również obiekty przeznaczone specjalnie dla dzieci: plac zabaw, baseny, brodziki, leniwa rzeka oraz inne atrakcje, m.in. samochodziki, rowerki, specjalne gry edukacyjne dla najmłodszych. Wstęp dla osoby dorosłej liczonej od 13. roku życia kosztuje 20 EUR, dla dzieci w wieku 4- 12 lat - 15 EUR, młodsze dzieci korzystają z parku bezpłatnie, podobnie jak osoby po 60. roku życia. W tym aquaparku na Krecie można wykupić też bilet popołudniowy, obowiązujący od godziny 15:00, jest on nieco tańszy niż całodzienny oraz bilet obejmujący tylko baseny bez zjeżdżalni, również w niższej cenie. Do parku tego parku jako jedynego można dojechać bezpośrednio regularną komunikacją miejską z Chanii, autobusem firmy KTEL (kursy 4 x dziennie, bilet kosztuje w jedna stronę ok. 2,5 EUR) lub też małą kolejką. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej parku. 

Czy warto wybrać się do aquaparku na Krecie?

Część z Państwa z pewnością zapyta, czy warto skorzystać z oferty wypoczynku w aquaparkach na Krecie. Naszym zdaniem jest to bardzo indywidualna kwestia. Warto pamiętać, że infrastruktura tych parków nie jest najnowsza, a porównując ich wielkość i atrakcje do innych parków wodnych w Europie, można być lekko rozczarowanym. Pomimo, że parki odwiedzane są przez wielu gości, z roku na rok przeprowadzane są remonty to nie są one rozbudowywane i modernizowane w znaczący sposób, przez co wielu osobom mogą wydawać się mało atrakcyjne. Ocenę pozostawiamy zatem Państwu. Mimo to, może to być bardzo dobra alternatywa na aktywne wakacje z dzieckiem. Przy planowaniu wypoczynku w parku, proszę brać pod uwagę pogodę, dlatego iż położone są one dalej i wyżej od poziomu morza, odczuwalna temperatura powietrza może być nieco niższa niż na wybrzeżu. W dzień, kiedy jest nawet niewielkie zachmurzenie operacja słoneczna też jest nieco słabsza. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta: wakacje z dzieckiem

Wiele osób zastanawia się czy wakacyjny wyjazd na Kretę... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Kalo mina! czyli udanego miesiąca. Kreta w sierpniu

Kalo mina! (gr. καλό μήνα) tym powitaniem pozdrawiają się... Czytaj więcej