7. Festiwal muzyczny w Houdetsi 04-08/08/2016

01-08-2016

Już za kilka dni, a dokładnie 4. sierpnia rozpocznie się trwający aż cztery dni festiwal muzyczny w miejscowości Houdetsi w prowincji Heraklion. To niebywała okazja do poznania tradycji muzycznych Krety i nie tylko jej mieszkańców oraz lokalnej społeczności i jej kultury. Zachęcamy osoby przebywające w tym czasie na wyspie do udziału w festiwalu. Na prawdę warto o czym świadczą liczy - w 2014 r. w festiwalu uczestniczyło blisko 35 tysięcy osób. 

Atrakcje festiwalu

Festiwal odbywa się już po raz siódmy i z roku na rok gromadzi tysiące turystów, którzy uznali to wydarzenie za autentyczny i prawdziwy wyraz kultury na najwyższym poziomie. Festiwal jest zawsze organizowany w sierpniu, choć w każdym roku w inny weekend. Pierwotnie zakładał połączenie działań twórczych organizacji o nazwie - The Musical Workshop "Labyrinth" (tłum. Muzyczny Warsztat "Labirynt"), która zajmuje się przygotowywaniem seminariów, koncertów oraz różnych działań wokół tradycji muzyki z różnych części świata z młodym pokoleniem artystów, którzy mogliby czerpać i pielęgnować dawne muzyczne tradycje. Organizacja została założona w 1982 roku przez Ross Daly. Od roku 2002 jej siedziba znajduje się w miejscowości Houdetsi. 

Festiwal jest efektem łączenia różnych światów muzycznych, w szczególności lokalnych tradycji muzyków kreteńskich i adeptów współczesnych szkół. Ponadto, jego twórcy czerpią inspiracje z lokalnej kultury, różnorodności obrazów, zapachów i smaków oraz gościnności miejscowej ludność. Stąd niemal wszyscy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym festiwalu. Niewątpliwym atutem tego wydarzenia jest świadomy wybór twórców oraz bezpłatny udział w imprezie, na rzecz której pracuje kilkuset artystów i wolontariuszy bezpłatnie. Podczas czterech dni festiwalu oraz na pięciu scenach odbywa się kilkadziesiąt koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, m.in.: wystawy instrumentów muzycznych, artystów wizualnych, różnych spontanicznych happeningów oraz prezentacje rękodzieła. 

Na poniższej stronie w języku angielskim znajduje się program festiwalu. Zapraszamy do odwiedzi strony.

Wystawy i wydarzenia towarzyszące

Corocznie w ramach festiwalu odbywają się wystawy i małe targi, w ramach których odwiedzający mogą zakupić lokalne produkty i wyroby lokalnego rzemiosła. Jest to dobra okazja do zapoznania się z lokalną tradycją i świetny krok w kierunku prezentowania i promowania lokalnych rzemieślników, których produkty charakteryzują się przede wszystkim znakomitą jakością. Wystawy rzemiosła, fotografii, drobnego rękodzieła odbywają się w pomieszczeniach, które są estetycznie odnowione przez samych twórców. Goście są mile widziani oraz mają możliwość porozmawiania z twórcami o swoich pracach.

O miejscowości

Wieś Houdetsi (lub Choudetsi) położona jest o około 23 kilometry od portu lotniczego w Heraklionie oraz stolicy wsypy. Usytuowana jest w malowniczej krainie winnic i drzewek oliwnych. Otoczona sielska atmosferą i wypełniona niezwykle przyjaznymi mieszkańcami. Jeśli pragniecie oderwać się na chwilę od tłumów północnego wybrzeża, skosztować prawdziwej gościnności, udać się na degustację wina w lokalnych winnicach nie znajdziecie lepszego miejsca. Miejscowość liczy około 1100 stałych mieszkańców, położona jest na wysokości 450 m n.p.m. Nazwa miejscowości według wielu podań odnosi się do tłumaczenia słów z języka starogreckiego - gr. χους oznacza ziemię i gr. δέος oznacza trwogę. Wieś znajduje się w przejściu między górami, a tereny w dolinie od wieków zapewniały mieszkańcom żyzne ziemię i dostęp do źródeł krystalicznie czystej wody. 

W samej miejscowości można odwiedzić budynek szkoły podstawowej zbudowanej w 1925 roku oraz źródło wody nazwane "Hantzine", które znajduje się na tyłach kościelnego ogrodu. Warto zobaczenia atrakcją jest z pewnością muzeum folkloru organizacji "Labirynt", założone w 1982 roku przez Ross Daly, którego celem jest gromadzenie, zachowanie i promowanie tradycyjnych instrumentów muzycznych z całego świata.

Dojazd do miejscowości najlepiej zaplanować z Nowej Drogi Narodowej w kierunku Knossos, następnie kierując się na miejscowości Archanes i Vathipetro dotrzec do celu od strony zachodniej. Powrót przez miejscowości: Kalloni, Peza, Kallithea, wyjazd przy Nowej Drodze Narodowej skąd już można udać się w dowolnym kierunku. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wielkanoc w Grecji

Najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym wyznawców... Czytaj więcej

Wąwóz Spiliotissa

Wąwóz Spiliotissa znajduje się ok. 24 km na południe od... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Jeśli wypoczynek na Krecie to tylko all inclusive?

Co pewien czas wraca jak bumerang temat wypoczynku w hotelach... Czytaj więcej

Heraklion - stolica wyspy i jej atrakcje

Stolica i największe miasto na Krecie (liczące ok. 130... Czytaj więcej

Knossos, czyli zagadka cywilizacji minojskiej

Knossos jest najważniejszym pałacem minojskim i dowodem... Czytaj więcej