Forteca w Rethymno

07-07-2016

Jedna z największych twierdz na Krecie, które powstały w epoce weneckiej. Fort został zbudowany na planie pentagonalnym w 1573 roku. Jego obwód liczy 1300 m długości. Mury fortecy są dobrze zachowane, być może dlatego iż otrzymały dodatkowe wzmocnienia, wskutek wynalezienia prochu, który zmusił konstruktorów do stosowania lepszych rozwiązań.

Miasto Rethymno

Rethymno to trzecie co do wielkości miasto na Krecie (liczy ok. 30 tys. mieszkańców), zbudowane jest w miejscu dawnej Rithymny (miasta z IV-V wieku p.n.e). Po epoce bizantyjskiej Rethymno zostało ufortyfikowane i wzmocnione przez Wenecjan. Na ten właśnie okres przypada największy jego rozkwit, bowiem Wenecjanie postanowili przekształcić Rethymno w ważny ośrodek handlowy (obok Heraklionu i Chanii). Z tego okresu pochodzi dzisiejsze stare miasto, które jest jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Krety i zachwyca gości, którzy odkrywają w nim elementy przeszłości i teraźniejszości. Miasto z uroczymi uliczkami i pięknymi zabytkami prezentuje odcienie weneckiej i tureckiej historii, które nie zostały zmienione w epoce nowożytnej. W przeciwieństwie do Heraklionu czy też Chanii, miasto zachowało w wielu miejscach swój renesansowy charakter. Nad miastem góruje widoczna z daleka forteca - dzieło Wenecjan. 

Forteca i jej bastiony

W 1540 roku ze względu na rosnące zagrożenie ze strony rosnącego w siłę Imperium Osmańskiego, władze weneckie miasta zdecydowały sie na rozbudowę istniejących już fortyfikacji oraz murów obronnych chroniących Rethymno. Pomimo ogromnego wysiłku włożonego w zabezpieczenie miasta, w 1571 roku piraci Ouloutza-Ali zdobył miasto, które odsłoniło słabe strony tej przebudowy. W konsekwencji Rethymno został przez piratów ograbione oraz doszczętnie spalone.

Dwa lata po tych wydarzeniach Wenecjanie podjęli decyzję o tym, aby na wzgórzu Paleokastro wybudować nową twierdzę, która miała za zadanie skuteczniej ochronić miasto. W ten właśnie sposób powstała forteca (wł. Fortezza), czyli najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Rethymno oraz jedna z lepiej zachowanych twierdz na Krecie. Forteca jest największym weneckim zamkiem na Krecie, jaki kiedykolwiek zbudowano. W sezonie wakacyjnym organizowane są tu czasami plenerowe spektakle oraz różnego typu widowiska i imprezy kulturalne. Na terenie twierdzy znajduje się meczet Sułtana Ibrahima. Wzdłuż ścian znajdują się cztery bastiony: św. Łukasza, św. Eliasza, św. Pawła, św. Mikołaja.

Fort był tak duży, że w czasach weneckich mógł pomieścić i ochronić całą ludność miasta. W jego wnętrzu znajdowały się koszary, kościół, szpital i pomieszczenia magazynowe. Główna brama pomiędzy bastionami św. Mikołaja i św. Łukasza, prowadzi na centralny plac fortecy. Obok wejścia znajduje się dawna zbrojownia. Kierując się dalej obok bastionu św. Eliasza, można zobaczyć jeden z wielu zbiorników na wodę. W pobliżu centralnego placu stoi meczet sułtana Ibrahima, dawniej kościół św. Mikołaja, który został przekształcony po zdobyciu miasta przez Turków.

Twierdza jest czynna codziennie do godziny 19, jednak ostatni zwiedzający mogą wejść na jej teren do godziny 18:15. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje około 4 EUR. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kulinarna legenda Krety - Pan Jorgos Xatziparashos 

Przez ponad pół wieku Pan Jorgos Xatziparashos w swojej... Czytaj więcej

Wenecki port w Rethymno

Jedna z najbardziej malowniczych części starego miasta.... Czytaj więcej

Muzeum Historyczne i Folkloru miasta Rethymno

Muzeum zostało założone w 1974 roku i mieści się w weneckim... Czytaj więcej

Starówka miasta Rethymno

Stare miasto Rethymno jest uważane za renesansową perłę... Czytaj więcej

Plaża Rethymno

Piaszczysta plaża w Rethymno rozpoczyna się w centrum miasta,... Czytaj więcej