Gaj palmowy plaży Vai

04-04-2016

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24 km na wschód od Sitia, na wschodnim wybrzeżu Krety. Jest to najbardziej znana plaża we wschodniej części Krety, a jej główną atrakcją jest duży gaj palmowy kreteńskiej palmy daktylowej (Phoenix theophrasti). Jej nazwa wywodzi się od słowa „vai” oznaczającego dłoń w języku greckim.

Unikat w skali Europy

Gaj palmowy w Vai szczyci się mianem największego w Europie i liczy ok. 5000 drzew. Według legendy, drzewa wyrosły z kamieni wrzuconych do morza przez piratów Saracenów. Najstarsze okazy mają 2000 lat, dlatego na potrzeby legendy hipoteza o piratach Saracenach została zastąpiona fenickim piratami, którzy pływali po Morzu Śródziemnym dwadzieścia wieków temu.

Egzotyczny gaj palmowy położony jest w szerokiej dolinie nawadnianej przez lokalne rzeki od wieków. Piaszczysta plaża z białym miejscami piaskiem jest utworzona w pobliżu brzegu. Obok znajduje się gaj palmowy przypominający pejzaż wybrzeża Afryki lub Karaibów. Cały region jest własnością potężnego klasztoru Moni Toplou, który jest największym właścicielem ziemskim we wschodnim rejonie Krety. XVI-wieczny klasztor zbudowany został jako forteca oraz posiada wielką kolekcję bizantyjskich ikon.

Plaża Vai a komercja

Plaża Vai była całkowicie nieznana aż do roku 1970, kiedy to popularny producent batonika Bounty z kokosem zdecydował się nakręcić tutaj film reklamowy promujący produkt. Rzeczywiście, twórcom reklamy udało się stworzyć wrażenie ziemskiego raju. Setki hipisów zaczęły przyjeżdżać tutaj na wakacje, a sama plaża została wręcz najechana przez rzesze turystów. Z tego też powodu gaj palmowy został ogrodzony i stał się obszarem ochronionym, otwartym tylko w trakcie dnia. Plaża odznacza się białym piaskiem i turkusowymi wodami. W niektórych miejscach skały są śliskie i gładkie, a na przeciwległym brzegu znajdują się małe wysepki, które dodają krajobrazowi uroku.

Charakter plaży i dojazd

Plaża jest zorganizowana. Najbliższe pokoje do wynajęcia znajdują się poza obszarem chronionym, w odległości ok. 20 min spaceru. Do obszaru można dojechać samochodem, który należy zostawić na parkingu. Od parkingu do plaży prowadzi droga, spacer trwa ok. 10 minut. Do miasta Sitia kursują połączenia autobusowe KTEL, a lokalne biura podróży organizują wycieczki dzienne. Ceny za parking, parasole i stołówki są wysokie.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej

Plaża Pahia Ammos

Plaża Pahia Ammos położona jest 20 kilometrów na wschód... Czytaj więcej

Plaże w miejscowości Elounda

Elounda znajduje się 10 km na północ od Agios Nikolaos,... Czytaj więcej

Plaże w okolicach miejscowości Agios Nikolaos

Miejscowość Agios Nikolaos jest najstarszym kurortem na... Czytaj więcej

Plaża Agia Fotia

Agia Fotia jest jedną z ulubionych plaż Kreteńczyków. Znajduje... Czytaj więcej

Plaża Ambelos

Plaża Ambelos znajduje się na wschód od głównej osady w... Czytaj więcej