Grecja - Dzień Niepodległości

27-03-2017

W dniu 25 marca w całej Grecji obchodzone jest święto narodowe - Dzień Niepodległości na pamiątkę wydarzeń marca 1821 roku oraz wybuchu powstania narodowego. W wyniku intensywnie prowadzonych walk i zjednoczenia mieszkańców kraju, Grecja po prawie 400 latach rozpoczęła proces odzyskiwania niepodległość. W dniu, w którym oficjalnie została ogłoszona rewolucja w całym kraju rozbrzmiewało hasło "Wolność albo Śmierć" (gr. Ελευθερία ή θάνατος). Dzisiaj dzień 25 marca jest oficjalnie uznawany za święto stanowiące o państwowości Grecji. 

Historia wyzwolenia

Od 1453 roku Grecja włączona była w skład Imperium Osmańskiego, które od czasu upadku Konstantynopola, zajmowało tereny obecnej Grecji. Grecy wielokrotnie próbowali się wyzwolić spod tureckiej niewoli, walcząc niemal w każdym zakątku kraju i biorąc udział w partyzanckich walkach, jednak bezskutecznie. W marcu 1821 roku tajne greckie stowarzyszenie "Filiki Eteria" (Towarzystwo Przyjaciół) rozpoczęło powstanie przeciw Turkom, najpierw w Mołdawii 6 marca, a następnie 17 marca na półwyspie Mani na Peloponezie. W dniu 25 marca 1821 roku została ogłoszona oficjalna rewolucja, na ustach Greków wybrzmiewało hasło głoszące ich determinację: "Elefthería i Thánatos" czyli "Wolność albo śmierć". W święto Zwiastowania Bogurodzicy, jednego z najważniejszych dni prawosławnego kościoła, arcybiskup Germanos pobłogosławił w klasztorze Agia Lavra biały sztandar z niebieskim krzyżem. Ta flaga stała się symbolem powstańców, a symboliczny gest początkiem ogłoszonej w tym dniu rewolucji, która miała doprowadzić do utworzenia niepodległej Grecji.

Dopiero po ośmiu latach ciężkich walk oraz za sprawą wydarzeń, które rozegrały się w Konstantynopolu (obecnym Istambule), kiedy wojska rosyjskie oblegały mury miasta zmusiły sułtana Mahmuda II do podpisania traktatu w Andrianople, który zagwarantował przyszłą niepodległość Grecji. Od 1827 roku powstańców wspomagały Wielka Brytania, Francja i Rosja, których floty całkowicie zniszczyły flotę turecko-egipską w bitwie pod Navarino. Oddziały rosyjskie zdobyły Adrianopol (obecnie Edirne) w europejskiej części Turcji a oddziały francuskie prowadziły działania na Peloponezie. Oficjalne proklamowanie niepodległości Grecji na arenie międzynarodowej nastąpiło dopiero 4 lutego 1830 roku na konferencji Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji w Londynie. Jednak Kreta pozostała nadal pod okupacją turecką.

Greckie świętowanie 

Święto Niepodległości Grecji jest jednym z najważniejszych dni w całym roku i dlatego jest hucznie obchodzone. W każdym mieście i miasteczku odbywa się parada z prezentacją greckiej flagi, a jej uczestnicy mają na sobie tradycyjne stroje, w których dumnie maszerują. W stolicy Grecji – Atenach, Dzień Niepodległości jest obchodzony bardzo uroczyście, w paradzie biorą m.in. czołgi a nawet samoloty.

W tym dniu obchodzone jest również Święto Zwiastowania (gr. Ευαγγελισμός). W ten dzień swoje imieniny obchodzi między innymi Evangelia. Pomimo Wielkiego Postu Grecy ucztują  jedząc gigantyczną rybę, najczęściej dorsza (gr. βακαλιαρος). Święta i imieniny to dla Greków niezwykle istotne okazje do zabawy. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta: Boże Narodzenie

Boże Narodzenie na Krecie to szczególnie uroczysty okres,... Czytaj więcej

Wielkanoc w Grecji

Najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym wyznawców... Czytaj więcej

Zbiory oliwek na Krecie: fakty i mity

Kreta jest idealnym miejscem do uprawy drzew oliwnych ze... Czytaj więcej

7. Festiwal muzyczny w Houdetsi 04-08/08/2016

Już za kilka dni, a dokładnie 4. sierpnia rozpocznie się... Czytaj więcej

Kreta: 6 stycznia czyli Epifania

W dniu 6 stycznia obchodzone jest w całej Grecji i na Krecie... Czytaj więcej