Heraklion - stolica wyspy i jej atrakcje

26-04-2016

Stolica i największe miasto na Krecie (liczące ok. 130 tys. mieszkańców), posiada największy port handlowy i pasażerski. Miasto jest kulturalnym centrum wyspy z siedzibą Uniwersytetu Kreteńskiego oraz różnorodnymi muzeami. Chociaż historia miasta jest długa zachowały się w nim tylko nieliczne budowle historyczne. W dzisiejszym krajobrazie dominuje nowe budownictwo, które nie zachwyca, dlatego też goście odwiedzający wyspę są bardziej zauroczeni architekturą miasta Chania lub Rethymno.

Nazwa miasta nawiązuje do antycznych przekazów, z których wywodzi ono swoją nazwę od imienia Heraklesa, herosa który wykonał tutaj swoją siódmą pracę, uprowadzając kreteńskiego byka z wyspy. W starożytności Heraklion był też minojskim portem dla pałacu w Knossos. W późniejszych czasach miasto znajdowało się pod panowaniem Saracenów, cesarstwa bizantyjskiego, zdobyte w 961 roku przez późniejszego władcę Nikefora Fokasa. W 1204 roku po bitwach z Genueńczykami wyspa została siedzibą gubernatora Wenecji i nazwana Kandią (Candia), miasto Hearklion otrzymał również taką samą nazwę. Republika przyczyniła się do znacznego rozwoju wyspy, wzbogacenia się mieszkańców poprzez handel ze Wschodem oraz umocnienia pozycji wyspy na Morzu Środziemnym. W 1538 roku Candia została otoczona ogromnym murem obronnym. Po zdobyciu Krety przez Turków w 1648 roku za sprawą fortyfikacji miasto pozostawało niezdobyte aż 21 lat. Walka zakończyła się w 1669 roku co spowodowało, że wszyscy chrześcijanie opuścili je. Candia stała się od tej pory siedzibą tureckiego paszy, a nazwa miasta została zmieniona na Megalo Castro (Wielki Zamek). Dopiero po przyłączeniu wyspy do Grecji w 1913 roku, Heraklion odzyskał dawną nazwę i znaczenie gospodarcze. A w 1971 roku został ponownie mianowany na stolicę wyspy.

W stolicy warto zobaczyć centralnym Plac Platia i usiąść na kawę w jednej z pobliskich kawiarenek z widokiem na kościół św. Marka, wybudowany naprzeciwko fontanny w 1239 roku oraz budynek loggii weneckiej, dawnego klubu weneckiej arystokracji. Punktem obowiązkowym jest spacer od fontanny Morosiniego do portu i twierdzy Koules, tzw. volta. Po drodze warto wstąpić do kościoła Agios Titos, nazwanego imieniem św. Tytusa, pierwszego biskupa Krety. W bocznej kaplicy przechowywana jest relikwia biskupa w postaci czaszki w kosztownej złotej szkatule. Po tym jak w 1669 roku Turcy zdobyli Candię, Wenecjanie zabrali ją do Wenecji, relikwia powróciła na wyspę w 1966 roku.

Miejscem spacerów, poranych biegów oraz spotkań towarzyskich jest nadbrzeże portowe przy twierdzy Koules. Dawniej budowla służyła za element fortyfikacji obronnych , później za więzienie. Na zewnętrznej fasadzie widoczne są wykonane w wapieniu płaskorzeźby z wizerunkiem lwa św. Marka, będącego herbem Republiki Weneckiej. Dzisiaj twierdza znajduje się w remoncie i jest niedostępna dla zwiedzających do wewnątrz. Za to można ja podziwiać nieograniczoną ilość razy z zewnątrz podczas przechadzki. 

Muzeum Archeologiczne 

Muzeum Archeologiczne jest po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach najbardziej znaczącym muzeum w Grecji oraz najchętniej odwiedzanym muzeum na wyspie, zaraz po ruinach pałacu w Knossos. Zgromadzono w nim najwspanialsze znaleziska z pałaców minojskich i budowli w Agia Triada. Najciekawszymi zbiorami są: dysk z Festos- najstarsze na świecie świadectwo istnienia pisma; statuetka bogini z wężami- figurka bogini kultu płodności i narodzin; naczynie rytualne (ryton) w kształcie głowy byka- jedno z najbardziej znaczących znalezisku kultury minojskiej; minojskie freski z pałacu w Knossos, przedstawiające sceny ofiarne, przyrodę; złota ozdoba przedstawiająca pszczoły wokół ula, ozdoba znaleziona w pałacu minojskim w Mali; sarkofag znaleziony w Agia Triada, jedyny minojski sarkofag kamienny z dobrze zachowanymi malowidłami.

Fontanna Morosini

Prawie wszystkie warte zobaczenia zabytki miasta znajdują się w obrębie rozległych murów obronnych. Atmosferę miasta najlepiej odczuwa się na jego głównym placu (Platia), którego centralnym punktem jest fontanna Morosiniego (nazwana na część weneckiego gubernatora Krety), wokół której znajduje się wiele restauracji i kawiarni.

Fontanna Morosini zwana też Fontanną z Lwami jest jednym z najpiękniejszych zabytków weneckich w Heraklionie. Fontanna bierze swoją nazwę od nazwiska kapitana Generała Francesco Morozini, podczas którego rządów zbudowano akwedukt doprowadzający do miasta wodę. Do czasu wydanej przez kapitana decyzji, większość wody pochodziła ze studni i zbiorników magazynujących wodę deszczową. Akwedukt został otwarty w dniu 25 kwietnia 1628 roku, czyli w święto św. Marka, patrona Wenecji. Fontanna składa się z ośmiu basenów ozdobionych scenami z mitologii, z których w tym samym czasie mogło pobierać wodę blisko 40 osób. Fontanna zwieńczona jest postaciami 4 lwów, z których pysków wypływa woda. 

Od tego placu prowadzą rozchodzą się promieniście główne ulice ze sklepami, budynkami administracji, kawiarniami, tawernami czy nawet biurami podróży. Szczególnie rozległa jest ulica Odos 25 Avgoustou, która prowadzi do portu oraz ulica prowadząca do Placu Elefterias, przy którym znajduje się Muzeum Archeologiczne. Warto wybrać się na spacer, tzw. voltę, podczas której Grecy spotykają znajomych, zatrzymują się na pogawędkę lub po prostu obserwują.

Ulica targowa w Heraklionie

Od fontanny Morosiniego należy kierować się ulicą w górę, na południe. Po przejściu skrzyżowania należy skręcić z lewo. Ulica jest połączeniem nowoczesności i tradycji, bowiem na jej początku znajduje się wiele sklepów oferujących typowe pamiątki z Grecji. Podążając nią dalej, zobaczyć można tradycyjne sklepy z warzywami, mięsem czy rybami, a nawet kawą, herbatą i przyprawami. Warto zatrzymać się w jednej z kawiarenek lub barów, szczególnie tych, które serwują lokalne przekąski albo ryby prosto z targu. Polecamy restaurację Peninda Peninda (50/50), która znajduje się w połowie wysokości ulicy. Serwuje ona typowe greckie mezedes, czyli przekąski w nowoczesnych wnętrzach otwartych na ulicę. Miejsce zachęca, by usiąść na chwilę ze szklaneczką ouzo, skosztować przygotowywanych na świeżo przekąsek, spotkać znajomych i obserwować, jak ulica tętni życiem. Miejsce jest popularne szczególnie wśród młodych ludzi, starsi bywalcy targu zasiadają w typowych kafenionach (tradycyjnych kawiarniach, głównie przeznaczonych dla mężczyzn) lub w małych barach nieopodal bocznej ulicy, na której sprzedaje się ryby.

 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

La Canea, czyli po prostu Chania

Za sprawą swojej południowej architektury i historycznego... Czytaj więcej

Starówka miasta Rethymno

Stare miasto Rethymno jest uważane za renesansową perłę... Czytaj więcej

Wenecki port w Rethymno

Jedna z najbardziej malowniczych części starego miasta.... Czytaj więcej

Muzeum Historii Naturalnej w Heraklionie

Muzeum Historii Naturalnej znajduje się w odnowionej i... Czytaj więcej