Jaskinia Ideon Andron

09-07-2016

Według mitologii greckiej jaskinia Ideon Andron jest miejscem, w którym ukrywał się lub też urodził Zeus. Właśnie ten grecki mit stworzył z mało okazałej jaskini atrakcję turystyczną. W dawnych czasach jaskinia Ideon (zwana też Ida, Idi) była jednym z największych sanktuariów kultu Zeusa.

Odkrycie jaskini

Jaskinia została odkryta w 1884 roku i choć prace archeologiczne były prowadzone przez ponad sto lat, wciąż skrywa wiele tajemnic i wartościowych przedmiotów. Jaskinia znajduje się na wschodnim zboczu góry Psiloriti w obszarze płaskowyżu Nida. Najbliższa osada mieszkalna oddalona jest o około 13 km i jest to wieś Anogia. Łączna powierzchnia jaskini wynosi około 800 metrów kwadratowych. Składa się z czterech komór, dla zwiedzających dostępna jest największa komora o wymiarach około 40 metrów długości i 50 szerokości.

Mityczna historia

W dawnych czasach jaskinia Ideon Andron była jednym z największych sanktuariów na wyspie. Przez kilka tysięcy lat, od około 4000 p.n.e. aż do I wieku n.e. była miejscem kultu Zeusa, którego życie według mitologii było związane z Kretą. Podobno nawet legendarny król Minos przybywał do groty co dziewięć lat, aby modlić się o przychylność boga wszystkich bogów - Zeusa.

Zwiedzanie

Dzisiaj turyści mogą zobaczyć tylko pierwszą i jednocześnie największą komorę. Strome zejście na jej dno zbudowane jest podkładami kolejowymi. Na dole jaskini widać też urządzenia wyciągarki i pozostałości po prowadzonych wykopaliskach. Od parkingu do jaskini można dojść trawersującą ścieżką, przejście zajmuje około 25 minut. Warto pamiętać, że jaskinia nie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Warto tutaj przyjechać chociażby dla samych  widoków, jakie można podziwiać w trakcie podróży samochodem.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Płaskowyż Nida

Obszar górski w masywie Gór Ida, oddalony o około 13 km... Czytaj więcej

Wieś Anogia

Wieś Anogia znajduje się 36 km na zachód od Heraklionu... Czytaj więcej

Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy... Czytaj więcej

Jaskinia Melidoni

Według mitologii jaskinia Melidoni była schronieniem dla... Czytaj więcej