Jaskinia Melidoni

02-07-2016

Według mitologii jaskinia Melidoni była schronieniem dla olbrzyma Talosa, strażnika Krety. Zamieszkana od okresu neolitu, w czasach tureckich służyła jako schronienie dla lokalnej ludności i partyzantów. W styczniu 1824 roku stała się świadkiem tragicznej napaści armii tureckiej na mieszkańców. Obecnie pomnik historyczny i pięknie prezentowana grota skalna. Jaskinia Melidoni znajduje się około 11 km na południe od miejscowości Panormo. Znaleziska archeologiczne wskazują, że jaskinia była zamieszkana nieprzerwanie od późnej epoki neolitu aż do późnego okresu rzymskiego.

Schronienie olbrzyma Talosa

Nieoficjalne wykopaliska prowadzone potwierdziły, że jaskinia była nieprzerwanie zamieszkiwana od czasów neolitycznych aż do czasów rzymskich. Według mitologii była schronieniem dla olbrzyma Talosa. Olbrzyma wykonanego z brązu, który był stworzony przez Hefajstosa lub Dedala. Talos został przekazany królowi Minosowi, aby chronił mieszkańców Krety przed najeźdźcami. Kilka razy dziennie przemierzał wybrzeże wyspy atakując najeźdźców. Kres jego panowania położyła wyprawa Argonautów, którzy pod wodzą Jazona unicestwili olbrzyma. Medea znając jego słaby punkt znajdujący się w stopie sprawiła, że Argonauci zaatakowali olbrzyma a ten wykrwawił się.

Tragiczne wydarzenia 

Oprócz znaczenia archeologicznego, stała się też ważnym miejscem historycznym. W styczniu 1824 roku armia turecka napadała na lokalną ludność, która schroniła się w jaskini. Kryjówka zostałą odkryta, a  ludzie którzy w niej przebywali zostali zabici przez uduszenie się dymem. Łącznie zginęło ok. 340 kobiet i dzieci oraz 30 mężczyzn z wioski Melidoni. W centralnej sali jaskini została umieszczona kostnica z kości bohaterów, która przypomina o tych tragicznych zdarzeniach. Dzisiaj odwiedzający mogą podziwiać pierwszą salę z imponującą ilością stalaktytów i stalagmitów, pozostałe części są zamknięte z powodu prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Jaskinia jest podświetlona, można w niej podziwiać formacje skalne prezentowane w różnokolorowych iluminacjach.

Jak dojechać?

Jaskinia położona jest w w połowie drogi pomiędzy miastami: Rethymno a Heraklion. Z Nowej Drogi Narodowej można skręcić na zjazd w kierunku miejscowości Perama, a następnie kierować się według znaków drogą, która wspina się do góry. Przed jaskinią znajduje się parking, skąd rozpościera się znakomita panorama na wybrzeże. Bilet wstępu kosztuje 3 EUR.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Zoniana zwana też Sfendoni znajduje się 1 km północ... Czytaj więcej

Jaskinie i zatoki Sarandaris - w okolicach Hersonissos

Zatoki wokół Hersonissos znajdują się około 27 kilometrów... Czytaj więcej

Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy... Czytaj więcej

Jaskinia Ideon Andron

Według mitologii greckiej jaskinia Ideon Andron jest miejscem,... Czytaj więcej

Płaskowyż Nida

Obszar górski w masywie Gór Ida, oddalony o około 13 km... Czytaj więcej