Jezioro Kournas

13-09-2016

Jezioro Kournas to największe naturalne jezioro na Krecie. Tworzy malowniczy krajobraz w otoczeniu wysokich gór i gajów oliwnych. Znajduje się w pobliżu miejscowości Kournas oddalonej około 2,5 km na południowy-wschód od plaży w Georgioupolis oraz 20 km na zachód od Rethymno. Jezioro stanowi bardzo ważny ekosystem oraz jest jednym z niewielu obszarów na wyspie, gdzie w naturalny sposób gromadzi się dużo słodkiej wody. Z tego powodu obszar jest chroniony w ramach programu Natura 2000.

Ekosystem jeziora

Jezioro zostało stworzone przez nagromadzenie wód gruntowych pochodzących z Gór Białych. Woda wypływa ze źródła zwanego Amati lub Mati (z języka greckiego oznacza "oko"), znajdującego się na powierzchni jeziora w miesiącach letnich, a ukrytego pod powierzchnią w czasie zimy. Jezioro jest małe i posiada okrągły kształt. Maksymalna głębokość wynosi 22,5 metry, a powierzchnia 1080 m długości i 880 m szerokości. Objętość wody w lecie wynosi około 7,5 mln metrów sześciennych. Woda jest transportowana do morza przez rzekę Delfinas oraz wykorzystywana do nawadniania pól uprawnych w okolicy. 

Wypoczynek nad jeziorem

Jezioro Kournas jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców i odwiedzających wyspę turystów. W lecie, przechadzka wokół jeziora trwa mniej niż godzinę (3,5 km). Zimą i wiosną poziom wody jest na tyle wysoki, że spacer wokół jeziora jest trudny, a miejscami niemożliwy z powodu bujnej roślinność porastającej jego brzegi. Po jednej stronie jeziora znajdują się kawiarnie i restauracje z widokiem na taflę wody. W sąsiedztwie kawiarni położone są małe plaże z białym piaskiem, które tętnią życiem w okresie letnim, kiedy poziom wody osiąga niższy poziom. Goście mogą pływać w jeziorze lub odpoczywać na plażach, na których można wynająć leżaki i parasole. Ponadto, odwiedzający mogą wypożyczyć kajak i popływać po jeziorze. Jest to idealne miejsce aby spędzić spokojne popołudnie, podziwiać kolor wody i spokojną powierzchnię jeziora. 

Legendy o jeziorze

Jezioro charakteryzuje się ciemną wodą, przez co wzbudza szacunek każdego, kto je odwiedza. W przeszłości mieszkańcy wierzyli, że jezioro jest bezdenne, choć ten mit został obalony. Inna legenda mówi o tym, że we wsi obok jeziora, mieszkała piękna dziewczyna z ojcem. Pewnego dnia, gdy szli razem na pola, zatrzymali się na odpoczynek nad jeziorem. Córka czesała włosy a jej ojciec ją podziwiał. Jednak ten podziw spowodował, że ojciec próbował uwieść córkę. Dziewczyna rozpaczliwym krzykiem sprawiła, że wody jeziora przykryły powierzchnię ziemi, a ona została jego duchem. Miejscowi mówią, że w nocy w świetle księżyca można zobaczyć postać dziewczyny siedzącej na skale pośrodku akwenu, która rozczesuje swoje włosy.  

Wreszcie, niektórzy uważają, że zjawiska paranormalne które dzieją się wokół jeziora są spowodowane przez pola elektromagnetyczne, które powodują nieprzyjemne samopoczucie i nastrój. Warto odwiedzić to miejsce i przekonać się jaka energia tutaj panuje. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaża Rethymno

Piaszczysta plaża w Rethymno rozpoczyna się w centrum miasta,... Czytaj więcej

Wąwóz Imbros

Wąwóz Imbros znajduje się w prowincji Sfakia i jest trzecim... Czytaj więcej

Klasztor Moni Arkadi

Klasztor Moni Arkadi jest symbolem bohaterstwa Kreteńczyków.... Czytaj więcej

Wąwóz Zoniana

Wąwóz Zoniana znajduje się na południe od wsi o tej samej... Czytaj więcej

Płaskowyż Nida

Obszar górski w masywie Gór Ida, oddalony o około 13 km... Czytaj więcej