Jezioro Zaros

18-10-2016

Jezioro Zaros, zwane też Votomos jest sztucznym zbiornikiem położonym na południowych zboczach góry Psiloritis, oddalonym zaledwie 1 km na północ od miejscowości Zaros i 45 km od Heaklionu. Obszar ten był zawsze podmokłym terenem, a w 1987 roku utworzono tutaj sztuczne jezioro, które przechowuje źródlaną wodę. Nazwa "Zaros" w języku greckim oznacza miejsce z dużą ilością wody. Wypływa ona z trzech głównych źródeł znajdujących się w pobliżu miejscowości, jest butelkowana i sprzedawana na terenie całej wyspy. 

Wokół jeziora Zaros

Wokół jeziora znajduje się kilka restauracji i kawiarni, gdzie goście mogą odpocząć i skosztować pstrąga i łososia, które są hodowane w zbiornikach przy jeziorze. Przy jeziorze znajduje się również plac zabaw, kilka ławek i stołów, gdzie można urządzić sobie piknik. Spacer wokół jeziora nie zajmuje wiele czasu, ale w okolicy samego zbiornika rozpoczyna się szlak, który prowadzi przez wąwóz św. Mikołaja, do majestatycznego dębowego lasu Rouvas, jednego z nielicznych w Grecji. Szlak liczy sobie około 5 km, a wędrówka zajmuje około dwie i pół godziny. Można zajrzeć do kościoła św. Jana (gr. Agiou Ioanni). 

Miejscowość Zaros

Wykopaliska archeologiczne w regionie wskazują, że obszar ten był zamieszkały już w epoce minojskiej, a Rzymianie osiedlili sie tutaj z powodu obfitości świeżej wody. Źródła z Zaros dostarczały też wodę dla rzymskiej stolicy prowincji - miasta Gortyny. Bizantyjskie klasztory znajdujące się w okolicy są niemal tak liczne, jak źródła wody. Można odwiedzić większość z nich podczas pieszych wędrówek. W okolicach góry Psiloritis znajduje się szlak turystyczny zarejestrowany w Europejskim Katalogu Szlaków Turystycznych, oznaczony kodem E4.

Jeśli chcieliby Państwo poznać lepiej wieś, warto odbyć spacer po wąskich uliczkach wsi, które skrywają wiele niespodzianek. Mieszkańcy utrzymują się głównie z uprawy gajów oliwnych oraz warzyw, produkcji rodzynek sułtańskich i dystrybucji wody źródlanej. Można podziwiać tradycyjną, lokalną architekturę i odwiedzić kaplicą św. Kiriaki (gr. Agia Kiriaki), która znajduje się obok muzeum kościelnego. Ponadto w dolnej części miejscowości Zaros można natknąć się na jeden z dziesięciu młynów wodnych, który jest otwarty dla odwiedzających. Sama miejscowość znajduje się stosunkowo blisko plaż Kommos, Matala i Agia Galini oraz ruin archeologicznych miast - Gortyny i Festos. Obszar jest idealnym miejscem wypoczynku dla wielbicieli tradycyjnych miejscowości kreteńskich, wycieczek trekkingowych oraz podziwiania górskich krajobrazów. 

Woda z Zaros

W okolicy powyżej miejscowości Zaros jest produkowana oraz butelkowana woda źródlana przez rodzinną firmę Votomos S.A. Chętni mogą odwiedzić nawet rozlewnię wody, która jest przelewana do plastikowych butelek o różnej pojemności do pół litra do nawet dziewiętnastu litów. Część wody jest gazowana i rozlewana do szklanych butelek. Wiele osób rozpoznaje wodę po charakterystycznej etykiecie z napisem "Zaros" w czerwonym kolorze. Produkty odpowiadają wymaganym certyfikatom ISO stosowanym przy butelkowaniu wody do spożycia. Z powodu naturalnych źródeł i ogromnych jej ilości obszar pozostaje zielony nawet w środku upalnego lata. Zatem warto tutaj przyjechać, aby odpocząć w zaciszym terenie. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Jezioro Kournas

Jezioro Kournas to największe naturalne jezioro na Krecie.... Czytaj więcej

Gortyna jak rzymskie post scriptum

Według mitologicznych podań Gortyna jest miejscem, do którego... Czytaj więcej

Wąwóz Tripiti

Wąwóz Tripiti znajduje się w górach Asterousia, na południe... Czytaj więcej

Agia Galini czyli święty spokój

Nazwa miejscowości „święty spokój” przeczy popularności... Czytaj więcej

Wąwóz Zoniana

Wąwóz Zoniana znajduje się na południe od wsi o tej samej... Czytaj więcej

Plaża Agia Galini

Na wschód od portu w Agia Galini rozciąga się plaża, która... Czytaj więcej