Klasztor Moni Arkadi

02-07-2016

Klasztor Moni Arkadi jest symbolem bohaterstwa Kreteńczyków. Uznany za pomnik narodowy i najsłynniejszy klasztor, który wsławił się waleczną obroną mieszkańców wyspy. Data powstania klasztoru Moni Arkadi (gr. Μονή Αρκαδίου) nie jest dokładnie znana. Według tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno był jego fundatorem.

Tragiczna historia roku 1866

Klasztor Moni Arkadi jest położony około 23 km na południe od Rethymno na płaskowyżu. W 1866 roku doszło na Krecie do powstania mieszkańców przeciwko okupacji tureckiej. Powstanie trwało przez kolejne 3 lata. Szczególnie ważnym wydarzeniem okazało się oblężenie klasztoru Moni Arkad, który był siedzibą sił powstańczych i stał się jednym najważniejszych celi wojsk tureckich tłumiących powstanie.

To tutaj bowiem w 1866 roku skryło się około 1000 partyzantów, którzy odpierali atak tureckiej armii, która ostrzeliwała klasztor z trzydziestu dział i szturmowała oddziałami kilkunasty tysięcy żołnierzy pod dowództwem Mustafy Paszy. Obrońcy bronili się przeszło jeden dzień, wysokie i dobrze zabezpieczone mury klasztory dawały szansę dłuższej obrony, ale w wobec olbrzymich dział tureckich nie były w stanie stawić czoła. Gdy Turcy przy pomocy dział ściągniętych z Rethymno sforsowali bramę, jeden z obrońców Konstantinos Giaboudakis strzelając z pistoletu spowodował eksplozję magazynowej amunicji, w której ukryli się powstańcy. Wybuch przeżyło 114 osób, według legendy w samej prochowni ocalało jedno dziecko, które zawinięte w zawiniątko szmat wylądowało w zaroślach. Na pamiątkę tego zdarzenia dzień 8 listopada jest świętem narodowym Kreteńczyków.

Klasztor dzisiaj

Obecnie zabudowania klasztoru są w dużym stopniu zrekonstruowane z końca XIX wieku. W środku centralnego placu stoi dwunawowy kościół Przemienienia Pańskiego i św. Konstantyna i Heleny. Pień cyprysa nieopodal bramy nosi nadal ślady tureckich pocisków. W muzeum znajdują się ocalałe przedmioty liturgiczne, ornat przeora Gabriela oraz nadpalony sztandar obrońców. 

Zwiedzanie

Bilet wstępu na teren klasztoru kosztuje ok. 3 EUR. Warto pamiętać, aby ubrać się w stosowny strój lub zaopatrzyć się w chustę lub inne nakrycie. Jadąc samochodem do klasztoru najłatwiej skręcić należy skręcić na południe w kierunku miejscowości Arkadi lub też jechać kierując się bezpośrednio według drogowskazów wskazujących drogę. Przed klasztorem znajduje się żwirowy parking.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej

Wieś Anogia

Wieś Anogia znajduje się 36 km na zachód od Heraklionu... Czytaj więcej

Klasztor Moni Kapsa

Klasztor św. Jana w Kapsas znajduje się 9 kilometrów wschód... Czytaj więcej