Klasztor Moni Katholiko

10-07-2016

Najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki na półwyspie Akrotiri. Jego historia sięga X wieku, kiedy święty Jan Pustelnik mieszkający w jaskini w wąwozie założył małe zgromadzenie. Imponująca jest część budynków wyrzeźbiona w skale. Obok znajdują się cele mnichów, magazyny oraz most pochodzące z XVI wieku. Choć klasztor jest opuszczony, wizyta w nim i obrazy pozostawiają w pamięci niezatarte wrażenia.

Zabudowania i droga do klasztoru

Klasztor znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii, na półwyspie Akrotiri. Do klasztoru można dojść tylko pieszo, gdyż utwardzona droga dla samochodów kończy się na parkingu znajdującym się przy klasztorze Gouverneto. Turyści mijają zatem zabudowania klasztoru Gouverneto aby kierować się dalej dobrze przygotowaną ścieżką, która po kilkunastu minutach marszu, mijając Jaskinię Niedźwiedzią, zaczyna opadać wzdłuż zbocza góry. Pomimo faktu, że droga nie jest szczególnie wymagająca, warto wyruszyć na szlak w odpowiednim obuwiu i zapasem wody. Słońce świecy tutaj dość mocno, więc warto pamiętać o nakryciu głowy. Droga do klasztoru zajmuje około 30 minut. Turyści dochodzą do opuszczonego klasztoru, który jest  malowniczo wkomponowany w skalną ścianę. Niezwykle malownicze ruiny klasztoru powodują, że miejsce to na długo zapada w pamięć.

Historia klasztoru

Założycielem klasztoru był święty Jan Pustelnik mieszkający w jaskini w wąwozie. Po jego śmierci klasztor był wciąż rozbudowywany przez kolejnych pustelników mieszkających w Moni Katholiko. Klasztor pozostał zamieszkały aż do XVI-XVII wieku. Po wielu pirackich napadach mnisi zdecydowali się na jego opuszczenie. Założyli i przenieśli się do nowego klasztoru znajdującego się w miejscu współczesnego Moni Gouverneto. Obecne zabudowania Moni Katholiko pochodzą z XVI wieku. Zachowały się cele mnichów, magazyny oraz imponujący most. Klasztor został wyrzeźbiony z kamienia  w stylu bizantyjskim. Podążając na północ od klasztoru można dojść do malowniczej zatoki, która dawniej pełniła rolę portu.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Klasztor Moni Arkadi

Klasztor Moni Arkadi jest symbolem bohaterstwa Kreteńczyków.... Czytaj więcej

Klasztor Moni Kapsa

Klasztor św. Jana w Kapsas znajduje się 9 kilometrów wschód... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej