Klasztor Moni Toplou

03-04-2016

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety w pobliżu półwyspu Sidero, ok. 10 km na wschód od miasta Sitia i 6 km na północ od Palekastro. Jest jednym z najstarszych klasztorów na Krecie. Znany jest także jako klasztor pod wezwaniem Panagia Akrotiriani lub po prostu jako „wielki klasztor”. Warto odwiedzić to miejsce, choć od Heraklionu dzieli je ok. 2,5 godziny drogi.

Wizytę można połączyć z wypoczynkiem na jednej z pięknych plaż w okolicy, na Vai lub w dawnym Itanos. Klasztor jest wzmocniony dziesięciometrowym murem, który niegdyś chronił go przed atakami wrogów. Obejmuje powierzchnię ok. 800 metrów kwadratowych i liczy trzy piętra, łącznie 40 pokoi, z wysoką na 33 metry dzwonnicą. Zgodnie z tradycją posiada 100 par drzwi, z których tylko 99 zostało znalezionych. W centrum klasztoru znajduje się studnia z wodą, która zapewniła mnichom przetrwanie podczas licznych oblężeń przez Turków i piratów. Naprzeciwko stoi dwunawowa bazylika poświęcona Dziewicy Maryi i Janowi Teologowi.

W klasztorze przechowywane są bardzo stare ikony, np. ikona „Jezus Pan” (z 1770 roku), św. Anastasia i Najświętsza Maria Panna, która została znaleziona w pobliskiej jaskini. Ponadto, istnieje kilka dobrze zachowanych fresków datowanych na XIV w. W klasztorze funkcjonuje muzeum, w którego zbiorach znajdują się zabytkowe dewocjonalia, księgi, szaty liturgiczne oraz  broń i przedmioty które towarzyszyły chroniącym się w klasztorze rewolucjonistom.

W dniu 26 września obchodzone jest święto, które gromadzi wielu pielgrzymów przybywających z całej Grecji. W małym sklepie przy kasach mnisi oferują doskonałe produkty własnej produkcji, takie jak wino, oliwę z oliwek czy też raki.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Klasztor Selinari

Męski klasztor im. św. Jerzego położony jest w samym sercu... Czytaj więcej

Plaża Pahia Ammos

Plaża Pahia Ammos położona jest 20 kilometrów na wschód... Czytaj więcej

Plaża Vathi

Vathi jest spektakularnie położoną plażą na wschodzie Krety.... Czytaj więcej