Klasztor Panagia Chrisoskalitissa

10-07-2016

Klasztor Panagia Chrisoskalitissa znajduje się w odległości 72 km na południe od Chanii, bardzo blisko wspaniałej plaży Elafonissi. Budynki klasztoru przypominają fortecę. Obiekt położony jest na wzgórzu o wysokości 35 m, z którego rozciąga się widok na bezkresne morze. Jego zabudowania potęgują wrażenie jakby wyrastał z gołej skały i stał tam od wieków. 

Legendy o klasztorze

Nazwa klasztoru oznacza Matkę Bożą przekraczającą stopień. Jest to odniesienie do tradycji 98 stopnia, który zgodnie z podaniami był złoty. Legenda głosi, że tylko ci, którzy naprawdę wierzą w Boga, mogą go zobaczyć. Inna wersja legenda mówi, o tym że złoty stopień został sprzedany przez patriarchat w celu rozwiązania problemów gospodarczych klasztoru podczas tureckiej okupacji. Warto zatem odwiedzić klasztor, aby przekonać się czy uda się zobaczyć owy 98 stopień. 

Historia klasztoru

Dokładna data powstania klasztoru nie jest znana. Wiadomo, że obszar ten był zamieszkały już w czasach minojskich, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne w małej wsi rybackiej znajdującej się poniżej klasztoru z tego okresu. Tradycja głosi, że miejsce to zostało rozpoznane jako święte kiedy miejscowy rolnik znalazł ikonę Matki Boskiej w niszy wewnątrz skały. Ikona ta została tam prawdopodobnie ukryta podczas ikonoklazmu bizantyjskiego (726-842 n.e.). Blisko Chrisoskalitissa położony był też klasztor św. Mikołaja, który funkcjonował w czasie panowania Turków. Istnienie klasztoru Chrisoskalitissa jest potwierdzone w księgach z okresu panowania Wenecjan, kiedy  został on wymieniony w spisie klasztorów, pod nazwą Panagia Gounoskalitissa, w roku 1637. W tym czasie kościół zbudowany był wewnątrz skały. Według tradycji, kiedy Turcy podbili wyspę Kretę, zakonnice ukryły złote arcydzieła klasztoru, aby chronić go przed grabieżą. Na przestrzeni następnych dwóch wieków klasztor był wielokrotnie napadany, a jego zabudowania burzone i następnie na nowo odbudowywane. W 1940 roku klasztor zostaje przekształcony w żeńskie zgromadzenie. A w latach 1941- 1944 w czasie okupacji niemieckiej, zakonnice zostają wypędzone, w budynkach powstaje niemiecki garnizon. Zachowana świątynia posiada dwie nawy boczne poświęcone Marii Panny i św. Trójcy. Od 1944 roku aż do dzisiaj klasztor jest zamieszkany przez gościnnych i energicznych mnichów.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Klasztor Moni Arkadi

Klasztor Moni Arkadi jest symbolem bohaterstwa Kreteńczyków.... Czytaj więcej

Klasztor Moni Kapsa

Klasztor św. Jana w Kapsas znajduje się 9 kilometrów wschód... Czytaj więcej

Klasztor Moni Katholiko

Najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie.... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej