Kreta: 10 rzeczy o hotelach, o których warto wiedzieć

27-09-2016

W Grecji i na Krecie panuje wiele hotelowych obyczajów, z którymi goście spotkają się podczas wyjazdu. Turyści, którzy po raz pierwszy odwiedzają wyspę są niejednokrotnie nimi zaskoczeni. W większości wynikają one z ogólnych warunków życia i technicznych ograniczeń, a w konsekwencji przenoszone są na grunt obsługi hotelowej. O czym warto zatem pamiętać i jakie rzeczy mogą zaskoczyć? O tym chcemy Wam przypomnieć. 

#1 toaletowy savoir-vivre

Pierwszą nietypową informacją, która zaskakuje gości jest toaletowy savoir-vivre, który obowiązuje na terenie całej Grecji, a mianowicie sprowadza się do zakazu wrzucania papieru toaletowego do muszli. Papier wyrzucany jest do specjalnie przygotowanych koszy. Turystom obyczaj ten wydaje się bardzo niehigieniczny, jednak wynika on z konstrukcji systemu kanalizacyjnego, który składa się z rur o niewielkiej średnicy. Powszechnie uważa się, że wąskie rury lepiej wytrzymują trzęsienia ziemi, jednak korzystanie z nich na co dzień uniemożliwia wrzucanie papieru toaletowego, który może je zatykać. W hotelowych łazienkach znajdują się specjalne kosze, do których można wrzucać odpady oraz czasami też specjalne woreczki, w których można umieszczać nieczystości. Obsługa hotelowa stara się codziennie opróżniać kosze. 

#2 awarie i dostawy prądu

Osoby, które często podróżują po Grecji wiedzą, że sieć przesyłowa energii elektrycznej nie należy do najnowszych. Dlatego też, szczególnie w mniejszych miejscowościach mogą zdarzyć się czasowe przerwy w dostawie prądu. Sytuacje takie występują najczęściej po gwałtownych burzach i ulewnych opadach deszczu. Duże obiekty hotelowe zabezpieczone są zapasowymi generatorami prądu, jednak nie pokrywają one całkowitego zapotrzebowania gości hotelowych. Przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. 

#3 bielizna pościelowa 

Ze względu na upalne lato i ciepły klimat, który panuje w Grecji przez większość roku nie są potrzebne ciepłe kołdry i pościel. O ile w lipcu i sierpniu temperatury w nocy pozwalają spać nawet bez okrycia, tak podczas wiosennych i jesiennych miesięcy będzie ono koniecznie. Powszechnie w hotelach goście otrzymują komplet pościeli, w którym nakrycie jest niewiele grubsze niż samo prześcieradło. Dodatkowo w pokoju znajdują się koce, którymi można się okryć. Osoby, które wybierają się podczas upalnego lata mogą zaopatrzyć się w letnie pidżamy, jednak na początku kwietnia lub we wrześniu, kiedy noce są chłodniejsze, przyda im się nocna bielizna z długim rękawem. Podczas jesieni i zimy sami Kreteńczycy korzystają z grubszej pościeli lub koców, ale nie jest to regułą. W hotelach gościom oferowane są pościele, można też poprosić o dodatkowe koce. 

#4 klimatyzacja i ogrzewanie

Podczas lata w większości pokoi w hotelach i apartamentach zamontowane są klimatyzatory. Opłata za korzystanie z klimatyzacji może być wliczona cenę lub płatna na miejscu, naliczana od ilośc dni jej wykorzystania. Warto wiedzieć, że w niektórych hotelach, szczególnie tych które są czynne przez cały rok, montowane są urządzenia dwufunkcyjne, którymi można zarówno chłodzić pomieszczenia ale też ogrzewać. 

#5 dostawy ciepłej wody

Podobnie jak z dostawą energii elektrycznej tak i z dostawą wody mogą wystąpić czasowe przerwy. Aby podgrzać wodę i ograniczyć koszty jej dostarczenia, powszechnie na dachach budynków montowane są zbiorniki w kolorze czarnym, w których woda jest podgrzewana przez promienie słoneczne. W hotelach stosuje się ten sam sposób, ale część wody pochodzi z sieci przesyłowej. Zdarza się, że przy dużej ilości gości korzystających z ciepłej wody, może się ona okazać jedynie ciepła zamiast gorąca. Warto o tym pamiętać i czasami cierpliwie przeczekać jej niedobór. 

#6 prysznic i brodzik 

Grecka architektura choć zachwyca, w swoim praktycznym wymiarze zaskakuje, szczególnie w przypadku projektowania i funkcjonalności łazienek. Wiele osób jest zdziwionych konstrukcją pryszniców, która czasami ogranicza się jedynie do wydzielenia stopnia brodzika i przewieszenia plastikowej zasłonki, co powoduje że woda często wylewa się poza jego obramowanie. Obsługa z reguły zapewnia gościom ręczniki, którymi można się posłużyć aby zebrać nadmiar wody. Czasami jednak jej usunięcie jest nieco trudniejsze. W hotelach o wyższym standardzie i po remoncie można spotkać nieco nowsze prysznice, których konstrukcja bliższa jest technologii montażu gotowych kabin prysznicowych.  

#7 bufety w all inclusive 

Wiele osób wybierających opcję wyżywienia all inclusive w różnym standardzie hoteli może korzystać z oferty bufetów. Warto pamiętać, że w hotelach z wyższym standardem bufety są różnorodne a jakość dań jest wyższa. Niektórzy goście porównują greckie bufety all inclusive do tych oferowanych w tureckich i egipskich hotelach. Warto jednak pamiętać, że nie są one tak rozbudowane i zawierają dużą ilość dań. W niewielkich hotelach i apartamentach serwowane są śniadania przeważnie złożone z podstawowych produktów, według standardów śniadań kontynentalnych, choć w niektórych pojawia się oferta lokalnych wyrobów w ramach greckich śniadań, z których warto skorzystać jeśli faktycznie zależy nam na prawdziwym poznaniu wyspy poprzez jej kuchnię. 

#8 apartamenty z aneksami kuchennymi

Oferta noclegów na terenie całej Grecji, a szczególnie na Krecie jest bardzo różnorodna. Wiele osób decyduje się na wynajem apartamentów, aby móc sobie samemu przygotowywać posiłki i czasami w ten właśnie sposób ograniczyć koszty wyjazdu. Warto pamiętać jednak, że aneksy kuchenne w owych apartamentach wyposażone są w bardzo podstawowym zakresie. Znajdują się w nich garnki, patelnie i zestaw sztućców, ale ich jakość może być bardzo podstawowa. Ponadto w ramach aneksu w apartamentach znajduje się płyta grzewcza z palnikami i ekspres do filtrowania kawy. Na Krecie można wynająć też całe mieszkania i wille, w których aneksy kuchenne są z reguły lepiej wyposażone. 

#9 obsługa hotelowa 

Jeśli zdecydowaliście się na wyjazd na Kretę w ramach oferty all inclusive i głównie korzystacie z udogodnień hotelowych, z pewnością nie zdziwi Was fakt, że często przez prawie cały dzień widzicie tych samych pracowników w hotelu, którzy obsługują gości. Zdarza się tak, ponieważ większość osób zatrudnionych w turystyce intensywnie pracuje w sezonie letnim. Warto docenić ich pracę i zaangażowanie. Większość pracowników odnosi się z sympatią i serdecznością do gości, chętnie się witają oraz uśmiechają. 

#10 herbata i czajnik 

Grecja jest idealnym krajem dla miłośników kawy, kto zatem uwielbia herbatę może poczuć się odrobinę rozczarowany. W dobrych hotelach w ramach bufetów można otrzymać nawet kilka rodzajów herbaty, ale wśród samych mieszkańców jest ona jednoznacznie kojarzona z piciem ziołowych naparów. Zamawiając herbatę w restauracji lub tawernie możemy zostać zapytani o jej rodzaj, np. czarną lub ziołową. W pokojach hotelowych w wybranych obiektach można spodziewać się małego zestawu do parzenia kawy i herbaty, czajnika elektrycznego lub ekspresu na kapsułki. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta w zimie: 10 powodów, dla których warto odwiedzić wyspę

Zastanawialiście się gdzie spędzić tegoroczne zimowe wakacje?... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Kalo mina! czyli udanego miesiąca. Kreta w sierpniu

Kalo mina! (gr. καλό μήνα) tym powitaniem pozdrawiają się... Czytaj więcej