Kreta: Boże Narodzenie

20-11-2016

Boże Narodzenie na Krecie to szczególnie uroczysty okres, a podniosła atmosfera świątecznych dni udziela się wszystkim już od początku grudnia. Pod wpływem europejskiej kultury święta na wyspie są pełne światła i ozdób. Wiele sklepów i ulic ubranych jest w odświętne dekoracje, które nastrajają do obchodów narodzin Dzieciątka Jezus. Imponujące dekoracje i niezliczone światła sprawiają, że w miastach panuje uroczysta atmosfera. Pomimo mocnego wpływu europejskich wzorców, tradycyjne kreteńskie zwyczaje są jednak wciąż żywe i pielęgnowane na większości obszarów wyspy.

Świąteczne drzewko czy świąteczny statek?

Stary grecki zwyczaj, który wciąż jest powszechnie praktykowany na wyspach, to zwyczaj ozdabiania drewnianych modeli statków przy pomocy lampek choinkowych. W przeszłości, w czasie Bożego Narodzenia każda rodzina przygotowywała małą drewnianą łódkę, która symbolizowała jej wdzięczność za bezpieczny powrót ojca i synów z trudnych rejsów w morze w okresie zimowym. Podobnie jak w innych krajach, drzewo bożonarodzeniowe pojawia się w każdym domu ze względu na adaptację innych tradycji. 

Boże Narodzenie pełne kreteńskich słodyczy

Gospodynie z Krety pieką w okresie świąt wiele tradycyjnych słodyczy. Najczęściej na stołach pojawiają się melomakarona (gr. μελομακάρονα) kruche ciasteczka urzekające delikatnym pomarańczowo-korzennym aromatem oraz kourabiedes (gr. κουραμπιέδες) z dominującą migdałową nutą. W przeszłości melomakarona były spożywane głównie w dzień Bożego Narodzenia i w Nowym Roku. Ponadto, w wielu domach na Krecie może spotkać chrupiące smażone ciasto z miodem syropu, cynamonem i orzechami zwane avgokalamara (gr. αβγοκαλαμάρα). Wszystkie słodkości są niezwykle i warto ich spróbować. 

Święty Mikołaj w Cretaquarium

Ciekawą atrakcją i wydarzeniem jest wizyta w świątecznie ozdobionym Cretaquarium, w którym odwiedzających wita święty Mikołaj i jego piękna syrena. Ponadto, goście mogą zobaczyć występy muzyków, aktorów, tancerzy oraz magików. Wizyta pełna będzie wielu niespodzianek dla dorosłych i dzieci.

Tradycyjne kolędy przy akompaniamencie liry

Tradycyjne kreteńskie kolędy są śpiewane głównie przy akompaniamencie najpopularniejszego greckiego instrumentu - liry. Biesiadnicy świętują w ten sposób narodziny Dzieciątka Jezus i wyrażają swoje podziękowanie dla gospodarza domu. Istnieje wiele pieśni śpiewanych w okresie świąt oraz obchodów Nowego Roku. 

Bieg świętych Mikołajów w Chanii

W ciągu ostatnich kilku lat, jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w okresie Bożego Narodzenia stał się bieg świętych Mikołajów "Santa Run" organizowany w mieście Chania. "Santa Run" to świąteczna inicjatywa odbywająca się w różnych miastach na całym świecie co roku w grudniu. W tym biegu nie jest liczony czas, a wszyscy są zwycięzcami, ponieważ każdy oferuje swoją pomoc dzieciom w potrzebie. Najważniejszym celem jest zbiórka pieniędzy dla dzieci z problemami zdrowotnymi. W Chanii uczestnicy mają do pokonania odległość około 3,5 km biegnąc w historycznym i handlowym centrum miasta. To tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Kretę zimą.

Bożonarodzeniowy chleb

Na Boże Narodzenie wypiekany jest tradycyjny chleb zwany jako Christopsomo (gr. Χριστόψωμο). Kobiety z troską i cierpliwością formują ciasto, biorąc połowę aby wykonać pętlę, podczas gdy reszta jest uformowana w krzyż, symbolizujący nadchodzące męczeństwo. Na środku ciasta położony jest orzech włoski. Na wigilijnym stole Christopsomo jest niezbędny i traktowany jako błogosławiony chleb.

Tradycyjne świąteczne potrawy

W większości wsi na Krecie powszechnym zwyczajem przed świetami Bożego Narodzenia jest ubój zwierząt. Każdego roku, prawie każda rodzina zabija świnię, aby z mięsa przygotować tradycyjne świąteczne potrawy oraz wyroby. Dzień po świętach z mięsa świni wyrabiana jest kiełbasa. Boże Narodzenie na Krecie jest okazją do podróży po tradycyjnych kreteńskich recepturach.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wielkanoc w Grecji

Najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym wyznawców... Czytaj więcej

Kreta: Europejski dzień turystyki winnej

Dzisiaj na Krecie obchodzony jest europejski dzień turystyki... Czytaj więcej

Zbiory oliwek na Krecie: fakty i mity

Kreta jest idealnym miejscem do uprawy drzew oliwnych ze... Czytaj więcej

7. Festiwal muzyczny w Houdetsi 04-08/08/2016

Już za kilka dni, a dokładnie 4. sierpnia rozpocznie się... Czytaj więcej