Kreta w lipcu

16-06-2016

Lipiec to miesiąc nie bez powodu wybierany przez tysiące turystów na czas letniego wypoczynku: położenie wyspy i klimat śródziemnomorski gwarantują piękną pogodę, a wyobraźnia podpowiada wizje rajskich, piaszczystych plaż sąsiadujących z greckimi tawernami oferującymi lokalne smakołyki. Podpowiemy, co zrobić, by lipcowe wakacje na Krecie były udane i zgodne z Waszymi oczekiwaniami, jakie imprezy kulturalne organizowane są w lipcu  na wyspie oraz gdzie szukać orzeźwienia w upalne dni.

Wakacje w Twoim stylu

Choć lipiec to szczyt sezonu turystycznego na Krecie, stereotypem jest przekonanie, że wówczas niemożliwy jest komfortowy wypoczynek i że odwiedzający wyspę skazani są na pobyt wyłącznie w zatłoczonych, wielopiętrowych kompleksach hotelowych. Odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania turystów oraz nieustanny wzrost popularności Krety jako miejsca letniego wypoczynku, stanowi zróżnicowana i bogata oferta noclegowa. Wciąż dostępne są jeszcze pokoje w kameralnych hotelach, takich jak Elounda Krini Hotel, odpowiednich dla osób ceniących sobie spokój, piękne widoki, komfortowe wyposażenie hotelu oraz bliskość plaży. Dobrym wyborem z kolei dla grupy znajomych planujących aktywny wypoczynek na wyspie jest wynajem pięknie położonej willi wyposażonej w prywatny basen oraz patio (jak na przykład Carme Villas w miejscowości Adelianos Kampos). Dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi, poza tradycyjnymi hotelami, polecam komfortowe apartamenty blisko piaszczystej plaży, takie jak Castello Apartments w urokliwej miejscowości Panormo. 

Według badań naukowców optymalna długość wyjazdu wakacyjnego to 10-14 dni, gdyż taki okres umożliwia ich zdaniem najbardziej efektywny wypoczynek. Opinia ta znajduje swoje odbicie w rzeczywistości, bowiem wiele osób, decydując się na wykupienie dwutygodniowych wczasów, niejako dzieli wyjazd na pół: pierwszy tydzień przeważnie poświęca na plażowanie i wypoczynek w pobliżu miejsca zakwaterowania, drugi natomiast spędza na zwiedzaniu okolicy, na przykład wynajmując samochód. Interesującą propozycją dla wielbicieli aktywnego wypoczynku jest tak zwany wypoczynek łączony, który polega na wynajęciu dowolnej liczby kwater w różnych miejscach wyspy na mniejszą ilość nocy. Poruszając się samochodem po Krecie, można zwiedzić nie tylko popularne letnie kurorty, ale również udać się w mniej oblegane w lipcu miejsca, takie jak piękna plaża w miejscowości Triopetra na południu lub urokliwe wioska Fodele w pobliżu  Heraklionu

Kulturalna Kreta

Lipcowy Festiwal Renesansu w mieście Rethymno (Rethymnon Renaissance Festival) to impreza kulturalna organizowana cyklicznie nieprzerwanie od 1987 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym tematem jest okres rozkwitu miasta Rethymno w epoce renesansu, który dotarł na wyspę za sprawą Wenecjan ponad 400 lat temu. Festiwal ten w niezwykle barwny sposób przedstawia renesansowe dziedzictwo kulturowe tego okresu. Program obejmuje liczne występy teatralne, koncerty muzyki klasycznej, a także wystawy malarstwa i fotografii. Co prawda, głównym miejscem obchodów festiwalu są tereny weneckiej fortecy, jednak na czas jego trwania, całe miasto przemienia się w scenę, a na ulicach, skwerach oraz w porcie Rethymno organizowane są różne koncerty, pokazy tańca oraz uliczne happeningi. 

W dniach 9-15 lipca, również w Rethymno odbędzie się Festiwal Wina, w czasie którego uczestnicy będą mieli okazję spróbować lokalnych win oraz innych produktów pochodzących z Krety. Degustacja kreteńskich specjałów umilana jest koncertami rodzimych zespołów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych.

Co roku latem, w pobliżu miejscowości Anogia organizowany jest Festiwal Jakinthia, którego celem jest upamiętnienie św. Hiacynta, który w obronie swej religii poniósł męczeńską śmierć. Atmosfera festiwalu jest daleka jednak od żałobnego nastroju, a wręcz przeciwnie - jego obchodom towarzyszą liczne koncerty muzyki kreteńskiej oraz pokazy rodzimych tańców. Warto wiedzieć, że uroczystości te odbywają się na wysokości 1260 metrów (niezapomniane widoki!), na scenie kamiennego teatru położonego w sąsiedztwie niewielkiej kaplicy, w której przechowywana jest ikona ukazująca  postać św. Hiacynta. Jakinthia idealnie ilustrują kreteński stosunek do sztuki, która towarzyszyć powinna zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności, gdyż każda okazja jest dobra do świętowania przy akompaniamencie muzyki.

Upał nie taki straszny

W lipcu kreteńskie lato jest już w rozkwicie. Temperatury powietrza często przekraczają 30 stopni, a za sprawą nadchodzącej często właśnie w lipcu fali upałów, bywa, że sięgają one nawet 40 stopni Celsjusza. Nie bez powodu miesiąc ten cieszy się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających wyspę. Właśnie w lipcu kreteńskie plaże przeżywają największe oblężenie spragnionych słońca i kąpieli w morskich falach turystów. Temperatura wody jest również wówczas najprzyjemniejsza i wynosi ona ok. 29 stopni. Warto wiedzieć, że północna i południowa część Krety znacznie różnią się od siebie pod względem warunków pogodowych. Podczas gdy południe wyspy odznacza się suchym i gorącym powietrzem znad Afryki, turyści wypoczywający na plażach północnego wybrzeża mogą liczyć na orzeźwiające podmuchy północnego wiatru o nazwie meltemi.

Nie można oczywiście zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu, gdyż podczas upałów szybko pozbywamy się wody i składników mineralnych, których niedobór nie zawsze jest odczuwalny od razu. Aby uniknąć złego samopoczucia i poważniejszych dolegliwości, np. odwodnienia lub udaru cieplnego, należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich ilości płynów, szczególnie wody, która w odróżnieniu od słodzonych napojów gazowanych szybko gasi pragnienie, jest tania i dostępna właściwie na każdym kroku. Warto wiedzieć, że w ogólnodostępnej sprzedaży znajdują się gatunki wody wydobywane na Krecie (np. Zaros).

Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, a w szczególności sportów wodnych, Kreta w sezonie letnim posiada bogatą ofertę. Niezwykle popularny jest surfing (w wielu miejscach prowadzone są również lekcje), żeglarstwo, nurkowanie, jak również wioślarstwo i parasailing. 


Monika Błaśkiewicz
Monika Błaśkiewicz

Filolog klasyczny i historyk, miłośniczka podróży na końskim grzbiecie i nie tylko. Zawsze ciekawa świata i tego co się kryje za następnymi drzwiami. 

podobne wpisy

Kreta w czerwcu

Wakacje przed wakacjami? Dlaczego nie! Na Kretę warto wybrać... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Samochodem po Krecie

Jazdę samochodem po Krecie można określić jednym słowem,... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej

Bogactwo greckiej kuchni - mezedes

W kuchni greckiej mezedes to potrawa lub zestaw potraw,... Czytaj więcej

Kali oreksi (gr. smacznego), czyli w greckiej tawernie

Kreta to nie tylko pałac w Knossos i bajeczne plaże z turkusowymi... Czytaj więcej