Kreta: plaże na jesienne chłody

06-10-2016

W Polsce nastała kalendarzowa jesień a wraz z nią zapanowała deszczowa pogoda, która sprawia że podświadomie chcielibyśmy choć na chwilę zmienić szerokość geograficzną. Na południu Europy jeszcze świeci słońce, a większość dni zaskakuje wysoką temperaturą. Jest to zatem idealny czas na złapanie ostatnich promieni słońca i odpoczynek na plaży bez tłumów turystów. A plaże na Krecie są znakomitym miejscem, aby uciec na chwilę od jesiennych chłodów.   

Piękne plaże na Krecie, czyli upalne południe wyspy

Za sprawą frontów, które nadciągają znad gorącego kontynentu afrykańskiego Kreta i południe Europy dostają się pod wpływ ciepłych mas powietrza. Są one najbardziej odczuwalne na południowym wybrzeżu wyspy. Zarówno temperatura powietrza latem jak i zimą jest nieco wyższa na południu Krety niż na północy. Barierą tektoniczną są góry, które w większości zatrzymują ciepłe powietrze, które cyrkuluje nad samą wyspą. Dlatego też pod koniec lata i na początku jesieni na Krecie panują wciąż przyjemnie umiarkowane a czasami wysokie temperatury, a pogoda w listopadzie tworzy idealne warunki dla wypoczynku. Wyspa o tej porze roku polecana jest nawet osobom, które ze względu na zdrowie lub inne uwarunkowania nie mogą wypoczywać w trakcie upalnego lata. Szczególnie dogodne warunki do plażowania panują na plażach południowego wybrzeża. Wypoczynek tutaj można połączyć z wyborem jako miejsce swojego pobytu większych miejscowości i ze zwiedzaniem rejonu. Chętni mogą wybrać się nawet w rejs na wyspę Chrissi, aby poczuć karaibski klimat lub na plażę Elafonissi, która o tej porze roku znakomicie sprawdza się nawet dla rodzin z małymi dziećmi, ze względu na płytką wodę, która szybko się nagrzewa. 

Plaże na Krecie - idealna temperatura wody

Wiele osób, które decydują się na wyjazd poza głównym sezonem zastanawia się czy wyjechać wiosną czy jesienią. Jeśli odpoczynek będzie połączony z plażowaniem to zdecydowanie polecamy jesienne wyjazdy. Temperatura wody w morzu i powietrza jest wyższa po lecie, a same plaże pomimo mniejszej ilości turystów są jeszcze chętnie odwiedzane. Dlatego można na większości z nich znaleźć leżaki i parasole oraz obsługę z pobliskich kafejek i tawern. W porze wiosennej wyspa zachwyca swoimi krajobrazami wewnątrz lądu oraz bujną roślinnością. Po upalnym lecie musi jeszcze minąć kilka tygodni zanim pierwsze opady deszczu, niższe temperatury oraz podwyższający się poziom wód sprawią, że Kreta odzyska odrobinę zielonego krajobrazu. Różnice pomiędzy temperaturą powietrza i wody są o tej porze roku mniejsze, dlatego sama kąpiel niemal o każdej porze dnia jest przyjemna, szczególnie popołudniu. Temperatura wody w ciągu dnia osiąga wartość do 21 °C.

Spacery po plaży i odpoczynek na leżaku

Odpoczynek na plaży to nie tylko kąpiele w morzu, ale też spacery i korzystanie z promieni słonecznych. Niemal o każdej porze dnia można spotkać wiele osób, które biegają, uprawiają gimnastykę w wodzie lub też spacerują wzdłuż brzegu. Niektórzy też chętnie wypoczywają na leżaku czytając książki lub drzemiąc. Morska bryza w chłodniejszych miesiącach, jak październik na Krecie przynosi lekkie powietrze, gdy wieje północny wiatr meltemi, a słońce przyjemnie je ogrzewa. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Plaża Falasarna

Egzotyczna plaża Falasarna znajduje się 59 kilometry na... Czytaj więcej

Kreta: wakacje z dzieckiem - plaże

Rodzinny wypoczynek z dziećmi na Krecie jest nierozerwalnie... Czytaj więcej

Wyspa Chrissi czyli "Złota wyspa"

Wyspa Chrissi lub Gaidouronisi położona na otwartym Morzu... Czytaj więcej

Plaża Agia Galini

Na wschód od portu w Agia Galini rozciąga się plaża, która... Czytaj więcej

Kreta w październiku

Kreta jest znana jako idealne miejsce wypoczynku w trakcie... Czytaj więcej