Kreta - pogoda

12-06-2016

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że można na niej zaobserwować porę suchą latem i stosunkowo łagodną porę deszczową w zimie. Choć miesiące letnie przyciągają największą liczbę turystów, na wyspę warto wybrać się także poza sezonem wakacyjnym. Na przykład, Kreta w czerwcu to szczególnie interesująca propozycja dla wielbicieli różnego rodzaju imprez kulturalnych i aktywnego wypoczynku. Podpowiemy Wam, jakiej pogody można się spodziewać, jakie temperatury panują na wyspie w poszczególnych miesiącach oraz czym warto się kierować, wybierając termin wyjazdu.

Kiedy świeci słońce a kiedy pada deszcz

Lato na Krecie rozpoczyna się już w maju i trwa niemal do końca października. W tym okresie opady deszczu są rzadkością, a podczas najgorętszych miesięcy (lipca i sierpnia) zazwyczaj nie występują one w ogóle. Zdarza się, że temperatury powietrza mogą równać się tym karaibskimi, sięgając powyżej 40 stopni. Średnie temperatury powietrza w okresie od czerwca do sierpnia wahają się od 19 do 30 stopni, natomiast wody od 19 do 25 stopni Celsjusza. Porą, kiedy na Krecie jest jeszcze stosunkowo ciepło, a temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza jest wczesna jesień. Temperatura wody pozwala jeszcze na kąpiele w morzu, a popularne obiekty turystyczne (zobacz: Atrakcje turystyczne Krety i ceny biletów wstępu), jak i najpiękniejsze plaże na Krecie nie są już tak zatłoczone, jak w sezonie letnim. Jeśli jednak ktoś chciałby wybrać się na Kretę w drugiej połowie połowie października, musi liczyć się z występowaniem dość gwałtownych burz. Od listopada do marca opady deszczu na Krecie są najobfitsze (na wybrzeżu północnym deszcze są rzadsze niż na południu) i czasem skutkują lokalnymi podtopieniami. W wyższych partiach gór zdarzają się silne opady śniegu. Temperatura w miesiącach zimowych jest dość zróżnicowana. Bywa, że słupek rtęci wskazuje nawet powyżej 20 stopni, ale często też spada poniżej zera. Najprzyjemniejszą porą roku na wyspie jest ciepła kreteńska wiosna, kiedy po zimowych deszczach przyroda na nowo budzi się do życia, a kwiaty bujnie kwitną i zachwycają różnorodną feerią barw. W okresie od marca do maja temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni, jednak średnie wartości wahają się od 17 do 25 stopni Celsjusza. 

Kiedy wyjechać na Kretę? 

Kreta jest wyspą, którą można odwiedzić właściwie o każdej porze roku, nawet zimą, jeśli komuś niestraszne są deszcze i niższe temperatury. Wybierając termin wyjazdu, należy odpowiedzieć sobie tylko na jedno pytanie: jak zamierzam spędzić czas na wyspie i jak chciałabym wypoczywać? Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek najbardziej odpowiednią porą roku jest wiosna (od połowy marca do końca maja) oraz jesień (w miesiącach: wrzesień i październik). Warto wiedzieć, że święta Wielkanocne jako najważniejsze święto w kościele prawosławnym, obchodzone są na wyspie w niezwykle uroczysty sposób. Również z tego powodu warto odwiedzić Kretę na wiosnę. Lato jest czasem wakacyjnego relaksu na plażach i w tętniących życiem nadmorskich kurortach. Zazwyczaj w sezonie odbywa się wiele festiwali, pokazów teatralnych i muzycznych. Bez względu na porę roku, którą wybierzemy, warto wcześniej zapoznać się z informacjami podróżnymi na temat lokalnych zabytków i ciekawych imprez, które w danym czasie odbywają się na wyspie.

Północ kontra południe

Różnica pomiędzy południowym i północnym wybrzeżem Krety polega nie tylko na ukształtowaniu linii brzegowej (północne wybrzeże wyspy obfituje w zatoki, natomiast południowe w wielu miejscach jest strome i zakończone urwiskami), ale również na warunkach klimatycznych. Północna część Krety, w której położone są popularne kurorty wakacyjne, takie jak Chania, Heraklion, czy Rethymno, znajduje się pod dużym wpływem klimatu europejskiego. Ponadto, wypoczywających turystów chłodzi wiejący często w miesiącach letnich północny wiatr zwany meltemi. Przynosi on ulgę nie tylko plażowiczom, ale jest korzystny także dla żeglarzy, gdyż zmniejsza wilgotność powietrza i poprawia widoczność. Należy jednak pamiętać, że powoduje on wysokie fale (sięgające nawet 5 metrów), szczególnie jeśli wieje przez kilka dni. Zdaniem niektórych, meltemi oddziaływuje na samopoczucie podobnie jak wiatr halny, jednak bajeczne widoki oraz ożywcze powiewy znad morza sprawiają że turyści raczej nie odczuwają jego negatywnych skutków. Południowe wybrzeże Krety, ze względu na bliskość kontynentu afrykańskiego, odznacza się klimatem nieco bardziej suchym, wyższymi o kilka stopni temperaturami powietrza i wody (w zależności od regionu różnica ta wynosi około od 3 do 6 stopni Celsjusza) oraz częstymi podmuchami gorącego wiatru o nazwie sirocco. Wiatr ten pojawia się najczęściej wiosną, niosąc ze sobą duże ilości piaszczystego pyłu znad afrykańskich pustyń i powodując czasami opady “czerwonego śniegu’’. Bywa, że pył dociera nawet do miejscowości położonych na północym wybrzeżu i jest widoczny w postaci zawieszonej na niebie chmury. 


Monika Błaśkiewicz
Monika Błaśkiewicz

Filolog klasyczny i historyk, miłośniczka podróży na końskim grzbiecie i nie tylko. Zawsze ciekawa świata i tego co się kryje za następnymi drzwiami. 

podobne wpisy

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Samochodem po Krecie

Jazdę samochodem po Krecie można określić jednym słowem,... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Kali oreksi (gr. smacznego), czyli w greckiej tawernie

Kreta to nie tylko pałac w Knossos i bajeczne plaże z turkusowymi... Czytaj więcej

Jak najlepiej rozpocząć dzień? … od greckiego śniadania

W ramach oferty oferujemy wybór kilkunastu hoteli, w których... Czytaj więcej

Ser graviera - znakomity ser pochodzący z Krety

Ser graviera - prawdopodobnie najlepszy i najbardziej znany... Czytaj więcej