Kreta w czerwcu

06-06-2016

Wakacje przed wakacjami? Dlaczego nie! Na Kretę warto wybrać się w czerwcu, jeszcze przed sezonem wakacyjnym i falą największych upałów, kiedy wyspę odwiedza najwięcej turystów. Podpowiemy Wam, jakiej pogody należy się spodziewać, jakie miejsca warto odwiedzić i w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział. 

Ciepło, coraz cieplej…

Ponieważ Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakterystyczna jest dla niej wyraźnie sucha pora letnia z temperaturami podzwrotnikowymi. W czerwcu jednak upały nie są tak dotkliwe jak w lipcu i sierpniu, a stale wiejący z północy wiatr zwany meltemi zapewnia orzeźwienie. Czerwcowe temperatury wahają się od 19 do 28 stopni Celsjusza, jest to więc optymalna pogoda zarówno dla wielbicieli plażowania, jak i bardziej aktywnego wypoczynku. Pod koniec maja temperatura wody przekracza już 20 stopni, jednak wybierając się nad morze, warto zwrócić uwagę na jej lokalizację. Najpiękniejsze plaże na Krecie, usytuowane w zatokach lub wśród skał, mają zazwyczaj mniejszą powierzchnię, ale za sprawą swego położenia, osłonięte są od wiatru i są idealnym miejscem wakacyjnego relaksu (np. plaża Ligaria czy Agia Pelagia w pobliżu Heraklionu).

Kreteńskie must see w czerwcu!

Pobytu na Krecie nie sposób wyobrazić sobie bez wizyty w Knossos - najważniejszego na wyspie minojskiego kompleksu pałacowego oraz ośrodka pierwszej wysoko rozwiniętej kultury europejskiej. Pomimo licznych kontrowersji wokół rekonstrukcji obiektu, odwiedzający otrzymują niezwykle sugestywny wizerunek największego minojskiego pałacu, którego oryginalne freski, przeniesione do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie zostały zastąpione kopiami. Najlepsza pora na zwiedzanie kompleksu to czerwcowy poranek, kiedy nie doskwiera jeszcze upał, a po terenie wykopalisk spaceruje zaledwie kilkanaście osób.

Czerwiec to także idealny miesiąc na ciekawe wycieczki po Krecie i nie tylko, przykładowo w miejsce stanowiące krajobrazową wizytówkę greckich wysp - Santorini. Dzięki orzeźwiającej bryzie towarzyszącej turystom podczas rejsu katamaranem, mogą oni w pełni czerpać przyjemność z morskiej podróży. Niekwestionowaną zaletą zwiedzania miasteczka Oia oraz Thiry (obecnej stolicy wyspy) poza głównym sezonem turystycznym, jest brak tłumów wędrujących wąskimi i niekiedy bardzo stromymi uliczkami wyspy.

Wielbiciele folkloru i lokalnych zwyczajów z pewnością chętnie udadzą się w podróż szlakiem tradycyjnych kreteńskich wsi. Odwiedzających zachwyci prostota życia ich mieszkańców, jak również piękno oryginalnej produkcji rzemieślniczej (np. wyroby ceramiczne ze wsi Margarites, ręcznie wyrabiane tekstylia z wioski Anogia). Ze względu na trudno dostępne położenie niektórych miejscowości, na taką wycieczkę warto wybrać się wynajętym samochodem lub małym busem. Ponieważ w czerwcu sezon turystyczny dopiero się zaczyna i niewielu wycieczkowiczów zapuszcza się w mniej popularne rejony wyspy, turyści odwiedzający kreteńskie wsie będą mieli szansę obserwowania prawdziwego, wyspiarskiego życia.

Nie przegap! Czyli co na Krecie piszczy...?

Lato na Krecie to czas licznych imprez kulturalnych, które stanowią dodatkową atrakcję turystyczną podczas pobytu. Czerwcowym wydarzeniem, którego nie wolno przegapić jest festiwal muzyki klasycznej o nazwie Casa Dei Mezzo Music Festival. Obywa się on corocznie w okolicach miejscowości Makrigialos, w prywatnej willi Casa Dei Mezzo. Warto wiedzieć, że jest to jedyny letni festiwal muzyki klasycznej na Krecie goszczący światowej sławy artystów, również z Polski. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 24-26 czerwca. Bilety na każdy dzień można zakupić przez Internet w cenie 20 EUR/osoba.

Nie lada gratką dla wielbicieli swobodnej atmosfery podczas koncertów z pewnością będzie niezwykle barwny Matala Beach Festival. Wydarzenie to nawiązuje do historii miejscowości Matala, której plaża, otoczona wapiennymi grotami, stała się w latach 60-tych popularnym miejscem wypoczynku hippisów. Podczas festiwalu wykonawcy prezentują różnorodne rodzaje muzyki, dlatego każdy z odwiedzających znajdzie odpowiedni dla siebie koncert. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 17-19 czerwca.

Wypoczynek na Krecie w czerwcu to także niepowtarzalna okazja do zwiedzenia, na co dzień niedostępnego dla turystów, obserwatorium astronomicznego na szczycie góry Skinakas. Obiekt ten położony jest około 50 km od stolicy wyspy, w pobliżu malowniczego płaskowyżu Nida, w odległości zaledwie 6 km od mitycznej jaskini Ida. Przyrządy i aparatura znajdujące się w obserwatorium używane są do celów edukacyjnych i dydaktycznych, gdyż obiekt ten stanowi miejsce pracy pracowników i studentów Uniwersytetu Kreteńskiego. W wybrane dni w roku (5 wybranych dni) obserwatorium jest otwarte dla zwiedzających. W godzinach 17-23 ilość osób przybywających może sięgać blisko tysiąca. W tym roku jeden z dni otwartych odbędzie się w miesiącu czerwcu - dnia 12 czerwca. Ze względu na zmienną pogodę, najlepiej upewnić się przed wyznaczoną datą czy obserwatorium będzie otwarte. Polecamy zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubranie, gdyż obserwatorium położone jest na wysokości ponad 1700 m n.p.m. oraz jedzenia i picia, na jego terenie trudno też uświadczyć publiczną toaletę.

Jeśli zastanawiacie się jeszcze, czy warto pojechać na Kretę w czerwcu - serdecznie zapraszamy. Zarezerwujcie z nami swoje wakacje!


Monika Błaśkiewicz
Monika Błaśkiewicz

Filolog klasyczny i historyk, miłośniczka podróży na końskim grzbiecie i nie tylko. Zawsze ciekawa świata i tego co się kryje za następnymi drzwiami. 

podobne wpisy

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej