Kreta w listopadzie

23-09-2016

Kreta w listopadzie potrafi zachwycić swoim pięknem. Jesienią, kiedy pierwsze deszcze zmyją letni kurz, przyroda na Krecie budzić się ponownie i zaczyna sprawować swoje obowiązki. W ciągu kilku dni roślinność na nowo zachwyca zielonym kolorem, dominują piękne kwiaty, a na targach królują świeże warzywa i owoce sezonowe. Wyspa rozkwita, szczególnie w części centralnej, gdzie przenosi się życie znad wybrzeża, które wcześniej podczas lata było centrum ruchu turystycznego.

Kreta w listopadzie, czyli zbiory oliwek czas zacząć!

Obudzona po lecie przyroda jesienią na nowo wydaje swoje plony. Trwają ostatnie prace przy zbiorze winogron i suszeniu rodzynek, a już wielu mieszkańców myśli o nadchodzących zbiorach oliwek. Uczestniczą w nich prawie wszyscy, nawet ci którzy nie są na co dzień rolnikami, bowiem przyjęło się że niemal każda rodzina posiada kilka drzew oliwnych, na własny użytek, z których zbiera plon. Jest rzeczą niezwykle rzadką, aby Kreteńczyk musiał zakupić oliwę do użytku domowego. Większość ludzi produkuje wystarczającą jej ilość na potrzeb całej rodziny, podczas gdy bardzo wielu zapewnia sobie dodatkowy dochód poprzez jej sprzedaż do hurtowni. Zbiory oliwek rozpoczynają się na wyspie w listopadzie i trwają aż do marca. Odwiedziny Krety w tym czasie to zatem świetna okazja, aby podpatrzeć jak owe zbiory przebiegają a nawet wziąć w nich udział. 

Destylacja raki czyli "Kazanema"

W listopadzie na Krecie rusza produkcja narodowego napoju - raki. Dla większości Kreteńczyków jest to święto oraz znakomita okazja do zaproszenia rodziny i znajomych na wydarzenie zwane "Kazanema", czyli destylacją. Raki (gr. ρακή) inaczej określana tsikoudią (gr. τσικουδιά) to napój alkoholowy, pochodzący z wytłoczyn z winogron, który zawiera od 35% do 60% alkoholu. Destylację przeprowadza się z wytłoczyn, np. kawałków winogron czasem nawet pędów i nasion, które zostają po procesie produkcji wina. Wytłoczyny utrzymuje się przez około sześć tygodni w szczelnie zamkniętych naczyniach, aby mogły fermentować, a następnie poddaje destylacji. Raki jest czasami aromatyzowana skórką z cytryny, rozmarynem lub miodem. Zawartość alkoholu zależy od producenta. Zazwyczaj w każdej wsi mieszka kilku mieszkańców, którzy posiadają licencję, aby produkować raki przez okres dwóch lub trzech tygodni, na przełomie października i listopada. Napój znakomicie poprawia trawienie, dlatego jest często podawany po obfitym posiłku. Święto "Kazanema" to okazja to rodzinnych spotkań podczas których Kreteńczycy chętnie się bawią. 

Popularność tego napoju sprawiła, że w pierwszych dniach listopada na Krecie organizowany jest Festiwal Tsikoudia w miejscowości Voukolies na zachodzie wyspy, który słynie z dwudniowej zabawy przy raki oraz innych lokalnych produktach. Miejscowość Voukolies jest oddalona o ponad pół godziny jazdy samochodem na południowy-zachód od Chanii. Zbudowana w pięknej okolicy na zachodnim brzegu rzeki Tavronitis. Od czasów okupacji tureckiej w miejscowości odbywa się co tydzień lokalny targ, na którym sprzedawane są tradycyjnych produkty.

Festiwale i wydarzenia w listopadzie na Krecie

Najważniejszym świętem w listopadzie na Krecie jest święto narodowe 8 listopada. Odbywa się ono na pamiątkę wydarzeń z 1866 roku, które miały miejsce w klasztorze Moni Arkadi. Kreteńczycy są niezwykle dumnym narodem przywiązanym do swojej tradycji i pochodzenia, dlatego hucznie obchodzą wszystkie święta narodowe, które związane są  z ich historią i dowodzą patryjotyzmu. 

Drugim równie ważnym wydarzeniem, szczególnie dla mieszkańców Heraklionu jest święto i parada na cześć św. Minasa, organizowana dla uczczenia patrona miasta. Święto odbywa się w dniu 11 listopada, który jest dniem wolnym od pracy. Obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń Niedzieli Wielkanocnej roku 1826, kiedy Chrześcijanie zebrali się w kościele aby uczestniczy w mszy rezurekcyjnej doszło do starć z lokalnymi Muzułmanami, w trakcie których interweniował, uspokajając i rozpraszając tłum, jeździec na koniu. Według Chrześcijan ukazał się im św. Minas, według Turków - Ayan Agha. Jedno jest pewne, że zapobiegł on walce. Odkąd św. Minas przedstawiony jako rzymski generał na koniu jest czczony jako patron Heraklionu. Na pamiątkę tych wydarzeń uroczystościom kościelnym towarzyszy też huczna parada, która obywa się na ulicach miasta w pobliżu katedry św. Minasa w Heraklionie. 

Pogoda w listopadzie na Krecie

W listopadzie pogoda na wyspie staje się nieprzewidywalna, ale ciągle zachęca do jej odwiedzin. Dni bywają słonecznie, ale też zdarzają się dni deszczowe i wietrzne. Dlatego warto zapakować ze sobą sweter i zabrać parasol. Południowe wiatry niosą czasami piasek znad Sahary, który zakrywa niebo i tworzy bardzo nietypowe warunki pogodowe. Listopad jest uosobieniem pięknej jesieni w listopadzie na Krecie. Pogoda sprzyja wycieczkom trekkingowym, spacerom oraz poznawaniu kreteńskiego życia. Temperatura powietrza waha się w przedziale od 14 do 20°C. W powietrzu czuć nadchodzącą zimę na Krecie, która oczywiście jest łagodniejsza niż w innych rejonach. Wielu turystów wraca na wyspę, gdyż czują się tutaj jak w domu za sprawą jej gościnnych mieszkańców. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta w zimie: 10 powodów, dla których warto odwiedzić wyspę

Zastanawialiście się gdzie spędzić tegoroczne zimowe wakacje?... Czytaj więcej

Kreta we wrześniu

Wrzesień na Krecie zapowiada koniec upalnego lata. Choć... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Kreta w październiku

Kreta jest znana jako idealne miejsce wypoczynku w trakcie... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej