Kreta w październiku

13-09-2016

Kreta jest znana jako idealne miejsce wypoczynku w trakcie lata. Odwiedzający wyspę mogą znaleźć tutaj słońce, plaże, piękne krajobrazy oraz zakosztować kreteńskiej gościnność i zdrowej kuchni. Wszystkie te składniki zapewniają niezapomniane wrażenia, dlatego nie dziwi fakt, że wyspa cieszy się uznaniem i dużą liczbą powracających turystów. Niektórzy wypoczywający w trakcie upalnego lata, wybierają jednak coraz częściej miesiące poza wakacyjnym sezonem. Jednym z nich, jest cieszący się z roku na rok coraz większą popularnością, październik. Dlaczego zatem warto wypoczywać na wyspie w tym miesiącu? Oto kilka powodów i wskazówek. 

Pogoda w październiku na Krecie 

Kiedy w naszej strefie klimatycznej październik bywa już kapryśny, a na Krecie wciąż można łapać promienie słoneczne. Jest to miesiąc zarówno słoneczny jak i bezwietrzny, z minimalnymi opadami deszczu, w szczególności we wschodniej części wyspy. Znakomita pora wypoczynku dla osób, które nie chcą lub nie mogą wyjeżdżać na wakacje podczas upalnego lata. Zimowe ubrania nie będą o tej porze jeszcze potrzebne, a niektóre wieczory bywają naprawdę przyjemne i ciepłe. Temperatury powietrza w trakcie dnia wahają się w granicach 20-23 °C, to w nocy odczuwa się chłód, a słupek rtęci spada do 15-16 °C. Słońce świeci jeszcze przez blisko 7 godzin. Średnia ilość deszczowych dni wynosi około 7 w trakcie całego miesiąca. Zatem można trafić na idealną pogodę, ale również na deszczową. Wielu Greków przekonuje, że pogoda faktycznie zmienia się pod koniec miesiąca, po 20. października. Niekiedy jednak przyjemnie rozczarowuje, kiedy jeszcze na początku listopada można kąpać się w morzu. Wiele osób bowiem pyta, czy jest to dobra pora na morskie kąpiele. Wiele zależy od osobistych upodobań, gdyż temperatura wody w ciągu dnia osiąga wartość do 21 °C. Warto pamiętać, że południowe wybrzeże wyspy będzie cieplejsze niż północne. Dlatego październik na Krecie bywa bardzo przyjemny dla osób, które nie przepadają za upałami. 

Październik na Krecie - atrakcje

W okresie tak zwanych zimowych miesięcy, począwszy od października do marca, można zwiedzać wyspę w całej jej okazałości. Mniej jest zagranicznych turystów oraz więcej możliwość, aby odkryć i przeżyć prawdziwą Kretę, która jest tak różna od jej letniej odsłony. Warto zaplanować wypoczynek blisko większych miast: Chanii, Rethymno i Heraklionu, aby dogodnie poruszać się pomiędzy najciekawszymi atrakcjami turystycznymi na Krecie oraz brać udział w wydarzeniach organizowanych w miastach. Do końca miesiąca większość atrakcji turystycznych czynna jest jeszcze w godzinach obowiązujących w sezonie letnim zatem można planować różnorodne trasy bez obawy, że popołudniu już nie zwiedzimy żadnego miejsca lub w godzinach porannych napotkamy tłumy turystów. 

Festiwale i wydarzenia na Krecie w październiku

Jednym z najważniejszych wydarzeń w październiku, nie tylko na Krecie, ale też w całej Grecji jest historyczne święto dnia "OXI". Ustanowione dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w dniu 28 października 1940 roku. O godzinie 4:00 Emanuele Grazzi włoski ambasador w Atenach wystosował do władz greckich ultimatum. Dyplomata domagał się zezwolenia na wjazd, stacjonowanie oraz zajęcie obiektów strategicznych przez wojska Osi na terenie Grecji. Zdawkowe όχι (tłum. z języka greckiego "nie") greckiego premiera Ioannisa Metaxasa (gr. Ιωάννης Μεταξάς) wywołało szybką reakcję ze strony wojsk włoskich, które już o godzinie 5:30 przekroczyły grecką granicę w rejonie Albanii. Wydarzenia te zapoczątkowały przystąpienie Grecji do II Wojny Światowej. Dzień "OXI" jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W miastach odbywają się defilady, w których zwykle biorą udział dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Pod pomnikami pamięci narodowej składa się wiązanki kwiatów. 

Radosnym lokalnym świętem na Krecie jest tradycyjny festiwal kasztanów odbywający się w miejscowości Elos, która znajduje się w niewielkiej odległości od Kissamos w zachodniej części Krety. W tym roku festiwal będzie odbywał się w dniach 26-28 października. Miejscowości Elos jest otoczona kasztanowcami, które tworzą malowniczą scenerię i przynoszą plon. Zatem aby podkreślić nadchodzącą jesień i lokalne tradycje, mieszkańcy dumnie prezentują swoje zbiory kasztanów. Ten niewielki, ale tradycyjny festiwal przyciąga nie tylko miłośników kasztanów, ale też ciekawych jego atrakcji gości, którzy rezerwują sobie czas dla tego niezwykłego wydarzenia. Goście mogą spodziewać się zorganizowanej zabawy przy muzyce i tańcach oraz biesiady pełnej znakomitego jedzenia i picia. Na miejscu można zakupić tradycyjne produkty. 

Aktywny październik na Krecie

Październik to idealny miesiąc odwiedzin dla osób, które aktywnie planują wypoczywać na Krecie i chciałyby  odwiedzić wąwozy lub przejść się europejskim szlakiem E4 po trasach na wyspie. Szlak na wyspie został zaprojektowany i oznaczony przez grecką Federację Górską i Wspinaczkową. Trasa europejska rozpoczyna się w Pirenejach, biegnie przez masyw Alp, Półwysep Bałkański aż do Grecji kontynentalnej i kończy się na Cyprze oraz na Krecie. Na wyspie szlak rozpoczyna się na zachodzie w rejonie Kastelli-Kissamos, a jego ostatnie fragmenty znajdują się na wschodzie w rejonie Kato Zakros. Droga w niektórych miejscach przebiega w otoczeniu pięknych krajobrazów i ciekawych miejscowości, w innych natomiast jest trudna na poziomie alpejskiej wędrówki, a momentami wspinaczki. Szlak na wybranych odcinkach i w przybrzeżnej części jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych wędrowców. Łącznie liczy około 320 kilometrów długości.

Alternatywą dla dłuższych wędrówek po szlaku są stosunkowo krótkie spacery po wąwozach. Oczywiście można się pokusić o przejście najdłuższego wąwozu Europy - wąwozu Samaria, liczącego 18 kilometrów długości. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz dobrej kondycji odwiedzających wędrówką może być przyjemnym spacerem, zakończonym kąpielą w Morzu Libijskim. Jednak dla osób, które są mniej wytrawnymi piechurami polecamy krótsze wąwozy. Największa różnorodność i bogactwo terenów do uprawiania turystyki pieszej występuje w prowincji Chania, tutaj znajduje się równie ciekawy wąwóz Imbros, którego przejście nie sprawia większych trudności nawet rodzinom z dziećmi. 

Co warto wiedzieć ?

Większość osób sądzi, że ruch turystyczny w październiku zamiera i trudno jest zarówno dolecieć na wyspę jak i znaleźć na niej nocleg. Nic bardziej mylnego. Co prawda większość bezpośrednich czarterów z Polski kończy się wraz z pierwszymi dniami miesiąca, choć niektóre linie wydłużają termin ostatnich rejsów nawet do jego końca. W dalszym ciągu ofertą dysponują tanie linie lotnicze (loty bezpośrednie) oraz przewoźnicy rejsowi (loty z minimum 1 przesiadką) np. z międzylądowaniem w Atenach lub Salonikach. Loty odbywają się na dwa lotniska na wyspie: do Chanii oraz do Heraklionu. 

Oferta noclegów w paździeniku na Krecie jest dość rozbudowana, można skorzystać zarówno z hoteli i apartamentów otwartych w sezonie letnim w popularnych miejscowościach turystycznych, jak i z miejsc położonych bliżej natury w niewielkich wsiach, np. z willi i apartamentów w centralnej i południowej części wyspy. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta we wrześniu

Wrzesień na Krecie zapowiada koniec upalnego lata. Choć... Czytaj więcej

Kalo mina! czyli udanego miesiąca. Kreta w sierpniu

Kalo mina! (gr. καλό μήνα) tym powitaniem pozdrawiają się... Czytaj więcej

Kreta w lipcu

Lipiec to miesiąc nie bez powodu wybierany przez tysiące... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej

Kreta w czerwcu

Wakacje przed wakacjami? Dlaczego nie! Na Kretę warto wybrać... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej