Kreta w zimie: 10 powodów, dla których warto odwiedzić wyspę

21-09-2016

Zastanawialiście się gdzie spędzić tegoroczne zimowe wakacje? Jeśli tak, to pomyślcie o Krecie! Wyspa jest idealnym miejscem wypoczynku przez cały rok. Warto odwiedzić ją zimą, aby poznać jej zupełnie inne oblicze i zachwycić się nią na nowo. Panuje tutaj łagodny klimat, który posiada unikalne cechy klimatu górskiego. Odwiedzających zaskakuje oszałamiające piękno i spokój, które pobudzają do odkrywania unikalnej przyrody i atrakcji kulturalnych. Jakie są zatem szczególne powody, dla których warto ją odwiedzić Kretę zimą? Oto kilka wskazówek. 

Kreta jest wyjątkowym miejscem i oferuje różne atrakcje o każdej porze roku. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc turystycznych w Grecji wyspa posiada tysiące stałych mieszkańców mieszkających oraz pracujących w miastach i wsiach w okresie zimowym, dzięki czemu życie na wyspie toczy się nieustannie. W trakcie zimowych miesięcy można poznać wyspę w jej pierwotnej formie, która ukryta jest za turystyczną fasadą znaną z miesięcy letnich. Co proponuje nam Kreta zimą?

#1 Dziewicze plaże

Na Krecie zimą znajduje się ponad 500 plaż, a właśnie w zimie większość z nich jest całkowicie pusta i można je mieć dla siebie na wyłączność. Pływanie w morzu o tej porze roku może być dla niektórych wyzwaniem, gdyż najniższa temperatura wynosi około 14°C, ale są też miejsca gdzie osiąga wartości nawet 20°C. Wyższe temperatury wody i powierza panują na południowym wybrzeżu Krety. Zawsze jednak warto wybrać się na długie spacery po plaży na pięknej Krecie, opalać się lub też grać i bawić się w pogodne dni.

#2 Zwiedzanie bez tłumów

W trakcie zimy na Krecie niemal wszystkie muzea i strefy archeologiczne można zwiedzać bez tłumów oraz bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach, aby zakupić bilet i móc usłyszeć przewodnika. W tym okresie wyspa nie jest przepełniona, dlatego każdy odwiedzający będzie cieszył się jej pięknem w całej okazałości. Jest to dobry moment, aby zwiedzić dokładniej centra większych miast, w których spokojnie biegnie codzienne życie mieszkańców bez tłumów turystów. 

#3 Kazanemata czyli destylacja raki

"Kazanema" w języku grecki to destylacja raki w tradycyjnych kotłach. Odbywa się ona zgodnie ze specjalną procedurą. Osoba, która zaprasza przyjaciół i krewnych na uroczystą destylację podejmuje gości jedzeniem, piciem, śpiewem i tańcem, nierzadko spotkanie trwa do białego rana. Będąc zaproszonymi na taką zabawę można mieć niebywałą okazję zobaczyć jak Kreteńczycy się bawią oraz jak są serdecznie usposobieni względem gości. Wiele osób podkreśla, że kreteńska gościnność jest niebywała i mieszkańcy mogą się nią szczycić. 

#4 Windsurfing zimą na Krecie

Miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu mogą znaleźć zimą na Krecie kilka bardzo dobrych spotów wodnych do uprawiania tych sportów. Szczególnie w regionie plaży Falassarna fale wznoszą się na wysokość nawet 3 metrów, a warunki do surfowania są idealne. Ponadto, oferta jest atrakcyjna cenowo niż w innych miejscach na świecie, które o tej porze roku są cieplejsze, ale też częściej wybierane. 

#5 Ciekawa Kreta zimą, czyli wycieczki trekkingowe

Poza pięknymi kreteńskimi plażami zima to doskonały czas, aby odkryć niepowtarzalne krajobrazy w głębi lądu. Warto zaplanować trekkingowe wycieczki po wyspie, połączone z wizytą w jednej z kilkudziesięciu tawern, które oferują prawdziwą kreteńską kuchnię. Siedząc przy kominku można delektować się smakołykami  i patrzeć na ośnieżone góry. Wiele osób będzie z pewnością bardzo zaskoczonych pięknem miejsc, które można odwiedzić podczas ferii zimowych na Krecie.

#6 Natura w pięknym wydaniu - wąwozy na Krecie

W zimie rzeki i wąwozy na Krecie są wypełnione wodą, a tysiące wodospadów na wyspie z powrotem ożywa. W ostatnich latach, miłośnicy kajakarstwa z całej Europy odwiedzają chętnie Kretę, aby w swoim programie wycieczki odwiedzić również wąwozy. Co prawda, właśnie ze względu na przybór wody najpopularniejszy Wąwóz Samaria jest zamknięty, ale przy dobrych warunkach pogodowych można bez obaw podziwiać mniejsze i krótsze wąwozy. 

#7 Boże Narodzenie na Krecie

Boże Narodzenie to niezwykle rodzinny czas, może właśnie dlatego warto spędzić go na Krecie! W różnych regionach wyspy można spotkać ciekawe zwyczaje, a święto to zawsze gromadzi rodzinnych Kreteńczyków. Na płaskowyżu Omalos znajduje się wioska Bożego Narodzenia, a w grocie św. Jana w Marathokefalas można zobaczyć przedstawienie narodzin Dzieciątka Bożego w żłobie z prawdziwymi zwierzętami. Podobne wydarzenia odbywają się na całej wyspie, a atmosfera w tym okresie jest naprawdę wyjątkowa. Warto przyjechać na Kretę zimą, by poczuć ten niesamowity klimat.

#8 Zimowa sceneria w górach

Na Krecie wysoko w górach panują zimowe warunki. Jest to najlepszy okres dla miłośników sportów zimowych. Co prawda na wyspie nie są dostępne wyciągi narciarskie, ale można uprawiać skitouring, spacery na rakietach śnieżnych i wspinaczkę. Ponadto, kluby alpinistyczne działające na wyspie organizują kursy i szkolenia związane z alpinizmem, szczególnie na obszarze Gór Białych i Psiloritis. Wycieczka może być połączona z pobytem w jednym ze schronisk górskich. Z roku na rok coraz więcej osób zainteresowanych jest stosunkowo nowym sportem zimowym, a mianowicie snow-kiteingiem, który szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Jest on podobny do kitesurfingu, ale używa się obuwia snowboardowego lub butów do jazdy na nartach. Kreta zimą jest idealnym miejscem, aby uprawiać ten sport wokół białych szczytów z niebieskim morzem w tle.

#9 Niższe ceny hoteli na Krecie

Podczas zimowych miesięcy można znaleźć tanie hotele w centrum Krety oraz ofertę wynajmu samochodów w niższych cenach niż w okresie lata. Różnice mogą być znaczące i sięgać obniżek do 50%. Należy jednak pamiętać, że właściciele obiektów o lepszym standardzie nie będą znacząco obniżać cen. Bary, kawiarnie i tawerny przy plażach są zamknięte, więc przytulne tawerny i kawiarnie w miastach oferują niższe ceny.

#10 Słońce

Słońce towarzyszy gościom podczas swoich zimowych wakacji na Krecie. Przyjemna temperatura i słońce, które świeci średnio od 3-6 godzin dziennie sprzyjają wędrówkom na szlakach turystycznych po wyspie. Słoneczny zimowy dzień na Krecie to najlepsza okazja na niezapomniany trekking, bez nadmiernego pocenia się i konieczności ochrony przed letnim słońcem.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta we wrześniu

Wrzesień na Krecie zapowiada koniec upalnego lata. Choć... Czytaj więcej

Kreta w październiku

Kreta jest znana jako idealne miejsce wypoczynku w trakcie... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej