Kreta: wakacje z dzieckiem - plaże

19-08-2016

Rodzinny wypoczynek z dziećmi na Krecie jest nierozerwalnie związany z zabawą i relaksem na plażach. Wyspa oferuje znakomite warunki oraz ich dużą różnorodność, zarówno dla osób, które planują aktywnie spędzać czas jak też leniwie wypoczywać w zacisznych zatokach. Miłośnicy podziwiania najpiękniejszych zakątów wyspy z pewnością odnajdą je na plażach, które są wizytówką Krety. Jakie miejsca zatem odwiedzić i gdzie wypoczywać? Dzisiaj przedstawimy Państwu kilka plaż na kreteńskim wybrzeżu idealnych dla rodzin.

Największą popularnością cieszą się plaże w prowincji Heraklion, ze względu na największy ruch turystyczny, ilość gości, którzy wybierają hotele w okolicy oraz ze względu na samych mieszkańców, którzy w niedzielę - dla większości z nich dzień wolny od pracy, wybierają się wypoczywać na nich całymi rodzinami. Drugim równie chętnie wybieramy regionem Krety jest zachodnia jej część, szczególnie prowincja Chania, która słynie z miejsc uznawanych za najpiękniejsze na wyspie: laguny Balos i plaży Elafonissi. Niemniej osoby, które poszukują dobrze zagospodarowanych plaż i spokojnego wypoczynku znajdą je nawet w Chanii oraz w jej pobliżu. Największe rozproszenie a jednocześnie najciekawsze niespodzianki czekają na osoby odwiedzające prowincje Rethymno i Lasithi. Różnorodność i piękno tych nieoczywistych miejsc są zaskakujące. Na całej wyspie oraz sąsiednich mniejszych wysepkach, takich jak Gavdos, Chrissi, Dia oraz Koufonissi można wyodrębnić łącznie ponad 300 plaż. Jest zatem w czym wybierać. 

Region centralny: prowincja Heraklion

W prowincji Heraklion znajduje się najwięcej zorganizowanych kąpielisk i plaż, głównie za sprawą dość gęsto zabudowanej linii brzegowej przez hotele i inne obiekty noclegowe. Największa koncentracja tych obiektów przebiega na linii wybrzeża prowadzącej od Heraklionu do miejscowości Malia. Nawet osoby, które nie szczególnie chcą wypoczywać na plażach północnego wybrzeża, ze względu na ilość innych turystów, mogą znaleźć spokojne miejsca. Warto wspomnieć o plaży Potamos, położonej w pobliżu miejscowości Malia, na której wypoczynek można połączyć z krótką wizytą w ruinach pałacu minojskiego w Malii. Sama plaża jest szeroka, urozmaicona, posiada kilka spokojnych zatoczek, nawet sami Grecy w niedzielne popołudnie na niej chętnie wypoczywają całymi rodzinami. Jest mniej tłoczna niż centralna plaża w Malii, ze względu na konieczność dojazdu do niej. 

W pobliżu sąsiedniej miejscowości - Herosnissos warto skorzystać z wypoczynku na plażach i zatokach Sarandaris, szczególnie jeśli pragniemy znaleźć spokojne miejsce, polecane dla rodzin ze starszymi dziećmi. W samym centrum Herosnissos znajduje się też plaża przy hotelu Star Beach, która połączona jest z mały aquaparkiem. Wstęp na teren oraz korzystanie ze zjeżdżalni są dodatkowo płatne. Dość zróżnicowane plaże występują też w miejscowości Analipsi, położonej blisko stolicy wyspy. Dostępne są zarówno niewielkie zatoki jak i szerokie fragmenty wybrzeża wypełnione bardzo drobnym i przyjemnym piaskiem. Rozciągają się one przy promenadzie spacerowej i drodze prowadzącej wzdłuż morza. Jeśli zdecydują się Państwo na dłuższy pobyt w tej miejscowości, warto odwiedzić tradycyjną wieś Analipsi z kilkoma tawernami i podpatrzyć jak toczy się codzienne życie jej mieszkańców.

Wielbiciele spokojnego wypoczynku z pewnością powinni odwiedzić południe regionu kierując się do miejscowości Matala oraz Lendas. W każdym z tych miejsc można znaleźć plaże, które są niezwykle zaciszne, z małą ilością odwiedzających oraz oblewane przez ciepłe wody Morza Libijskiego. 

Region centralny: prowincja Rethymno

Prowincja Rethymno posiada najmniejszą ilość plaż spośród wszystkich prowincji na wyspie. Nie oznacza to jednak, że osoby wybierające wypoczynek na jej terenie nie znajdą odpowiednich miejsc, wprost przeciwnie. Ilość turystów rozkłada się równomiernie pomiędzy północnym i południowym wybrzeżem, przez co nawet w szczycie sezonu nie odczujecie Państwo tak dużych tłumów, oczywiście poza plażami, które są równocześnie atrakcjami rejonu lub też znajdują się bezpośrednio przy hotelach w popularnych miejscowościach. 

Na północnym wybrzeżu na uwagę zasługują dwa małe kurorty: Bali i Panormo. W pierwszym z nich dostępne są aż cztery zatoki, w których znajdują się zarówno bardziej zaciszne jak i rozrywkowe plaże. Najchętniej wybierane przez rodziny z dziećmi są dwie pierwsze zatoki: Livadi i Varkotopos, plaże są zagospodarowane, na brzegu znajdują się stacje sportów wodnych. W miejscowości Panormo, nieco spokojniejszej niż Bali, z pewnością odpoczną wielbiciele plaż położony blisko centrum tradycyjnej wsi. Dwie największe plaże przyciągają gości pobliskich hoteli, samych mieszkańców oraz osoby, które pragną wypoczywać w przyjemnej atmosferze małego kurortu. W pobliżu plaż znajdują się tawerny, w których warto zjeść obiad lub kolację. 

Najdłuższa i najbardziej różnorodna plaża północnego wybrzeża do słynna plaża rozpoczynająca się w mieście Rethymno. Osoby wypoczywające w pobliskich miejscowościach położonych na wschód od kurortu mogą wybrać dogodną dla nich zatokę lub też wypoczywać w samej miejscowości Rethymno, w której przy portowej marinie plaża się rozpoczyna. Atutem plażowania w samym kurorcie jest z pewnością ilość atrakcji na samej plaży jak i bliskość do centrum starego miasta. 

Południowe wybrzeże regionu jest prawdziwym rajem dla wielbicieli plaż. Okazją do wypoczynku połączonego z możliwością zobaczenia atrakcji turystycznej rejonu są np. odwiedziny na plaży Preveli z gajem palmowym i ujściem rzeki, która wpływa do morza, a po której można pływać rowerami wodnymi. W pobliżu znajduje się też klasztor - Moni Preveli, który warto zwiedzić. W sąsiednich miejscowościach, takich jak Agia Galini czy też Plakias można wypoczywać na dobrze zagospodarowanych plażach, w pobliżu których znajdują się lokalne tawerny.

Region zachodni: prowincja Chania

W regionie Chania znajdują się najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawane plaże: Elafonissi, plaża w lagunie Balos oraz Paleochora. Wszystkie z nich są znakomitym miejscem, aby rodzinnie spędzić czas. Szczególnie plaża Elafonissi, która zakończona jest mała wysepką i płytką zatoką, o głębokości nie większej niż 1 metr, przy odpływie połączoną z lądem. Jest to idealne miejsce na pluskanie się w wodzie i zabawę dla mniejszych dzieci. Piasek w tym miejscu przybiera różowy kolor i jest on dodatkową atrakcją. Równie rodzinną i bezpieczną jest plaża w Paleochorze, która jest bardzo szeroka, pokryta przyjemnym piaskiem oraz czysta. Dla osób, które planują spędzić więcej czasu na południowym wybrzeżu jest to znakomita lokalizacja dla aktywnego zwiedzania i leniwego wypoczynku na wybrzeżu. 

W ostatnich latach, prawdziwym hitem stałą się plaża w lagunie Balos. W sezonie jest ona odwiedzana przez wielu turystów, którzy przybywają tutaj w zorganizowanych wycieczkach statkiem lub też decydują się na pieszą wędrówkę z półwyspu. Każda osoba, która tutaj wypoczywa jest zachwycona kolorem wody oraz delikatnością piasku. Laguna jest idealnym miejscem do nurkowania oraz bezpieczną plażą dla rodzin z dziećmi. W sezonie warto przybyć na plażę nieco wcześniej, a poza miesiącami największego zainteresowania, wypoczywać nieco dłużej aby podziwiać wschody i zachody słońca. 

Ważnym obszarem, który idealnie spełni oczekiwania rodzin z dziećmi są sąsiednie miejscowości na zachód od miasta Chania, takie jak: Kato Daratso, Agia Marina, Platanias, w których znajduje się wiele hoteli i apartamentów położonych blisko piaszczystych plaż, które są otwarte na morze lub tworzą zaciszne zatoki. Na uwagę zasługuje też Półwysep Akrotiri i plaże położone na jego wybrzeżu, szczególnie słynna plaża Stavros, na której kręcono najważniejsze sceny z film "Grek Zorba" na podstawie powieści Nikosa Kazantzakisa. Główna plaża położona jest z zamkniętej portem zatoce, z jednej strony jest chroniona przez falochron, z drugiej natomiast przez wysokie wzgórze. Obszar jest rozległy, dobrze zagospodarowany, w pobliżu znajduje się tawerna i strefa placu zabaw dla najmłodszych. 

Region wschodni: prowincja Lasithi

W prowincji Lasithi wypoczywa wiele osób, ale ruch turystyczny koncentruje się głównie wokół większych miejscowości północnego wybrzeża, na czele z kurortami: Elounda, Agios Nikolaos i Sitia oraz największą miejscowością południowego wybrzeża - Ierapetrą. W okolicy każdej z nich znajduje się wiele plaż, których różnorodność sprawi, że niemal każdy znajdzie dla siebie dogodne miejsc. Najciekawsza linia brzegowa przebiega w okolicy miejscowości Agios Nikolaos od kurortu Elounda aż po niewielką miejscowość Istron. Plaże są tutaj różnorodne pod względem wielkości, w przeważającej części schowane w zatokach. Polecamy te z widokiem na największą zatokę - Mirabello, która jest wizytówką tego obszaru. 

Największą atrakcją południowego wybrzeża jest wyspa Chrissi, na której znajduje się kilka plaż. Wyprawa łodzią na wyspę do znakomita atrakcja dla całej rodziny. Statki odpływają z portu w Ierapetrze, którą przy okazji można nieco bliżej poznać. Sama wyspa jest małym rajem na ziemi, a jej krajobraz jest bardziej afrykański niż europejski. Piasek jest tutaj niezwykle delikatny ze sprawą nawiewanych ziaren z nad Afryki właśnie. 

Południowe i wschodnie wybrzeże to też znakomite miejsca sprzyjające spokojnemu i rodzinnemu wypoczynkowi. W tym obszarze nie występują może tak spektakularne atrakcje jak na zachodzie wyspy, ale mało zatłoczone i niezwykle urokliwe zatoki. W tej części wyspy życie płynie wolniej, obszar zamieszkuje mniejsza ilość ludzi, a niczym niezakłócony krajobraz powodują, że każdy niemal od razu się relaksuje. Warto wypoczywać w pobliżu miejscowości Xerokambros na okolicznych plażach, wybrać się do wsi Zakros - choć plaża jest tutaj kamienista zachęca do krótkiej kąpieli po zwiedzaniu ruin pałacu minojskiego, a tuż nad brzegiem znajduje się kilka lokalnych tawern, w których można zjeść smakowity posiłek. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta: wakacje z dzieckiem

Wiele osób zastanawia się czy wakacyjny wyjazd na Kretę... Czytaj więcej

Bali jako mały kurort północnego wybrzeża

Nadmorski kurort Bali położony jest w dużej zatoce, około... Czytaj więcej

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Jaskinie i zatoki Sarandaris - w okolicach Hersonissos

Zatoki wokół Hersonissos znajdują się około 27 kilometrów... Czytaj więcej

Kreta: wakacje z dzieckiem - parki wodne

Spośród wielu atrakcji na wyspie Krecie osobną kategorię... Czytaj więcej

Plaże w miejscowości Elounda

Elounda znajduje się 10 km na północ od Agios Nikolaos,... Czytaj więcej

Wyspa Chrissi czyli "Złota wyspa"

Wyspa Chrissi lub Gaidouronisi położona na otwartym Morzu... Czytaj więcej