Kreta: z jakim biurem podróży?

04-11-2016

Co roku wiele osób zastanawia się jak zaplanować swoje wakacje. Część z nich wybiera ofertę zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży, niektórzy jednak decydują się na samodzielne poszukiwania noclegów, lotów itp. oraz indywidualne tworzenie swoich wymarzonych wakacji. Jaki sposób wybrać zatem? I czy wakacje organizowane z biurem podróży mogą być ciekawym sposobem na realizację wakacyjnych planów i spełnienie najbardziej śmiałych oczekiwań? Postaramy się w kilku przydatnych wskazówkach odpowiedzieć Państwu na te pytania. Zapraszamy do lektury. 

Wraz z rozwojem technologii i dynamicznymi zmianami w przestrzeni wirtualnej podróżowanie nawet przysłowiowym palcem po mapie stało się dostępne niemal dla każdego. Dawniej, aby podróżować i odwiedzać rzadko uczęszczane miejsca trzeba było być albo wytrawnym i odważnym podróżnikiem, albo powierzyć realizację swoich planów doświadczonym doradcom w podróży. Od momentu kiedy każdy Polak może swobodnie przekraczać granice kraju sytuacja ta znacznie się polepszyła, a wzrost liczby biur podróży przyśpieszył znacznie rozwój turystyki. Obecnie większość klientów poszukuje ofert wymarzonych wyjazdów pośród bardzo wielu propozycji, z których trudno jest wybrać tą idealną. O czym warto wiedzieć i pamiętać podczas poszukiwania oferty wakacyjnego wypoczynku? Z jakim biurem podróży jechać na Kretę? 

#1 Biuro podróży czy samodzielne poszukiwania?

Według badań ponad połowa Polaków udających się na urlop wyjeżdża z biurem podróży, druga połowa planuje wakacje na własną rękę. W dobie Internetu, który stał się pierwszych źródłem informacji owe poszukiwania są coraz łatwiejsze i z pozoru pewniejsze. Niemal każdy wykupując gotową wycieczkę czy poszukując hotelu może sprawdzić cenę, opinie na jego temat, zapytać innych o wrażania, aby wreszcie niemal za jednym kliknięciem dokonać rezerwacji. Gdzie zatem tkwi "haczyk"? W naszej opinii są to poświęcony czas i duża ilość informacji. Statystyki podają, że kategoria "podróże" to najczęściej wyszukiwaną kategorią w Internecie związana z zakupami online. Przeciętny Polak spędza statystycznie kilkadziesiąt godzin poszukując ofert, opinii zanim dokona rezerwacji. Plusem tego rodzaju planowania jest możliwość pozyskania dużej ilości informacji w stosunkowo krótkim czasie, ale trzeba pamiętać, że nie każda informacja jest przydatna i wartościowa. Równie cenny jest czas, którego w codziennym życiu mamy coraz mniej. Dlatego niektóre osoby, mniej ufające nowoczesnym technologiom i ceniące fachowe doradztwo wybierają tradycyjne biura podróży i poradę konsultantów w biurach dużych organizatorów turystyki (touroperatorów) lub mniejszych agencji turystycznych, które pośredniczą w sprzedaży ofert oraz zatrudniają zaufanych doradców. 

#2 Duży touroperator czy mały organizator?

Biur podróży na rynku usług turystycznych jest bardzo wiele. Jak zatem wybrać tego organizatora, którego oferta w 100% spełni oczekiwania? Wiele osób kieruje się zaufaniem do marki oraz opiniami na temat biura. Ponadto, bardziej dociekliwi sprawdzają ile lat biuro funkcjonuje na rynku oraz czy posiada stosowne pozwolenia i zabezpieczenia finansowe na wypadek jego upadku i niewypłacalności (wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz gwarancję ubezpieczeniową lub bankową). Przeważa przekonanie, że decydując się wyjazd z dużym organizatorem turystyki klienci raczej nie mają powodów do obaw. Inaczej sprawa wygląda z agentami turystycznymi, którzy działają w imieniu organizatorów i pośredniczą w sprzedaży ofert organizatorów. Tutaj zaufanie i rzetelność odgrywają jeszcze większą rolę. To oni mogą naprowadzić nas na idealny hotel na Krecie lub innym mieście w Grecji czy ułożyć ofertę atrakcyjną dla nas. Decydując się na zakup oferty przez pośrednika wybieramy fachowe doradztwo oraz liczymy na jego uczciwość wobec każdej ze stron. Tak powinni działać agenci, ale zdarzają się sytuacje kiedy konsultanci wpływają na decyzje klientów lub też biuro nie do końca wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych. Są to na szczęście coraz rzadziej spotykane przypadki. Na co się zdecydować i z jakim biurem podróży jechać na Kretę?

#3 Wakacje na Krecie z biurem podróży? 

Pośród dużych organizatorów turystyki, mniejszych i większych agentów, z których część działa tylko w Internecie i w ten sposób sprzedaje ofertę na rynku, istnieją też mniejsze specjalistyczne biura podróży (jako organizatorzy turystyki), które z reguły odnoszą swoją ofertę do wybranych krajów lub sposobów organizacji wyjazdów, np. grupy zorganizowane. Dlaczego warto powierzyć organizację wakacyjnego wyjazdu specjalistycznemu organizatorowi turystyki? Jego oferta jest z reguły bardzo elastyczna i dopasowana do indywidualnych form spędzania wakacyjnego czasu przez klientów oraz trafia w gusta osób, które pasjonują się danym miejscem i chcą je faktycznie dobrze poznać. Ponadto, można ułożyć ją pod indywidualne oczekiwania i zaplanować niemal każda aktywność, od rezerwacji rejsu biletów lotniczych i noclegów aż po kolację w lokalnej restauracji. Warto rozważyć opcję skorzystania z oferty takiego biura podróży, gdyż z reguły oferuje ono klientom poza świadczeniami wliczonymi w cenę wyjazdu fachowe doradztwo i znakomitą obsługę. Najważniejsze jest zadowolenie każdego gościa. 

#4 Wybór oferty - czym się kierować? 

Wiele osób przy wyborze wakacyjnej oferty kieruje się budżetem i ceną wyjazdu. Warto pamiętać, że nie zawsze kusząca cena wyjazdu idzie w parze z jego jakością, szczególnie jeśli porównujemy oferty różnych hoteli w różnych krajach. Ponadto, czasami nie warto dokonywać wyboru mając na uwadze tylko cenę. Bywa, że różnica w kosztach pomiędzy zadowalającym noclegiem jest niewielka a komfort przewyższa oczekiwania. Bez względu na sposób dokonywania rezerwacji - bezpośredni lub za pomocą Internetu, dobrze jest sprawdzić organizatora lub pośrednika, który w naszym imieniu dokonuje rezerwacji. Na rynku funkcjonuje wiele stron i pseudo-pośredników, którzy korzystają z luki prawnej i pośredniczą np. w rezerwacji samochodów lub noclegów, ale faktycznie w żaden sposób nie zabezpieczają interesów swoich klientów, tzn. nie posiadają stosowanego ubezpiczenia działalności. Z reguły kuszą klientów niższymi cenami. Warto zajrzeć do Rejestru Organizatorów Turystki i Pośredników Turystycznych, aby sprawdzić dane biuro. Jeśli mamy wątpliwości nawet poszukując oferty samemu można skontaktować się z wykwalifikowanym doradcą biura podróży, który odpowie na pytania i doradzi. 

 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Urlop w Grecji - co warto wiedzieć?

Lato w pełni, a sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Kalo mina! czyli udanego miesiąca. Kreta w sierpniu

Kalo mina! (gr. καλό μήνα) tym powitaniem pozdrawiają się... Czytaj więcej

Kreta w zimie: 10 powodów, dla których warto odwiedzić wyspę

Zastanawialiście się gdzie spędzić tegoroczne zimowe wakacje?... Czytaj więcej

Kreta: plaże na jesienne chłody

W Polsce nastała kalendarzowa jesień a wraz z nią zapanowała... Czytaj więcej

Kreta w listopadzie

Kreta w listopadzie potrafi zachwycić swoim pięknem. Jesienią,... Czytaj więcej