Kreteńskie obyczaje - sjesta

20-07-2016

W każdym kraju, który odwiedzamy w trakcie wakacyjnych wyjazdów spotkamy się z typowymi dla danego obszaru zwyczajami. Warto poznać je wcześniej, aby cieszyć się udanym wypoczynkiem i nie popełnić niezręcznej gafy. Grecja, a w szczególności jej wyspy słyną z zachowań mieszkańców, które dla nas, Europejczyków z północy, mogą wydać się niecodzienne i zaskakujące. Kreta, jako największa grecka wyspa odznacza się wielowiekową tradycją i licznymi unikalnymi zwyczajami, które z pewnością zaciekawią turystów.

Sjesta rzecz święta

Odpowiedzią na gorące lato i często przedłużające się, wieczorne kolacje jest popołudniowa sjesta, którą Grecy uwielbiają i celebrują. Niemal każdy, kto może pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, kryje się przed wysoką temperaturą i palącym słońcem. Pomiędzy 13 a 15 centra miast zazwyczaj pustoszeją, zamykane są sklepy i punkty usługowe, a życie w mieście przenosi się do mieszkań i zacienionych miejsc. W sezonie, ze względu na turystów wiele tawern pozostaje jednak otwartych. Goście odwiedzający Kretę mogą początkowo poczuć się zaskoczeni greckim rytmem dnia, bowiem w krajach środkowoeuropejskich pora sjesty przypada na sam środek dnia w roboczym tygodniu pracy. Niekiedy turyści z regionów o chłodniejszym klimacie potrzebują kilku dni, by przyzwyczaić się do wyspiarskiego rytmu dnia, jednak obezwładniający upał niebywale to ułatwia. Jeśli ktoś nie ma ochoty udać się na spoczynek, może oczywiście inaczej spędzić ten czas. Powinien jednak pamiętać o zachowaniu ciszy, gdyż dla Greków kwestia popołudniowego odpoczynku traktowana jest niezwykle poważnie i jeśli ktoś (naumyślnie lub nie) go zakłóci, nie zawahają się oni przed grzecznym, lecz stanowczym zwróceniem uwagi.

Sjesta i przerwa w handlu

W godzinach trwania sjesty większość publicznych placówek, biur oraz sklepów jest zamknięta. Sjesta nie jest objawem lenistwa Greków, jak się powszechnie uważa, lecz wynika z naturalnej potrzeby odpoczynku i regeneracji, aby w trakcie gorącego lata mogli oni pracować do późnych godzin nocnych. Sklepy latem otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach: poniedziałki, środy i soboty: od 8:30 do 14:00, wtorki, czwartki i piątki: od 8:30 do 13:30 i od 17:00 do 20:30. Trzy razy w tygodniu sklepy są czynne tylko do południa, a popołudniu są zamknięte. Dlatego tak się dzieje nie wiadomo, na pewno ma na to wpływ sjesta i upalne lato. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Urlop w Grecji - co warto wiedzieć?

Lato w pełni, a sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej