La Canea, czyli po prostu Chania

07-04-2016

Za sprawą swojej południowej architektury i historycznego wpływu okrzyknięta „Wenecją Wschodu”. Pretendująca do miana kulturalnej stolicy wyspy, a przy tym głęboko zakorzeniona w kreteńskich tradycjach; pełna wzniosłych i przyziemnych kontrastów, z powodu których jest uwielbiana i wydaje się być nużąca, choć z pewnością jedyna w swoim rodzaju.

Magia miasta

O mieście można powiedzieć wiele słów, jednych przyciąga jak magnes, innym daje poczucie relaksu i otula swojską atmosferą. Nie brak tutaj dobrej kuchni, miejsc w których można popijać kawę z widokiem na morze lub zjeść kolację przy świecach w otoczeniu starych murów i romantycznych zaułków. Chania zachwyca od pierwszego wejrzenia niezliczoną ilością doznań i wrażeń, które spotykają się w jednym miejscu. Tutaj trzeba po prostu pobyć, aby zrozumieć jak bije jej wiekowe serce i pulsuje współczesny rytm.

Uliczkami starówki

Najlepszym pomysłem jest zanurzyć się w jej najstarszej części- starówce, aby odkrywać historię i podpatrywać codzienne życie mieszkańców. Chania słynie ze znakomitych sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Wzdłuż ulicy Chalidon, głównej arterii komunikacyjnej prowadzącej do miasta od placu 1866 Roku do fontanny na placu Sintrivani znajdują się zarówno muzea, sklepy jak i wiele kawiarni i barów.

Warto zajrzeć na sąsiednią ulicę Skridlof, która słynie z wielu sklepów oferujących skórzane wyroby, od drobnych bibelotów, przez torebki, portfele aż po szeroki wybór butów. Przy fontannie na placu Sintrivani, kiedyś głównym placu miejskim, można wypić filiżankę kawy w jednej z licznych kawiarni oraz obserwować turystów nad nadbrzeżem starego portu. To miejsce jest sceną dla romantycznych spacerów lub nieśpiesznych przechadzek.

Na tyłach tzw. Limanów, jak miejscowi nazywają przybrzeżną część starego miasta (gr. λιμάνι – limani, oznacza port), znajduje się urokliwa dzielnica Topanas. W plątaninie wąskich uliczek pomiędzy budynkami pochodzącymi z czasów weneckich i tureckich znajduje się wiele nastrojowych restauracji i kawiarni, małe księgarnie, sklepy oferujące różnorodne pamiątki, w tym oryginalną biżuterię oraz wąskie zaułki i ukryte dziedzińce otoczone piękną roślinnością. Dzielnica słynie z małych hoteli i apartamentów, chętnie wynajmowanych przez turystów. Przy odrobinie szczęścia, można do nich zajrzeć przez otwarte drzwi.

Port i latarnia morska

Główną zatokę starówki w Chanii zamyka port z latarnią morską (gr. φάρος – faros) przypominającą kształtem minaret. Niemal o każdej porze dnia i nocy jej kontury odcinają się od wyrazistego nieba i morza. Pierwotnie wzniesiona przez Wenecjan, nie przetrwała fal sztormowych, dzisiaj odbudowana na poweneckich fundamentach, jest najbardziej charakterystycznych elementem krajobrazu starego miasta. Latarnia znajduję się na wysuniętym falochronie, który oddziela port do morza. Jego zaplecze tworzą poweneckie arsenały, zwane neoria, w których Wenecjanie reperowali swoje statki.

Atmosferę Chanii tworzy nie tylko jej najstarsza dzielnica, choć aby ją poczuć, zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć właśnie tutaj.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Plaża Stefanou

Plaża Stefanou znajduje się w pobliżu zatoki Seitan Limania... Czytaj więcej

Kali oreksi (gr. smacznego), czyli w greckiej tawernie

Kreta to nie tylko pałac w Knossos i bajeczne plaże z turkusowymi... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej

Plaża Elafonissi

Wspaniała plaża położona na najdalej wysuniętym na południowy-... Czytaj więcej

Gortyna jak rzymskie post scriptum

Według mitologicznych podań Gortyna jest miejscem, do którego... Czytaj więcej

Plaża Balos

Najbardziej znana laguna w Europie, której piękna nie oddają... Czytaj więcej