Lampada - wielkanocna świeca

11-04-2017

Jednym z najbardziej charakterystycznych przedmiotów świąt Wielkanocnych w Grecji jest wielkanocna świeca - lampada (gr. λαμπάδα, czytaj: labada). Według tradycji świecę zapala się o północy w noc Wielkiej Soboty, podczas liturgii Zmartwychwstania (gr. Ανάσταση) kiedy pop przekazuje święty ogień wiernym, którzy odpalają świeczki przekazując je sąsiadom i członkom rodziny.

Lampada - świeca, którą po prostu trzeba mieć

Lampada to świeca, którą należy posiadać podczas greckiej Wielkanocy, czyli Paschy. Niemal każdy Grek i Greczynka przychodzą do kościoła ze świecą, która służy do przeniesienia ognia, który według tradycji pochodzić z Jeruzalem. Pop przekazuje święty ogień wiernym, którzy pozdrawiają się słowami "Chrystus zmartwychwstał" (gr. Χρήστος ανέστη), odpowiadając "Zaiste zmartwychwstał" (gr. Αληθώς ανέστη) oraz składają sobie życzenia. Podczas święta, kiedy kapłan śpiewa hymn do Chrystusa Zmartwychwstałego dzwonią kościelne dzwony. Zazwyczaj towarzyszy im pokaz fajerwerków, które tworzą spektakularne sceny na niebie. Po mszy wierni wracają do domów ze świętym płomieniem, a zapaloną świecą malują znak krzyża na drzwiach na znak bożej łaski i opieki.

Świeca dla każdego dziecka i nie tylko

Inną bardzo starą grecką tradycją jest zwyczaj obdarowywania prezentami dzieci przez chrzestnych. Każde dziecko w rodzinie otrzymuje przed świętami Paschy prezenty. Zazwyczaj są to nowe ubrania lub pieniądze dla starszych dzieci, aby zakupiły sobie potrzebne im rzeczy. Większość z nich dostaje pięknie zdobioną świecę, do której najczęściej dołączone są niewielkie jeszcze inne dla niemowląt i małych dzieci. Dorośli, szczególnie panowie wybierają białe świece bez ozdób, a panie często same je ozdabiają świeżymi kwiatami. Sklepy przed świetami zapełniają się ręcznie malowanymi i zdobionymi wyrobami trafiającymi niemal w każde gusta i każdą kieszeń. Warto wspomnieć, że przyjęcie na siebie obowiązków matki lub ojca chrzestnego w Grecji łączy się z wieloma obowiązkami i wydatkami. Z reguły rodzice w trakcie świątecznych odwiedzin odwdzięczają się małym upominkiem dla chrzestnych. 

 

Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wielkanoc w Grecji

Najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym wyznawców... Czytaj więcej

Tradycje Wielkiego Postu w Grecji

W Grecji, podobnie jak w Polsce rozpoczął się okres Wielkiego... Czytaj więcej

Kreta: Boże Narodzenie

Boże Narodzenie na Krecie to szczególnie uroczysty okres,... Czytaj więcej

Zbiory oliwek na Krecie: fakty i mity

Kreta jest idealnym miejscem do uprawy drzew oliwnych ze... Czytaj więcej