Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

07-04-2016

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy otwierają swoje warsztaty garncarskie po zimowym przesileniu. Dawniej wydarzenie to miało miejsce tuż po 21 maja, dniu św. Konstantyna, kiedy mistrzowie garncarscy zwani mastoras, wraz z pomocnikami udawali się na osiołkach do innych miejscowości, aby pracować na zamówienie ich mieszkańców. Ta sezonowa migracja nosi nazwę vandema (z języka włoskiego), oznacza dosłownie rocznik lub zbiór oliwek. Przy wyborze miejscowości, mastoras kierowali się obfitością zbiorów w poszczególnych miejscach.

Echo dawnej tradycji

Najbardziej dochodowe prace polegały na wytwarzaniu wielkich zbiorników zwanych pithoi, które służyły do przechowywania oliwy produkowanej w corocznych zbiorach. Dzisiaj zwyczaj ten pozostał jedynie ustnie przekazywaną tradycją.

W sezonie wystarczy wjechać do miejscowości, aby przekonać się, że tutaj po prostu żyje się ceramiką. Jej produkcja odbywa się według tradycyjnych metod z użyciem lokalnych surowców mineralnych, ręcznym sposobem formowania naczyń oraz wypalania ich w piecach. Dawniej cały proces kontrolowany był przez wspomnianych mistrzów garncarskich, dzisiaj każdy z czeladników produkuje własne wyroby, chcąc wyróżnić się inną ornamentyką i kształtem naczyń. Spacerując wzdłuż wąskich uliczek niemalże za każdym rogiem czekają na turystów ciekawe ekspozycje.

Pamiątkowy must have

Warto zakupić drobne wyroby ceramiki użytkowej lub też ozdobne naczynia. Znakiem czasu, który przeminął są zmieniające się rodzaje produkowanych naczyń: dawniej były to wielkie dzbany służące do przechowywania oliwy, wina lub miodu, dziś w większości są to przedmioty ozdobne, np. małe zestawy filiżanek, kubki, podstawki, ceramiczne kosze lub ozdoby. Z pewnością każdy zakup będzie trafiony, będzie bowiem przypominać słoneczne chwile spędzone w podróży.

Zapraszamy do udziału w wycieczce szlakiem atrakcji regionu Rethymno, w trakcie której odwiedzą Państwo wieś Margarites i zobaczą jak rzemieślnicy pracują w swoich warsztatach.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Bali jako mały kurort północnego wybrzeża

Nadmorski kurort Bali położony jest w dużej zatoce, około... Czytaj więcej

La Canea, czyli po prostu Chania

Za sprawą swojej południowej architektury i historycznego... Czytaj więcej

Frappé - grecka kawa mrożona

Kawa frappé to grecki sposób na orzeźwienie w upalne dni... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Plaża Panormo

Panormo znajduje się około 20 kilometrów na wschód od miasta... Czytaj więcej