Starożytne miasto Olous

20-06-2016

Starożytne miasto Olous, jedno z najsilniejszych ośrodków kultury minojskiej na wyspie. Znajdowało się w obszarze kanału zwanego Poros, którym prowadzi przez kamienny most droga na półwysep Spinalonga w miejscowości Elounda. Olous zostało zatopione przez Morze Śródziemne po przechyleniu się wyspy, na skutek trzęsienia ziemi kótre nastapiło w 780 roku n.e. Ruiny miasta widać jednak do dnia dzisiejszego poprzez wody zatoki Mirabello.

Miasto Olous

Olous było jednym z najpotężniejszych i największych państw-miast. Jako samodzielny ośrodek dysponowało portem, biło własne monety oraz było ważnym ośrodkiem kultu. W starożytności słynęło z drewnianego posągu bogini Artemidy, podobno wyrzeźbionego przez samego Dedala. Prowadziło też handel m.in. z wyspą Rodos, a statki które przypływały do zatoki korzystały z kotwicowiska. W okresie panowania Wenecjan sól wydobywana w regionie stała się głównym dobrobytem mieszkańców i powodowała jego rozwój.

Basen solankowe

Produkcję soli kontynuowali Turcy, którzy dysponowali szeregiem zaawansowany urządzeń solowarskich. Podobno roczna produkcja soli wynosiła 753 ton. W pobliżu basenów solankowych znajduje się kanał zbudowany został przez armię francuską w 1897 roku w celu połączenia zatoki Mirabello z zatoką Korfos. Za sprawą Wenecjan na wyspie wysuniętej z półwyspu zbudowano fortecę Spinalongę, która miała chronić całą zatokę. Dzisiaj idąc groblą w kierunku plaży Kolokitha odwiedzającym ukazuje się pejzaż przypominający nieco holenderskie wybrzeże - kanał i pozostałości po wiatrakach. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaże w miejscowości Elounda

Elounda znajduje się 10 km na północ od Agios Nikolaos,... Czytaj więcej

Spinalonga - zaklęta wyspa

Spinalonga to niewielka wyspa, która znajduje się przy... Czytaj więcej

Plaże w miejscowości Plaka

W miejscowości Plaka dostępne są dwie główne, malownicze,... Czytaj więcej

Jezioro Voulismeni - jezioro bez dna

Charakterystycznym punktem miasta Agios Nikolaos jest położone... Czytaj więcej