Muzeum Archeologiczne w Sitia

27-06-2016

Jedną z najciekawszych atrakcji miasta Sitia, jest Muzeum Archeologiczne z eksponatami datowanymi od 3.500 p.n.e. do 500 n.e. Wszystkie eksponaty pochodzą z obszaru wschodniej Krety.

Historia i zbiory

Muzeum działa od 1984 r. i gromadzi najważniejsze znaleziska archeologiczne z Palekastro, wyspy Mochlos i Psira, nekropolii św. Jerzego, pałacu minojskiego w Zakros, hellenistycznego miasta Xerokambos czy też z Ziros, Makrigialos oraz starożytnego miasta Itanos. Najważniejszymi zabytkami są przedmioty znalezione w pałacu minojskim z Kato Zakros, np. wytłaczarkę do winogron.

Rzadkimi znaleziskami z okresu hellenistycznego i rzymskiego są narzędzia służące do pozyskiwania purpury z gruczołów małży. Haczyki i pęsety pochodzą z wyspy Koufonisi. Barwnik służył do kolorowania szat, szczególnie rzymskich tog. Z jednego skorupiaka otrzymywano jedną kroplę barwnika. Aby dostać się do gruczołu z wydzieliną mniejsze skorupiaki kruszono kamieniami, a większe przebijano ostrym narzędziem. Wydobyty płyn był koloru mlecznego, aby zabarwił się na właściwą barwę - dodawano octu i pozostawiano w słońcu.

Najsłynniejszym eksponatem w muzeum jest statuetka mężczyzny wykonana z kości słoniowej pokrytej złotą folią z oczami wykonanymi z kryształu górskiego. Postać wysokości ok. 41 cm wydobyto w 1989 roku z ruin minojskiego miasta położonego w okolicy miejscowości Peleokastro.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Twierdza Kazarma w Sitia

Twierdza Kazarma zbudowana jest na wzgórzu w pobliżu portu.... Czytaj więcej

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej