Muzeum Historyczne i Folkloru miasta Rethymno

07-07-2016

Muzeum zostało założone w 1974 roku i mieści się w weneckim budynku z XVII wieku, który jest wspaniałym przykładem miejskiej rezydencji z ostatniego okresu okupacji weneckiej Krecie, w epoce renesansu.

Zbiory muzeum 

Zbiory muzeum obejmują ponad 5 tysięcy pozycji kategoryzowanych w sekcjach tkactwa, haftu, ceramiki, wikliny, tradycyjnego rolnictwa, pracy metalowej i tradycyjnych miejskich prac. Muzeum posiada również bogatą historyczną kolekcję osobistych rzeczy Eleftheriosa Venizelosa, flagę kreteńskiej rewolucji, broń, monety, znaczki oraz inne dokumenty historyczne, przede wszystkim z lat 1898-1913. Najciekawszą częścią ekspozycji są jednak zbiory w dziale tkanin, szczególnie narzędzi służących do tkania i warsztatu tkackiego. Charakterystyczne dla Krety były wrzeciona z ciężarkiem (sfondyli). Ponadto, na wyspie hodowano kiedyś jedwabniki i produkowano jedwab. Wyszywanie i tkactwo należało do typowych zajęć, którymi oddawały się kobiety i panny przed zamążpójściem. 

Muzeum znajduje się przy ulicy Vernardou (nr 28-30). W sąsiednim budynku mieści się piekarnia Pana Jorgosa Xatziparashosa. Warto zatem odwiedzić tą część starego miasta Rethymno. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Starówka miasta Rethymno

Stare miasto Rethymno jest uważane za renesansową perłę... Czytaj więcej

Wenecki port w Rethymno

Jedna z najbardziej malowniczych części starego miasta.... Czytaj więcej

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Muzeum działa od 1991 roku. Do 2015 roku znajdowało się... Czytaj więcej