Muzeum Nikosa Kazantzakisa w Mirtia

09-07-2016

Muzeum Nikosa Kazantzakisa znajdujące się we wsi Mirtia dedykowane jest wielkiemu greckiemu pisarzowi, poecie i filozofowi. Zostało założone w 1984 roku i znajduje się w niewielkiej wsi, w budynku obok domu ojca pisarza. Budynek został zaprojektowany przez projektanta Georga Anemogiannisa oraz Centrum Kreteńskiej Literatury, założone przez gminę we współpracy z Uniwersytetem Kreteńskim.

Wieś Mirtia

Wieś Mirtia jest oddalona 15 km na południe od Heraklionu. Znajduje się na wysokości 365 m n.p.m. Graniczy z wsiami Astra Kai i Agies Paraskies. Według spisu ludności prowadzonego po 2000 roku liczy ok. 651 mieszkańców. Jest tradycyjną rolniczą miejscowością, której mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, uprawą winorośli i drzewek oliwnych. Wieś znajduje się administracyjnej prowincji Archanes, regionie który słynie z dużej ilości winnic i produkcji znakomitego wina. Dlatego warto połączyć wizytę w muzeum z degustacją winna w jednej z małych winnic. 

Zwiedzanie muzeum 

W muzeum zgromadzonych zostało wiele eksponatów dotyczących twórczości pisarza. Niektóre przedmioty są też rzeczami osobistymi (np. okulary, długopisy, etc.). Muzeum posiada największy zbiór rękopisów i listów, pierwsze greckie edycje książek, dokumentów teatralnych i innych utworów oraz kopie scenariuszy seriali i filmów opartych na powieściach poety. Aby usystematyzować informacja na temat tak znakomitego pisarza, w muzeum odnajdziemy wiele kopii publikacji prasowych i artykułów na temat jego życia i twórczości. Cała ekspozycja jest bardzo nowoczesna, oprócz podziwiania wystawionych eksponatów można włączyć się w aktywne zwiedzanie muzeum, korzystając z projekcji fragmentów filmów i dzieł teatralnych stworzonych na podstawie dzieł pisarza. Wizytę najlepiej rozpocząć od obejrzenia projekcji filmu przedstawiającego życie i twórczość Nikosa Kazantzakisa. Film trwa ok. 20 minut i jest wyświetlany w siedmiu językach. 

Ciekawostką jest niewielka kolekcja listów, które otrzymał poeta od mniej lub bardziej znanych przyjaciół. Kolekcja zawiera np. list napisany przez Alberta Einsteina w 1952 roku, czyli na trzy lata przed jego śmiercią, w którym dziękuje poecie z przesłanie jednego z dzieł przetłumaczonej na język niemiecki. 

Na koniec wizyty warto zajrzeć do niewielkiego muzealnego sklepiku, który oferuje wiele praktycznych pamiątek z wizerunkiem poety oraz jego dzieł przetłumaczonych na kilka języków. W związku z faktem, że muzeum jest samofinansującą się instytucją utrzymującą się ze sprzedaży biletów i zakupów turystów, warto nabyć choć niewielką pamiątkę. 

Godziny otwarcia muzeum: codziennie od 9:00 do 17:00 (w okresie: marzec - październik),  od 10:00 do 15:00 (w okresie: listopad - luty). Można umawiać się na wizyty grup - rezerwacje należy składać z wyprzedzeniem, najlepiej telefonicznie lub poprzez e-mail. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Muzeum Folkloru w Agios Nikolaos

Muzeum Folkloru zostało założone w 1978 roku. Mieści się... Czytaj więcej

Muzeum Historyczne i Folkloru miasta Rethymno

Muzeum zostało założone w 1974 roku i mieści się w weneckim... Czytaj więcej

Knossos, czyli zagadka cywilizacji minojskiej

Knossos jest najważniejszym pałacem minojskim i dowodem... Czytaj więcej