Pałac minojski w Festos

29-06-2016

Drugi co do wielkości pałac minojski na Krecie. Mniejszy niż mityczne ruiny pałacu w Knossos, położony w bardzo majestatycznym miejscu. Wzniesiony na wschodnim zboczu góry Kastri, z doskonałym widokiem na rozległą dolinę Messara oraz pasmo górskie z najwyższą górą Krety, Psiloritis. Jest znakomitym miejscem dla miłośników historii starożytnej, pozwala bowiem na dowolną interpretację jej dziejów dzięki własnej wyobraźni. 

Historia

Festos był po Knossos najbardziej znaczącym pałacem minojskim na wyspie. Zbudowany podobno przez legendarnego króla Minosa, był wielokrotnie niszczony przez liczne trzęsienia ziemi. Większości widocznych dzisiaj ruin to pozostałości pałacu z okresu nowego pałacu ok. XVII do XIV wieku p.n.e. Nazwa Festos pochodzi od jednego z wnuków Heraklesa. Odrestaurowana tutaj mniej ruin niż w Knossos, ale ogólny obraz pałacu jaki tworzy on po wejściu dostarcza większych wrażeń. Z centralnego dziedzińca rozpościera się znakomita panorama na równinę Messara, jeden z najżyźniejszych obszarów na wyspie już od czasów starożytnych. 

Pałac w Festos odkrył w 1900 roku Federico Halbherr - włoski archeolog, który doradzał sir Arthurowi Evansowi - odkrywcy pałacu w Knossoss. Halbherr rozpoczął prace wykopaliskowe w Festos wcześniej niż Evans w Knossos. To dzięki jego pracy okryto słynny kodeks z Gortyny oraz willę Agia Triada, gdzie postawiono tablicę pamiątkową na cześć włoskiego odkrywcy.

Zwiedzanie

Pozostałości pałacu w Festos to w większości zachowane ruiny tzw. "drugiego pałacu" postawionego na pozostałościach pierwszej budowli. Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e., ale uległ zniszczeniu 200 lat później w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten rejon. Ruiny obu pałacy nakładają się na siebie, dlatego archeolodzy mają niezwykle utrudnione zadanie, aby wskazać ruiny konkretnego pałacu. Dodatkową trudnością są pozostałości po kilku przebudowach i remontach, którym poddano ruiny.

Na teren pałacu wchodzi się od północnej strony na dziedziniec zachodni, po około dwudziestu stopniach schodów. Podobnie jak w Knossos ta część pałacu była przeznaczona do celów rytualnych i tędy maszerowały procesje ofiarne, znajdują się tutaj bowiem cylindryczne jamy oraz stopnie obszaru teatralnego. Przy końcu drogi procesyjnej znajduje się główne wejście do pałacu z wyjściem na dziedziniec centralny. W pobliskich magazynach można zobaczyć zachowane wielkie naczynia, pitosy. Przy dziedzińcu centralnym, który liczy wymiary 43x 23 m, znajdują się ruiny greckiej świątyni z VII wieku p.n.e. najparwdopodobniej dedykowanej bogini Rei. Sam dziedziniec najpewniej był otoczony kolumnadą. W narożniku w północno-wschodniej części kompleksu znajdowały się pomieszczenia mieszkalne władców i kolejno warsztaty rzemieślnicze. W budynkach na wschód od apartamentów króla znaleziono słynny dysk z Festos. Gliniany krążek, który leżał na posadzce z ceramiką z wieku XVI i XV p.n.e. zapisany nieodczytanym pismem linearnym A. 

Najwięcej cennych znalezisk i artefaktów znaleziono w ruinach z okresu" "pierwszego pałacu". Archeologowie twierdzili nawet, że "drugi pałac" nigdy nie został odbudowany na dobre, a wybuch wulkanu na Santorini około 1450 r. p.n.e. całkowicie pogrzebał jego losy jako ważnego ośrodka władzy na wyspie. Miasto próbowano odbudować i przywrócić jego rolę, ale  ostatecznie jego pozycję zdominowała sąsiadująca Gortyna.

Jest znanych wiele różnych transkrypcji nazwy pałacu: Fajstos, Festos, Φαιστός, Phaistos. Posługujemy się transkrypcją nazwy nazwy greckiej Φαιστός na język polski. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Knossos, czyli zagadka cywilizacji minojskiej

Knossos jest najważniejszym pałacem minojskim i dowodem... Czytaj więcej

Pałac minojski w Malii

Stanowisko archeologiczne pałacu minojskiego w Malii znajduje... Czytaj więcej

Pałac minojski w Kato Zakros

Pałac został zbudowany w 1900 r. p.n.e. i ostatecznie zniszczony... Czytaj więcej