Pałac minojski w Malii

26-04-2016

Stanowisko archeologiczne pałacu minojskiego w Malii znajduje się 3 km na wschód od samej miejscowości. Było ono ważnym miejscem dla rozwoju kultury minojskiej i mieściło trzeci co do wielkości pałac minojski na Krecie.

Odkrycie pałacu

Do 1880 roku o istnieniu pałacu nic nie wiedziano, do czasu kiedy pasterz a potem okoliczni mieszkańcy na ziemi nazwanej "Chrysolakkos" czyli "Dołem Złota" odkryli złoto kilka metrów na zachód od pałacu. Od tego momentu rozpoczęto regularne wykopaliska. W 1915 roku prace na tym obszarze prowadził Józef Hatzidakis. W 1921 roku przejęli je archeolodzy z Francuskiej Szkoły Archeologicznej i znaleźli złoty klejnot przedstawiających pszczoły. Do dzisiaj jest on uważany za najcenniejsze znalezisko pochodzące z pałacu. W części ziemi nazwanej "Chrysolakkos" poza pałacem odkryto część miasta i cmentarzysko, a ilość wydobytych drogocennych przedmiotów ze złota pozostaje niepoliczona i sklasyfikowana ze względu na liczne rabunki. 

Historia pałacu

Według mitologii w pałacu rządził Sarpedon (brat Minosa, syn Zeusa i Europy), któremu brat pozwolił władać pałacem przez trzy pokolenia (ok. 24 lat). Pokonany i wygnany przez Minosa schronił się później w Licji w Azji Mniejszej. Niektóre źródła przypisują właśnie jemu założenie miasta Milet. Historia zabudowy pałacu oraz jego rozplanowanie nie różnią się od innych ośrodków władzy Minojczyków. Ruiny pochodzą z około 1700 r p.n.e. Co ważne archeolodzy nie zdecydowali się na żadne rekonstrukcje kompleksu pałacowego, dlatego zwiedzający mogą podziwiać jego pozostałości, które oszczędził czas. 

Zwiedzanie

Po wejściu na teren wykopalisk uwagę zwracają zadaszenia, jakimi przykryta jest część najważniejszych ruin, zabezpieczona w ten sposób przed słońcem i deszczem. Zwiedzanie kompleksu najlepiej rozpocząć od małego muzeum, które znajduje się przy wejściu na teren stanowiska archeologicznego. Pośród eksponatów, najbardziej interesująca jest makieta odtwarzająca wizerunek pałacu z czasów jego największej świetności. Niestety w środku nie znajdują się żadne z najcenniejszych przedmiotów odkrytych w pałacu, bowiem oryginały są przechowywane głównie w Muzeum Archeologiczny w Heraklionie, a część w niewielkim Muzeum Archeologicznym w Agios Nikolaos.  

Wokół centralnego dziedzińca pałacu skupiają się ważniejsze pomieszczenia o charakterze publicznym. Miał on wymiary: 48 x 23 metry. Warto odbyć spacer po zachowanych ruinach. Uwagę zwracają znajdujące się niedaleko wejścia rzędy okrągłych kamiennych konstrukcji zwanych kouloures. W czasach funkcjonowania pałacu służyły jako spichlerze, w których przechowywano zboże. W dwukondygnacyjnym zachodnim skrzydle pałacu - prawdopodobnie największym i najważniejszą częścią odkryte został kernos, czyli (prawdopodobnie) stół ofiarny, w kształcie okrągłego, kamiennego obiektu o średnicy 90 cm z wydrążonym dużym zagłębieniem pośrodku i mniejszymi (w liczbie 35) rozmieszczonymi wokół niego. Nie udało się archeologom ustalić ze 100% pewnością, w którym miejscu znajdowały się komnaty władcy. Dzisiaj przechadzając się na zachód od dziedzińca północnego można dostrzec pozostałości największych pokoi w pałacu. Im właśnie przypisywano te funkcje. 

Warto wiedzieć

Do pałacu można dojechać podążając zarówno Starą jak i Nową Drogą Narodową od Heraklionu. Na wysokości miejscowości Stalida należy skręcić na Starą Drogę, przejechać przez miejscowość Malia (jej tradycyjną część), za miejscowością w odległości ok. 2 km wypatrywać skrętu w lewo w drogę biegnącą wzdłuż gajów oliwnych. Wejście do strefy archeologicznej znajduje się naprzeciwko drogi, która zakręca w kierunku plaży, obok znajduje się parking. 

Wykopaliska są czynne w miesiącach letnich (czerwiec - październik) od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00-15:00. W miesiącach zimowych (listopad - maj) w godzinach 8:30-15:00. Bilet wstępu - cena za osobę dorosłą - 6 EUR. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Knossos, czyli zagadka cywilizacji minojskiej

Knossos jest najważniejszym pałacem minojskim i dowodem... Czytaj więcej

Pałac minojski w Kato Zakros

Pałac został zbudowany w 1900 r. p.n.e. i ostatecznie zniszczony... Czytaj więcej

Jaskinie i zatoki Sarandaris - w okolicach Hersonissos

Zatoki wokół Hersonissos znajdują się około 27 kilometrów... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Gortyna jak rzymskie post scriptum

Według mitologicznych podań Gortyna jest miejscem, do którego... Czytaj więcej