Plaża Agia Fotia

01-05-2016

Agia Fotia jest jedną z ulubionych plaż Kreteńczyków. Znajduje się ok. 5 kilometrów na wschód od miasta Sitia i 76 kilometry na wschód od Agios Nikolaos, przy drodze prowadzącej do miejscowości Vai. 

Położenie i opis

Jest to mała zatoka utworzona przy ujściu niewielkiego strumienia, który schodzi z okolicznych gór. Osada zawdzięcza swą nazwę lokalnemu kościołowi Agia Fotini (lub Agia Fotia). Zatoka jest otoczona przez wysokie góry i skały, tworzące magiczną scenerię. Plaża pokryta jest szarym i gruboziarnistym piaskiem. Jej wody są krystalicznie czyste, jednak rzadko całkiem spokojne ze względu na wiejące tutaj często północne wiatry. Miejsce to jest w niewielkim stopniu zorganizowane, znajduje się tutaj jednak kilka tawern. Plaża stanowi wspaniała alternatywę dla popularnych i często zatłoczonych plaż miejskich, które cieszą się popularnością zarówno wśród turystów jak i lokalnych mieszkańców.  Plaża Agia Fotia stanowi idealną propozycję dla osób, które chciałyby cieszyć się wypoczynkiem na plaży z dala od tłumów plażowiczów, jednak w pobliżu Sitii i wszelkich miejskich udogodnień.

Okoliczne atrakcje

W okolicy można odwiedzić jaskinię, w której odkryto ślady starożytnego siedliska. Na wzgórzu Koufoto archeolodzy odkryli niewielką osadę z czasów przedminojskich, składającą się z pałacu z 37 pomieszczeniami zbudowanymi wokół centralnego dziedzińca. Na wschód od tych budynków, naukowcy znaleźli największe cmentarzysko z epoki brązu w Grecji, liczące ponad 302 grobów różnych typów. Zbiory przedmiotów znalezionych w grobowcach przechowywane są dzisiaj w muzeach w Sitii i Agios Nikolaos.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaża Ambelos

Plaża Ambelos znajduje się na wschód od głównej osady w... Czytaj więcej

Plaża Pahia Ammos

Plaża Pahia Ammos położona jest 20 kilometrów na wschód... Czytaj więcej

Plaża Vathi

Vathi jest spektakularnie położoną plażą na wschodzie Krety.... Czytaj więcej

Plaża Voulisma

Plaża Voulisma to najbardziej popularna zatoka nieopodal... Czytaj więcej