Plaża Agia Roumeli

11-05-2016

Plaże w Agia Roumeli ciągną się wybrzeżem na długość około 3 kilometrów. Im bliżej wsi, tym są one bardziej zatłoczone i zagospodarowane. Po wschodniej stronie zatoki, za rzeką wypływającą z wąwozu Samaria, znajdują się plaże żwirowe i mniej popularne. Zachodnia część zatoki Agia Roumeli nosi nazwę Mashali. Znajdują się w niej dwie piękne plaże z drobnym kamykami. Tawerna zapewnia leżaki, parasole i kajaki do wypożyczenia. Podążając ścieżką wzdłuż wybrzeża, należy zachować ostrożność, gdyż spacerujące po półkach skalnych kozy mogą spowodować osuwanie się kamieni. Wypożyczonym kajakiem można udać się w rejs do pobliskich jaskiń.

Miejscowość Agia Roumeli

Sama Agia Roumeli jest małą i zaciszną wioską położoną 56 kilometry na południe od Chanii, w szerokiej zatoce ukształtowanej u wyjścia z wąwozu Samaria. Tysiące zwiedzających i wąski przesmyk to codzienny obrazek w szczycie sezonu. Wystarczy jednak zostać w miejscowości na noc, aby rokoszować się pięknem i spokojem tutejszych plaż. Położenie miejscowości wśród górzystego krajobrazu obszaru Sfakia sprawia, że jedynym sposobem, na dotarcie tutaj jest droga przez wąwóz lub prom z Chora Sfakion do Loutro, Paleochory i Sougia. Bardziej ryzykownym sposobem jest szlak prowadzący od Sfakia do Agia Roumeli. Jego pokonanie zajmuje około 7 godzin. 

Wokół miejscowości

Dookoła miejscowości znajduje się wiele atrakcji, chociażby wąwóz Samaria oraz położona około 2 kilometry dalej stara część wsi Agia Roumeli. Nawet mieszkańcy i jedzenie stanowią tutaj nie lada atrakcje. Wieś zamieszkują oryginalnymi Kreteńczycy, bardzo życzliwi i uśmiechnięci. Mięso, które można zjeść w ich tawernach jest osobiście przez nich hodowane. Wiele osób jest też producentami sera, warzyw i miodu. Na szczęście, mimo rozwoju turystyki, Agia Roumeli pozostaje autentyczną i malowniczą osadą, w której można spotkać przyjaznych ludzi i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaża Frangokastello

Frangokastello - z języka greckiego oznacza zamek Franków.... Czytaj więcej

Plaża Plakias

Plakias to bardzo popularny kurort turystyczny, położony... Czytaj więcej

Plaża Kalives

Kalives to nadmorski kurort położony 19 kilometrów na zachód... Czytaj więcej

Plaża Kavros

Plaża w miejscowości Kavros położona jest około 4 kilometry... Czytaj więcej

Plaża Georgioupolis

Plaża Georgioupolis rozciąga się 2 kilometry na wschód... Czytaj więcej