Plaża Balos

12-05-2016

Najbardziej znana laguna w Europie, której piękna nie oddają żadne zdjęcia. Położona pomiędzy dwoma półwyspami: Tigani i Gramvousa. Wody w lagunie lśnią turkusowym blaskiem, a plaża zachwyca różowym piaskiem. Wypoczynek można połączyć z rejsem i zwiedzaniem weneckiej twierdzy na wyspie Gramvousa. Laguna jest idealnym miejscem do nurkowania oraz bezpieczną plażą dla rodzin z dziećmi. 

Plaża w lagunie

Plaża w sezonie odwiedzana jest przez tysiące turystów, którzy przybywają łodziami z portu w Kissamos lub samochodem polną drogą do punktu na półwyspie, a potem pieszo ścieżką która wiedzie w dół wzgórza. W punkcie, w pobliżu Kaliviani pobierana jest niewielka opłata przeznaczona na ochronę rezerwatu Balos i utrzymanie drogi. Po 10 kilometrach do wjazdu można zatrzymać się na dużym parkingu, obok stołówki, tuż nad laguną. Spacerując w dół podziwiać imponujące widoki na lagunę, należy jednak pamietać, że droga powrotna będzie prowadzić pod górę. 

Rejs i wyspa Gramvousa

Przy wyborze pierwszej opcji rejsu, przy dużym szczęściu można zobaczyć delfiny. Ponadto prom zatrzymuje się przy egzotycznej plaży na wyspie Gramvousa. Warto wtedy zwiedzić samą wyspę Gramvousa z ruinami weneckiej fortecy. Jest to jedna z najbardziej imponujących na Krecie twierdz weneckich, pochodząca z XVI w. (1579 r.), przez długie lata była schronieniem dla piratów, dlatego często nazywana jest ona Wyspą Piratów. Forteca, otoczona długim na około 272 metry murem i zbudowana jest na szczycie skalistego klifu (o wysokości około 140 metrów), z którego rozciąga się malowniczy widok na morze i półwysep.

Na wyspie Tigani w zatoce znajduje się również niewielka kapliczka św. Jerzego (gr. Agios Georgios). Na północ od Balos, na półwyspie Korykon znaleźć można pozostałości rzymskiego małego miasta Agnio ze świątynią Apollina. Dziś znajduje się tutaj malownicza kaplica św. Sostisa (gr. Agios Sostis.)


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaża Elafonissi

Wspaniała plaża położona na najdalej wysuniętym na południowy-... Czytaj więcej

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Plaża Falasarna

Egzotyczna plaża Falasarna znajduje się 59 kilometry na... Czytaj więcej

Plaża Maherida

Niewielka plaża Maherida znajduje się 14 kilometrów na... Czytaj więcej