Plaża Panormo

31-05-2016

Miejscowość Panormo znajduje się około 20 kilometrów na wschód od miasta Rethymno w regionie Milopotamos. Jest spokojnym ośrodkiem, który choć w ostatnich latach szybko się rozwinął, nie utracił swego ducha wsi rybackiej.

Plaże w Panormo

W miejscowości znajdują się dwie główne i kilka mniejszych plaż. Jak sama nazwa wskazuje, Panormo oznacza naturalny port w spokojnych wodach. Plaża w porcie jest piaszczysta, z czystymi wodami. Jest dobrze osłonięta od wiatrów, stanowi więc idealne miejsce dla dzieci. Zaopatrzona jest w parasole oraz prysznice. W jej sąsiedztwie, na wschodzie, znajduje się mniejsza plaża, także piaszczysta, lecz niezorganizowana. Druga główna plaża o nazwie Limni znajduje się w odległości 200 metrów na zachód od wsi. Podobnie jak plaża w porcie, jest ona piaszczysta, dobrze chroniona przez skaliste molo. Ok. 5  kilometrów na zachód od Panormo leży kamienista i prawie nieznana plaża w miejscowości Skepasti. Plaża jest dość trudnodostępna i niestety otwarta na północne wiatry.

Miejscowość Panormo

Panormo to jednak nie tylko urokliwy pejzaż rybackiej wsi, kreteńskie krajobrazy i piękne, piaszczyste plaże. Miejscowość posiada bowiem status zabytku - powstała w miejscu antycznego miasta Panormus, którego istnienie potwierdza bazylika św. Zofii (VI w. n.e.), usytuowana około 500 metrów na południowy - zachód od miejscowości. Bazylika ta uważana jest za największy kościół chrześcijański w Grecji i największy na Krecie. Niewiele z odwiedzających Panormo wie, że miejscowość nosi także nazwę Zamek Milopotamos. Nazwa ta nawiązuje do historii tego miejsca, które w 1206 r. zostało podbite i ufortyfikowane przez Genueńczyków. Co prawda fort został zburzony, jednak niewielkie jego pozostałości pozostały do naszych czasów i swoją obecnością przypominają odwiedzającym o historii miasta.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaża Geropotamos

Mała plaża Geropotamos znajduje się około 18 kilometrów... Czytaj więcej

Bali jako mały kurort północnego wybrzeża

Nadmorski kurort Bali położony jest w dużej zatoce, około... Czytaj więcej

Plaża Rethymno

Piaszczysta plaża w Rethymno rozpoczyna się w centrum miasta,... Czytaj więcej

Plaża Fodele

Plaża Fodele znajduje się około 26 kilometrów na północny... Czytaj więcej