Podróż samochodem - praktyczne porady

08-04-2016

Kilka przydatnych porad, jak poruszać się samochodem po Krecie, na jakich użytkowników drogi uważać oraz jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trasie. Zebraliśmy dla Was kilka najcenniejszych wskazówek, które naszym zdaniem mogą oszczędzić niejednej nerwowej sytuacji. Tak, jak pisaliśmy w poprzednim artykule o tym jak poruszać się samochodem po Krecie, dzisiaj prezentujemy Wam kilka najważniejszych naszym zdaniem informacji. 

Kilka przydatnych porad:

• Zarówno w mieście jak i poza nim, często można spotkać dużą ilość popularnych skuterów, motorynek i motorów. Należy szczególnie uważać na pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie pojazdy. O wypadek nie jest trudno a skutery same niemal pchają się pod koła samochodu, czasami najzwyczajniej nie zdąży się go zauważyć. 

• Często patrz w lusterko, aby obserwować pojazdy jadące za Tobą, mogące sygnalizować manewr wyprzedzania. Grecy uwielbiają posługiwać się światłami lub klaksonem. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie często na Nowej Drodze Narodowej, na której większość kierowców porusza się z dużą prędkością i na innych kierowcach wymusza ustępowanie drogi. 

• Zwracaj uwagę na pieszych, poruszających się nie tylko po chodnikach i przejściach dla nich wyznaczonych, ale też w pobliżu dróg. Mogą oni niespodziewanie wtargnąć na jezdnię w nieoznaczonym jako przejście dla pieszych miejscu.

• Uważaj na zwierzęta, szczególnie owce i kozy, które nieoczekiwanie pojawiają się na lokalnych i głównych drogach w poszukiwaniu pożywienia. W pobliżu pastwisk nie pozostawiaj samochodu pod drzewem, gdyż kozy na pewno wdrapią się na auto i zniszczą karoserię.

• Bądź czujny w miejscach blisko skał. Mogą one nieoczekiwanie spadać lub też na tyle uszkodzić nawierzchnię drogi, a przejazd nią będzie utrudniony lub nawet niemożliwy.

• Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie zakładaj, że inni kierowcy będą postępować zgodnie z przepisami. Wielu z nich nie używa bowiem kierunkowskazów. Zdarza się jednak, że kierowcy nagle zatrzymują samochody niemal na środku drogi.

• Większy ma pierwszeństwo, szczególnie w przypadku autokarów i ciężarówek. Ich kierowcy są z reguły bardzo doświadczeni i oczekują pierwszeństwa ze strony innych pojazdów.

• Szczególnie latem, kiedy na drodze jest duża ilość piasku i pyłów, nieoczekiwane opady deszczu powodują powstanie śliskiej warstwy, przez którą auto może wpaść w poślizg. Pamiętaj wtedy, aby w takich warunkach jeździć ostrożnie i zmniejszyć prędkość. 

• Zachowuj bezpieczną odległość względem innych pojazdów, aby mieć możliwość reakcji w nagłych sytuacjach.

• Jeśli masz możliwość bezpiecznego zatrzymania się, podziwiaj widoki i fotografuj niezapomniane miejsca.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Samochodem po Krecie

Jazdę samochodem po Krecie można określić jednym słowem,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej