Samochodem po Krecie

04-04-2016

Jazdę samochodem po Krecie można określić jednym słowem, jest po prostu „inna”. W rozumieniu warunków drogowych, pogody oraz zwyczajów lokalnych mieszkańców i turystów w zachowaniu na drodze, nie można jej porównać z podobnymi doświadczeniami w ojczystym kraju i innych miejscach Hellady. Nawet sami Grecy, którzy nie mieszkają na stałe na Krecie, twierdzą że mieszkańcy wyspy interpretują przepisy i umiejętność prowadzenia samochodu w sobie właściwy sposób. Czy zatem należy obawiać się jazdy samochodem na Krecie? Nie, zupełnie nie. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio się do niej przygotować i pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach.

Przepisy drogowe i drogi na wyspie

Na Krecie obowiązuje ruch prawostronny. Przepisy, z małymi wyjątkami są tożsame z tymi obowiązującymi w Polsce. Restrykcyjnie przestrzegane są limity prędkości, zapinanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach oraz zakaz prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy. Należy pamiętać, że kierowcy wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo przed pojazdami, które znajdują się już na rondzie. Nie ma obowiązku jazdy ze światłami dziennymi. Aby poruszać się wynajętym na wyspie samochodem należy mieć ukończone minimum 21 lat oraz posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, w zupełności wystarczy dokument wydany w kraju. Kierowców posiadających prawo jazdy od minimum 2 lat obowiązuje dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi do 0.5 mg/ml, dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej- limit wynosi do 0.2 mg/ml. W przypadku otrzymania mandatu, rekomendujemy jego bezwzględne opłacenie. Opłacając mandat w przeciągu kilku dni po jego otrzymaniu, można zapłacić niższą kwotę.

Do niedawna niektórzy policjanci praktykowali też zatrzymywanie dokumentów tożsamości, szczególnie paszportów i dowodów osobistych turystów, którzy nie mogli opuścić wyspy. Obecnie ta praktyka jest coraz rzadziej stosowana.

Pozornie wydaje się, że sieć dróg na wyspie nie jest dobrze rozwinięta, tak jednak nie jest. Główna Droga Narodowa prowadzi wzdłuż północnego wybrzeża i wyznacza swego rodzaju oś, od której odchodzą drogi na południe i te przecinające centralną część wyspy. Drogi na południu wyspy są węższe i nierzadko dosyć kręte. Na mniej uczęszczanych trasach i lokalnych odcinkach stan nawierzchni i jej szerokość mogą pozostawiać wiele do życzenia. Górskie odcinki wymagają od kierowcy pewności siebie i opanowania. Z jednej strony droga wcina się w górskie zbocze, z drugiej kończy przepaścią opadającą stromym zboczem. Na większości takich odcinków stosowane są bariery energochłonne lub słupy.

Greccy kierowcy

Wokół sposobów prowadzenia samochodów i innych pojazdów przez greckich kierowców powstała niezliczona ilość mitów. Z pewnością, podobnie jak w życiu, są oni bardzo impulsywni, czasami też lekkomyślni. Bywa też, że doprowadzają na drodze do sytuacji, które w Polsce byłyby nie do pomyślenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zdrowy rozsądek oraz umiejętność przewidywania zachowań wszystkich użytkowników drogi. Bywa, że dramatyczne wypadki zdarzają się samym turystom, nierzadko z ich winy. Często można się spotkać z m.in.: zatrzymywaniem pojazdu na awaryjnych światłach na środku drogi, jazdą z niewielką prędkością środkiem drogi, popularną wśród mieszkańcy mniejszych miejscowości oraz nadmiernym używaniem klaksonu w różnych sytuacjach, np. aby kogoś pozdrowić.

Znaki drogowe

Na Krecie jest spora ilość znaków drogowych. Zapisane są one w dwóch alfabetach- greckim i łacińskim, który ułatwia odczytanie nazw miejscowości. Sporo znaków drogowych jest wypalonych od słońca, zakrytych roślinnością na poboczu lub też zwyczajnie uszkodzonych. W niektórych miejscach można spotkać znaki, które zostały przedziurawione kulami.

Limity prędkości

Najlepiej przestrzegać obowiązujących limitów prędkości, szczególnie na Głównej Drodze Narodowej. Od kilku lat na wyspie wzdłuż drogi zostały zamontowane fotoradary. Większość z nich jest dobrze oznakowana, nie ma jednak pewności, które faktycznie działają. Można zatem otrzymać zdjęcie, a w niektórych przypadkach policjanci używają ręcznego radaru. Po otrzymaniu mandatu jego sumę można uregulować na podstawie otrzymanego kwitu w urzędzie pocztowym lub na komisariacie policji.

Parkowanie

Samochody w Grecji parkuje się niemal wszędzie m.in. ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Warto jednak pamiętać, że pochopne parkowanie może w najgorszym wypadku skończyć się zablokowaniem drogi. Warto wybierać oznaczone parkingi. W centrach miast są one z reguły płatne, ale można trafić też na bezpłatne miejsca nieco oddalone od centrum. Opłaty za postój pobierane są bezpośrednio przy wyjeździe lub też w parkometrach. Warto mieć ze sobą drobne monety. W centrach miast ulice są wąskie, dlatego nierzadko ruch może odbywać się tylko w jednym kierunku. Warto zapoznać się z planem miasta przed wjazdem do niego lub zapytać lokalnych mieszkańców o wskazówki.

Nowa Droga Narodowa (New National Road)

Główna arteria komunikacyjna prowadząca wzdłuż północnego wybrzeża wyspy łącząca miejscowość Kissamos na zachodzie z Sitią na wschodzie. Jednopasmowa droga z szerokim poboczem, które służy jako dodatkowy pas ruchu i umożliwia wyprzedzanie. Średnia prędkość pojazdów na drodze waha się pomiędzy 100–130 km/h. Aby podróżować bezpiecznie należy trzymać się średniej prędkości lub ustępować miejsca innym kierowcom. Alternatywną drogą dla Nowej Drogi Narodowej jest, tzw. stara droga narodowa, która prowadzi wzdłuż wybrzeża. Przejazd nią zajmuje więcej czasu, ale jest ona bardziej widokowa i prowadzi wzdłuż mniejszych miejscowości.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Atrakcje turystyczne na Krecie i ceny biletów wstępu

W związku ze zmianą cen biletów do atrakcji turystycznych,... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Kulinarna legenda Krety - Pan Jorgos Xatziparashos 

Przez ponad pół wieku Pan Jorgos Xatziparashos w swojej... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Oliwa z oliwek to skarb Śródziemnomorza

Przez Homera nazwana „płynnym złotem”, przez mieszkańców... Czytaj więcej