Spinalonga - zaklęta wyspa

01-04-2016

Spinalonga to niewielka wyspa, która znajduje się przy wejściu do laguny Elounda, na północ od zatoki Mirabello. Wyspa ma powierzchnię 85 akrów, a maksymalna wysokość wynosi 53 metry. Jej historia wciąż budzi emocje i jednocześnie zachwyca.

Zmienne losy wyspy

Wyspa była wykorzystywana jako bastion obronny od czasów starożytnych dla miasta Olous, później rozkwitła jako wenecka forteca. Na pewien czas stała się ona kolonią buntowników; po zdobyciu wyspy przez Turków była ich przyczółkiem w walce z mieszkańcami. Gdy Turcy na początku XX w. opuścili Kretę, stała się miejscem wygnania trędowatych. Podczas  panowania Wenecjan na Krecie, została solidnie ufortyfikowana. Budowę twierdzy Wenecjanie rozpoczęli w 1574 roku, kiedy Turcy najechali Cypr. Z konstrukcyjnego i architektonicznego punktu widzenia oraz estetyki całego krajobrazu, wyspa wciąż zachowuje niezrównane piękno. Wenecjanie pragnęli, aby twierdza wkomponowała się w otaczający krajobraz i nie zwracała uwagi najeźdźcy aż do ostatniego momentu, kiedy wpływał on do zatoki. Pierwotna nazwa wyspy to Kalydon, ale Wenecjanie nazwali ją Spinalonga (wł. Spina-Longa- długi cierń).

W czasie wojen na Krecie (1645-1669), uchodźcy i rebelianci chronili się na wyspie, aby móc  atakować Turków. Ich obecność nie trwała jednak długo. Po upadku Candii w 1669 r., Spinalonga pozostała pod kontrolą Wenecji aż do roku 1715, kiedy Turcy porozumieli się z Wenecją i zajęli wyspę. W pierwszych latach okupacji tureckiej, twierdza została zmarginalizowana i była wykorzystywana jako miejsce wygnania i izolacji. Z biegiem czasu tworzyła się na niej osada tureckich rodzin. Pod koniec XIX w. wyspa uzyskała licencję na eksport towarów, dzięki czemu zgromadziła dużą liczbę mieszkańców, głównie kupców i żeglarzy. Szacuje się, że w 1834 roku na wyspie mieszkało ok. 80 rodzin, natomiast w 1881 roku ich liczba wzrosła do 227. Zmiany polityczne, które nastąpiły pod koniec XIX w. wymusiły na Turkach opuszczenie wyspy w 1903 roku. W tym samym roku Państwo Kreteńskie zdecydowało się zebrać wszystkich trędowatych, którzy mieszkali w osiedlach w pobliżu głównych miast Krety i przenieść ich na Spinalongę. Wyspa stała się kolonią dla pacjentów zarażonych chorobą Hansena, znaną jako trąd. Początkowo chorzy byli przywożeni tylko z Krety, później z terenu całej Grecji.

Wyspa wygnańców

Początkowo życie trędowatych na wyspie było pełne bólu i poczucia opuszczenia, zmieniło się to jednak kiedy otrzymali oni finansową pomoc od państwa, opiekę personelu medycznego oraz możliwość kontaktu z ludźmi żyjącymi na sąsiednim wybrzeżu. Mieszkańcy wsi Plaka, którzy trudnili się transportem towarów i ludzi na wyspę zaczęli korzystać finansowo na transakcjach dokonywanych z mieszkańcami kolonii. Wreszcie, w 1957 roku wraz z odkryciem antybiotyków trędowaci zamieszkujący wyspę zostali wyleczeni a kolonia zamknięta. Ostatni mieszkaniec i kapłan opuścił wyspę w 1962 roku. W związku z zainteresowaniem wielu turystów historią wyspy, władze lokalne rozpoczęły w latach 70-tych systematycznie naprawy i renowację starych budynków, fortyfikacji weneckich murów, starych domów i dróg. Od tego czasu Spinalonga przyciąga wielu, którzy chcą zobaczyć miejsce rozgrywania się tych ciekawych i smutnych wydarzeń.

Literacka inspiracja

W 2005 roku pisarka Victoria Hislop napisała wciągającą powieść o Spinalondze, zatytułowaną "Wyspa", który zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii za Debiut Roku 2007. Książka była przez 24 tygodnie najlepiej sprzedającą się powieścią w brytyjskiej liście najlepiej sprzedających się książek i została przetłumaczona na ponad 15 języków, dzięki czemu historia wyspy jest znana na całym świecie.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Plaże w miejscowości Plaka

W miejscowości Plaka dostępne są dwie główne, malownicze,... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej

Region Lasithi

Jeden z najmniej odkrytych regionów wyspy. Obfituje w piękne... Czytaj więcej

Knossos, czyli zagadka cywilizacji minojskiej

Knossos jest najważniejszym pałacem minojskim i dowodem... Czytaj więcej

Plaża wyspa Thodorou

Naprzeciwko plaży w miejscowości Agia Marina widoczna jest,... Czytaj więcej

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Jezioro Voulismeni - jezioro bez dna

Charakterystycznym punktem miasta Agios Nikolaos jest położone... Czytaj więcej