Starówka miasta Rethymno

02-07-2016

Stare miasto Rethymno jest uważane za renesansową perłę Krety, z urokliwymi uliczkami i zabudową z okresu weneckiego i późniejszego okresu tureckiego, ukrytymi meczetami i kościołami o niezwykle malowniczym pejzażu. Za jego fasadą kryją się ciekawe historie pisane przez mieszkańców miasta, którzy od wieków przybywali do niego z różnych stron świata. 

Atrakcje starówki miasta Rethymno

Starówka jest nie tylko miejscem spotkań turystów z mieszkańcami w prowadzonych przez nich restauracjach, tawernach i sklepach, lecz faktycznie zamieszkałą częścią miasta, w której można podpatrywać codzienne życie ludzi. Na trasie spaceru warto jednak zatrzymywać się i podziwiać weneckie zabytki, które schowane są w murach starówki. Na uwagę zasługuje brama z XVI wieku zwana Megali Porta, fontanna Rimondi wybudowaną w 1691 roku z której woda wypływa z wodotrysków w postaci trzech lwich głów oraz budynek loggi, jednego z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej na Krecie. Budynek służył kiedyś jako miejsce spotkań szlachty weneckiej, dzisiaj jest sklepem muzealnym. W wąskich uliczkach ukryte są liczne kościoły i meczety. Jeden z kościołów, bardzo charakterystyczny dla obrazu miasta, obecnie meczet tis Nerandses pierwotnie został zbudowany przez Wenecjan jako kościół, a następnie zamieniony na meczet. Zachowany do dzisiaj minaret kieruje do prowadzonej w środku szkoły muzycznej i sali koncertowej.

Odwiedziny miasta w jeden dzień

Jeden dzień spędzony w mieście Rethymno to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie jego atrakcje. Choć zarówno wielbiciele zwiedzania jak i aktywnego wypoczynku znajdą miejsca dla siebie. Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Folkloru, wenecką Fortecę oraz wiele urokliwych ulic i zaułków, które są znakomitym tłem do malowniczych zdjęć. Dla osób, które pragną wypoczywać w odległości około 900 metrów od zabytkowego centrum znajduje się miejska plaża w Rethymno, na której turyści chętnie wypoczywają i korzystają z kąpieli morskich.

W obrębie starówki znajduje się wiele tawern, restauracji i sklepów, które tętnią życiem niemal przez cały dzień, a które pustoszeją w trakcie sjesty odwiedzane przez nielicznych zabłąkanych turystów. Jest to doskonały moment, o ile letnia pogoda pozwala, aby odbyć spacer pustymi uliczkami, na których czasami pojawiają się mieszkańcy lub wylegują się zmęczone upałem psy i koty. 


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wenecki port w Rethymno

Jedna z najbardziej malowniczych części starego miasta.... Czytaj więcej

Margarites. Tutaj drzewa owocują garnkami

Margarites ożywa szczególnie wiosną, kiedy rzemieślnicy... Czytaj więcej

Muzeum Historyczne i Folkloru miasta Rethymno

Muzeum zostało założone w 1974 roku i mieści się w weneckim... Czytaj więcej

Klasztor Moni Arkadi

Klasztor Moni Arkadi jest symbolem bohaterstwa Kreteńczyków.... Czytaj więcej

Forteca w Rethymno

Jedna z największych twierdz na Krecie, które powstały... Czytaj więcej