Urlop w Grecji - co warto wiedzieć?

20-07-2016

Lato w pełni, a sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się na dobre. Większość osób zaplanowała wypoczynek z wyprzedzeniem, ale sporo rezerwuje wakacje w ostatniej chwili. W tym roku dużą popularnością cieszą się kraje południowej Europy na czele z Hiszpanią, Portugalią i Grecją. Jak przygotować się do wypoczynku w Grecji właśnie? O czym warto wiedzieć przed wizytą w tym kraju? Oto kilka niezbędnych wskazówek i porad.

Grecja - kraj uśmiechniętych ludzi

Niezależnie od miejsca, jakie planujecie odwiedzić w Grecji zarówno w części kontynentalnej jak i na greckich wyspach, bądźcie pewni że spotkacie się z niezwykłą uprzejmością mieszkańców. Turystyka odgrywa znaczącą rolę w gospodarce, a wiele osób pracuje właśnie w tej branży szczególnie w okresie letnim. Przeważnie wszyscy uśmiechają się do siebie i witają radosnym „kalimera” (tłum. dzień dobry) nawet z osobami, których nie znają. Oczywiście zdarzają się przypadki fałszywej serdeczności, gorliwego nagabywania, a nawet oszukiwania klientów, należy jednak pamiętać że im dalej od turystycznych miejscowości, w których liczy się ilość klientów i zysk, tym łatwiej odnaleźć prawdziwą życzliwość. Mieszkańcy małych miejscowości i wsi nadal patrzą z nieukrywaną ciekawością na przybyszów z zewnątrz, a jednak to oni właśnie nawet po krótkim poznaniu najbardziej się otwierają, nierzadko zapraszają w gościnę serwując domowe potrawy, wino oraz raki (tradycyjna wódka z wytłoczyn winogron). Warto pamiętać, że życie na wyspach toczy się swoim rytmem, zatem wielu Greków żyje według lokalnych zwyczajów i nie zna turystycznego podejścia. Można się nawet pokusić o opinię, że im mniejsza wyspa lub miejscowość to najbardziej życzliwi mieszkańcy. W trakcie takich spotkań, Grecy znający nawet słabo język angielski, chętnie wypytują o rodzinę, przyjaciół, pochodzenie oraz pracę. Balansowanie na granicy ciekawości a wścibstwa jest dla nich bardzo typowym zachowaniem, niech Was zatem nie zdziwią tak osobiste pytania. Warto przygotować sobie kilka gotowych odpowiedzi.

Podróżowanie a kryzys gospodarczy i imigranci

Wokół greckiego kryzysu gospodarczego powstało niemal tyle opowieści ile jest greckich mitów. Wiele osób właśnie z obawy przed trwającym kryzysem gospodarczym i finansowym rezygnuje z wypoczynku w Grecji, naszym zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Z powodu zadłużenia kraju i braku efektów stopniowo wprowadzanych reform, kryzys trwa w dalszym ciągu. Niedogodności, które mogą się z nim wiązać to liczne strajki, które są szeroko relacjonowane w mediach. Grecy najchętniej korzystają z tej formy protestów, zatem strajkują i zapewne strajkować będą. Większość strajków organizowana jest jednak w części kontynentalnej, a ich intensywności w ostatnich miesiącach znacznie zmalała. Szczególnie na wyspach greckich istnieje małe prawdopodobieństwo zetknięcia się z takimi niedogodnościami. Grecy nie pozwolą sobie na protest, kiedy na wyspy przybywają turyści, które mogłyby powodować ich niezadowolenie.

Równie ważnym tematem związanym z bezpieczeństwem wypoczywających turystów jest sprawa imigrantów, którzy poruszają się po terytorium Grecji jak po szlaku migracyjnym. Największe trudności dotknęły wschodnie i północne tereny kraju wraz z wyspami u wybrzeży Turcji. Nie jest jednak prawdą, że problem ten występuje w całej Grecji i jest powodem do dużych obaw przed wyjazdem. Nawet na terenach, do których imigranci przedostają się Grecy potrafili zorganizować tymczasowe schronienia. Ponadto są na terenie Grecji obszary, których temat ten zupełnie nie dotyczy, np. wyspa Kreta, Korfu czy Cyklady. Poziom bezpieczeństwa na tych wyspach nie odbiega od poziomu bezpieczeństwa w Polsce, a jest nawet wyższy, bowiem mieszkańcy wysp znają się i wszystkim zależy na dobrych relacjach. Oczywiście zdarzają się kradzieże, bójki i wypadki samochodowe, w dużej mierze z udziałem mniej frasobliwych turystów oraz niewielkiej społeczności, która przybywała dość powszechnie z terenu Półwyspu Bałkańskiego w celach zarobkowych. W obecnej chwili, kiedy zapotrzebowanie na pracowników zmniejszyło się, zmalała również ilość tych przybyszów.

Polacy w Grecji

Grecy jak każdy naród mają swoje sympatie i antypatie względem innych narodowości. Polacy w Grecji są mile widziani i przyjmowani bardzo ciepło. Wielu rodaków mieszka i pracuje w kraju na stałe. Zdarza się, że ze względu na podobieństwo językowe i urodę, szczególnie u kobiet, jesteśmy uznawani za Rosjan lub Czechów, którzy odwiedzają Grecję równie chętnie jak my. Z Grekami łatwo porozumiemy się w języku angielskim lub też przy pomocy pojedynczych słów w języku polskim, które zna większość osób pracujących w obsłudze ruchu turystycznego. Podczas rozmowy nie należy wstydzić się wymowy czy też braku słownictwa, bowiem Grecy starają się porozumieć z każdym obcokrajowcem różnymi sposobami, nierzadko zniekształcając wymowę słów. Znakiem uniwersalnym są według nich gesty, które mogą pomóc we wzajemnym zrozumieniu. Niestety gesty wykonywane przez Greków różnią się znaczeniem, co prowadzi czasami do wielu zabawnych sytuacji. Warto wiedzieć, że potwierdzenie, które jest często mylone z zaprzeczeniem, wyraża się skinieniem głowy w bok. Ponadto, w języku greckim słowo „ναι” (czyt. „ne”) oznacza „tak”. Warto o tym pamiętać, jeśli pytamy np. o drogę lub autobus, a osoba potwierdza nam odpowiedź kiwając głową i mówiąc głośne „ne”.

Sjesta i pory posiłków

Ze względu na upalne lato oraz wysokie temperatury powietrza powszechnie przyjętym zwyczajem w trakcie dnia jest sjesta. Czas odpoczynku, który przypada na godziny popołudniowe między 13 a 15, w trakcie których większość publicznych placówek, biur oraz sklepów jest zamknięta. Sjesta nie jest objawem lenistwa Greków, jak się powszechnie uważa, lecz wynika z naturalnej potrzeby odpoczynku i regeneracji, aby w trakcie gorącego lata mogli oni pracować do późnych godzin nocnych. Dlatego też cykl dnia, w tym pory posiłków różnią się od tych przyjętych powszechnie w Polsce. Co prawda w hotelach godziny posiłków dostosowane są do międzynarodowych standardów, ale sami Grecy jadają je zgodnie z przyzwyczajeniem. Najważniejszym posiłkiem w trakcie dnia jest kolacja, która spożywana jest w późnych godzinach wieczornych. Bardzo często wieczerza rozpoczyna się o godzinie dziewiątej, a zasiadają do niej całe rodziny z dziećmi. Nie należy być zdziwionym jeśli o godzinie osiemnastej tawerna będzie pusta. Po gorącym dniu i zakończonym dniu pracy apetyt pojawia się późnym wieczorem, jest to też znakomita okazja do spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Późna kolacja powoduje, że o poranku Grecy jedzą niewiele, z reguły jest to słodka lub wytrawna przekąska i obowiązkowo kawa. Obiad w trakcie sjesty jest małym posiłkiem, mogą to być nadziewane warzywa lub makaron. Większość Greków rezygnuje jednak z tego posiłku, nierzadko zastępując go kawą, którą pija się o każdej porze dnia. Będąc w Grecji nie można nie polubić tego rytuału. Kawa serwowana jest na zimno, szczególnie latem oraz podawana często w greckiej odmianie. Picie kawy to dobra okazja do krótkiej pogawędki lub odpoczynku. Miłośnicy herbaty mogą się poczuć w Grecji nieco rozczarowani, choć w restauracjach i hotelach herbata jest serwowana w różnych rodzajach, jej spożywanie kojarzy się Grekom z chorobą.

Klimat i wypoczynek

Grecja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, lato jest zatem długie, suche i gorące, a pora zimowa bardzo wilgotna, o równocześnie łagodnym przebiegu. Magnesem, który przyciąga wielu turystów szczególnie latem jest gwarancja słonecznej pogody oraz ciepłej wody w morzu. Należy jednak pamietać, że niemiernie ważna jest ochrona przed intensywnym słońcem, którego promienie mocniej oddziałują niż na północy Europy. Warto zabrać ze sobą kremy z wysokim filtrem, nakrycie głowy oraz spożywać dużą ilość płynów, a w szczególności wody. Według zapewnień Greków, woda z kranu nadaje się bezpośrednio do spożycia, jednak posiada ona najczęściej lekko słony smak. Na niektórych wyspach, woda gromadzona jest w podziemnych cysternach, skąd latem bez uzdatniania jest doprowadzana do domów. Taka woda powinna być przed spożyciem bezwzględnie gotowana. Najlepiej zaopatrywać się więc w butelkowaną wodę mineralną, która zaspokoi pragnienie, pić ją często w większych ilościach niż w naszej szerokości geograficznej.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Podróż samochodem - praktyczne porady

Kilka przydatnych porad, jak poruszać się samochodem po... Czytaj więcej

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie... Czytaj więcej