Wakacje na Krecie a imigranci i sytuacja polityczna Grecji

26-04-2016

Temat imigrantów rozlał się w komentarzach po całej Europie niemal jak sami ludzie uciekający ze swoich ojczystych krajów. W związku z licznymi zapytaniami ze strony znajomych i Klientów, w imieniu biura chciałabym się odnieść do różnorodnych zapytań w tej kwestii. Wpis ten nie służy ocenie sytuacji, a jego zadaniem jest krótkie i treściwe przedstawienie faktów. Jako profesjonalne biuro podróży chcemy rzetelnie informować naszych Klientów o wszelkich sprawach, które są dla Nich ważne w trakcie wyboru kierunku wakacyjnego wypoczynku oraz w jego trakcie.

Czy na Krecie są imigranci?

Najważniejsze pytanie dotyczy obecności imigrantów na Krecie, bowiem wielu z nich przeprawia się wynajętymi łodziami na trasie z Turcji do Grecji. Na Krecie tacy imigranci nie są obecni, gdyż położenie wyspy sprawia, że nie znajduje się ona na ich szlaku migracji, dalej na południe od Europy i samej Turcji. Jest to też główny powód, który wyjaśnia dlaczego wyspa nie jest dotknięta tym zjawiskiem w ogóle. Oczywiście, na ulicach większych miast można spotkać ludzi, którzy najprawdopodobniej pochodzą z innych krajów niż Grecja. Z reguły są to studenci, gdyż na Krecie działają dwa duże uniwersytety, które prowadzą wymianę naukową oraz imigranci zarobkowi z krajów Półwyspu Bałkańskiego oraz Ukrainy, Rosji. Warto zauważyć jednak, że z roku na rok jest ich coraz mniej, gdyż możliwości pracy dla nich też się drastycznie zmniejszyły. Nie jest to typowa ludność napływowa, której można byłoby się obawiać. Wprost przeciwnie, większość z nich integruje się z lokalną społecznością, uczy języka, aby pracować w sektorze  usług, szczególnie w usługach turystycznych. Przybywali i przybywają na Kretę, gdyż wyspa w sezonie oferuje wiele możliwości zarobkowych. Zdarzają się sytuacje, że w sezonie turystycznym na Kretę przybywają też Grecy z innych części kraju.

Sytuacja polityczno - gospodarcza w Grecji a Kreta

Na wyspie podobnie jak w przypadku imigrantów nie pojawiają się większe perturbacje związane z sytuacją polityczną i kryzysem gospodarczym. Oczywiście wydarzenia, które rozgrywają się często w Atenach, mają pośredni wpływ na życie na Krecie, należy jednak pamiętać, że wyspa rządzi się swoimi prawami i silnie stanowi o swojej niezależności. Dlatego rzadko można trafić na manifestacje polityczne, a kryzys gospodarczy jest względnie niewidoczny. Grecy pomimo trudnej sytuacji nie rezygnują całkowicie ze swoich upodobań i śródziemnomorskiego stylu życia. Niektórzy z nich są jednak bardziej powściągliwi w wydawaniu pieniędzy, zwłaszcza jeśli zarabiają niewielkie sumy. Bardzo częstym zjawiskiem w Grecji są powszechne strajki różnych grup społecznych lub przedstawicieli konkretnych zawodów. Na Krecie zdarzają się one również, jednak nie tak często jak w Grecji kontynentalnej. Najczęściej można ich uniknąć, zasięgając wcześniej informacji, ponieważ większość z nich jest zapowiadana.

Myśląc o wakacjach na Krecie nie trzeba obawiać się odpoczynku w odniesieniu do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości związanych z kwestią imigrantów. Wyspa jest spokojnym kierunkiem, a jej mieszkańcy obdarzają odwiedzających niezwykłą gościnnością i ciepłym przyjęciem. Żaden inny region turystyczny w Grecji nie prowadzi kampanii informacyjnej, która spotyka się z tak szerokim i pozytywnym odbiorem a dotyczy gościnności mieszkańców Krety. 

Zachęcam do odwiedzin wyspy i spokojnego wypoczynku na Krecie.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Odlotowa Kreta, czyli lotniska na Krecie

Obecnie na Krecie znajdują się trzy międzynarodowe lotniska:... Czytaj więcej

Samochodem po Krecie

Jazdę samochodem po Krecie można określić jednym słowem,... Czytaj więcej

Kreta - pogoda

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza,... Czytaj więcej

Kreta w czerwcu

Wakacje przed wakacjami? Dlaczego nie! Na Kretę warto wybrać... Czytaj więcej

Grecka uczta w tawernach. Oferta ze zniżką dla klientów Nelmare

Kreta, jako największa grecka wyspa przyciąga turystów... Czytaj więcej

Kali oreksi (gr. smacznego), czyli w greckiej tawernie

Kreta to nie tylko pałac w Knossos i bajeczne plaże z turkusowymi... Czytaj więcej