Wakacje w Grecji - o czym warto wiedzieć

02-08-2017

Lato w pełni, a sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się na dobre. Większość osób zaplanowała wypoczynek z wyprzedzeniem, ale wielu rezerwuje wakacje w ostatniej chwili. W tym roku dużą popularnością cieszą się kraje na południu Europy na czele z Hiszpanią, Portugalią i Grecją. Jak przygotować się do wypoczynku właśnie w Grecji? O czym warto wiedzieć przed wizytą w tym kraju? Oto kilka niezbędnych wskazówek i porad. 

Grecja - kraj uśmiechniętych ludzi

Niezależnie od miejsca, jakie planujecie odwiedzić w Grecji zarówno w części kontynentalnej jak i na greckich wyspach, bądźcie pewni że spotkacie się z niezwykłą uprzejmością mieszkańców. Turystyka odgrywa znaczącą rolę w gospodarce, a wiele osób pracuje właśnie w tej branży szczególnie w okresie letnim. Przeważanie wszyscy uśmiechają się do siebie i witają radosnym „kalimera” (tłum. dzień dobry) nawet z osobami, których nie znają. Oczywiście zdarzają się przypadki fałszywej serdeczności, gorliwego nagabywania, a nawet oszukiwania klientów, należy jednak pamiętać że im dalej od turystycznych miejscowości, w których liczy się ilość klientów i zysk, tym łatwiej odnaleźć prawdziwą życzliwość. Mieszkańcy małych miejscowości i wsi nadal patrzą z nieukrywaną ciekawością na przybyszów z zewnątrz, a jednak to oni właśnie po nawet krótkim poznaniu najbardziej się otwierają, nierzadko zapraszają w gościnę serwując domowe potrawy, wino oraz raki. Warto pamiętać, że życie na wyspach toczy się swoim rytmem, zatem wielu Greków żyje według lokalnych zwyczajów i nie zna turystycznego podejścia. Można się nawet pokusić o opinię, że im mniejsza wyspa lub miejscowość to najbardziej życzliwi mieszkańcy. W trakcie takich spotkań, Grecy znający nawet słabo język angielski, chętnie wypytują o rodzinę, przyjaciół, pochodzenie oraz pracę. Balansowanie na granicy ciekawości a wścibstwa jest dla nich bardzo typowym zachowaniem, niech Was zatem nie zdziwią tak osobiste pytania. Warto przygotować sobie kilka gotowych odpowiedzi. 

Podróżowanie a kryzys gospodarczy i imigranci

Wokół greckiego kryzysu gospodarczego powstało niemal tyle opowieści ile jest greckich mitów. Wiele osób właśnie z obawy przed trwającym kryzysem gospodarczym i finansowym rezygnuje z wypoczynku w Grecji, naszym zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Z powodu zadłużenia kraju i braku efektów powoli wprowadzanych reform, kryzys trwa w dalszym ciąg. Niedogodności, które mogą się z nim wiązać to liczne strajki, które są szeroko relacjonowane w mediach. Niestety Grecy przyzwyczajeni do tej formy protestów, zatem strajkowali i zapewne strajkować będą. Większość strajków dotyczy jednak części kontynentalnej, a ich intensywności w ostatnich miesiącach znacznie zmalała. Szczególnie na wyspach greckich istnieje małe prawdopodobieństwo napotkania takich niedogodności. Grecy nie pozwolą sobie na protesty przy lotach czarterowych dzięki którym na wyspy przybywają turyści, a które mogłyby powodować dla nich kłopoty.  

Równie ważnym tematem związanym z bezpieczeństwem wypoczywających turystów jest sprawa imigrantów, którzy poruszają się po terytorium Grecji jak po szlaku migracyjnym. Największe trudności dotknęły wschodnie i północne tereny kraju wraz z wyspami u wybrzeża Turcji. Nie jest jednak prawdą, że problem ten występuje w całej Grecji i jest powodem do dużych obaw przed wyjazdem. Nawet na terenach, do których imigranci przedostają się Grecy potrafili zorganizować tymczasowe schronienia. Ponadto są na terenie Grecji obszary, których temat ten zupełnie nie dotyczy, np. wyspa Kreta, Korfu czy Cyklady. Poziom bezpieczeństwa na tych wyspach nie odbiega od poziomu bezpieczeństwa w Polsce, a nawet jest wyższy, bowiem na wyspach wszyscy znają się i wszystkim zależy na dobrych relacjach. Oczywiście zdarzają się kradzieże, bójki i wypadki samochodowe, w dużej mierze z udziałem mniej frasobliwych turystów oraz niewielkiej społeczności, która przybywała dość powszechnie z terenu Półwyspu Bałkańskiego w celach zarobkowych. W obecnej chwili, kiedy zapotrzebowanie na pracowników się zmniejszyło, również zmniejszyła się ilość tych przybyszów. 

Polacy w Grecji

Grecy jak każdy naród mają swoje sympatie i antypatie względem innych narodowości. Polacy w Grecji są mile widziani i przyjmowani bardzo ciepło. Wielu rodaków mieszka i pracuje na stałe w kraju. Zdarza się, że ze względu na podobieństwo językowe i urodę, szczególnie kobiet, jesteśmy uznawani za Rosjan lub Czechów, którzy odwiedzają Grecję równie chętnie jak my. Z Grekami łatwo porozumiemy się w języku angielskim lub też pojedynczymi słowami w języku polskim, które zna większość osób pracujących przy obsłudze turystów. Podczas rozmowy nie należy wstydzić się wymowy czy też braku słownictwa, bowiem Grecy starają się porozumieć z rozmówcą różnymi środkami wyrazu, nierzadko zniekształcając wymowę. Znakiem uniwersalnym są według nich gesty, które mogą pomóc we wzajemnym zrozumieniu. Niestety gesty wykonywane przez Greków różnią się znaczeniem w naszej interpretacji, co prowadzi czasami do wielu zabawnych sytuacji. Warto wiedzieć, że potwierdzenie wyraża się skinieniem głowy w bok, które jest często mylone z zaprzeczeniem. Ponadto, w języku greckim słowo „ναι” (czyt. „ne”) oznacza „tak”. Warto o tym pamiętać, jeśli pytamy np. o drogę lub autobus.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Kreta w lipcu

Lipiec to miesiąc nie bez powodu wybierany przez tysiące... Czytaj więcej

Kreteńskie obyczaje - sjesta

W każdym kraju, który odwiedzamy w trakcie wakacyjnych... Czytaj więcej

Kreta: z jakim biurem podróży?

Co roku wiele osób zastanawia się jak zaplanować swoje... Czytaj więcej

Kreta: greckie wina i winnice

Kreta posiada niezwykle bogatą tradycję oraz ciekawą historię... Czytaj więcej