Wąwóz Ha

27-06-2016

Dominujący wąwóz w obszarze Ierapetra, naprzeciwko pięknej miejscowości i minojskiej osady Vassiliki. Jest uważany za jeden z najdzikszych wąwozów na Krecie, przykład rzadkiego morfologicznego zjawiska w naturze, prawdopodobnie spowodowanego przez trzęsienie ziemi.

Niezwykły wąwóz

Wąwóz pozostaje obszarem dziewiczym, nietkniętym przez człowieka, będąc miejscem eksploracji dla  badaczy. Kajakarze uważają go za numer jeden wśród wąwozów Krety. Wąwóz Ha posiada około 33 miejsc, których trzeba spuszczać się na linie, najwyższe miejsce osiąga około 35 metrów wysokości. Zatem, aby poruszać się po wąwozie należy dysponować pełnym kompletem wyposażenia technicznego. W niektórych miejscach ściany się bardzo blisko siebie, zaledwie kilka centymetrów, jest to charakterystyczna cecha tego wąwozu.

Wodospad

W jego ostatniej części znajduje się wodospad o wysokości 215 metrów. Wodospad ten jest najwyższym w Grecji. Wejście do kanionu jest bardzo wąskie, posiada około o 3 metrów i otwiera się na górze. Jego szerokość w wielu miejscach to tylko 30 cm, a w innych nie więcej niż 3 metry. Z lewej i prawej ukazują się ogromne kamienne ściany o wysokości 200 do 400 metrów. Intensywne są kolory skał wzdłuż przejścia, czasami niczym pokrojone w kwadratowe lub prostokątne bloki wypełniają mały kanion.

W pobliżu wąwozu Ha, znajdują się ruiny kamiennych młynów wodnych, pomniki minionej epoki.


Kornelia Michalak
Kornelia Michalak

Miłośniczka i pasjonatka podróży za jeden uśmiech do gwiazd lub tylko o jedną miejscowość dalej.

Z przypadku "Kretolożka". Ciągle poszukująca urokliwych zakątków

i oczekująca na niezwykłe spotkania z ludźmi.

podobne wpisy

Wokół tradycyjnej wsi Kritsa

Jest jedną z najciekawiej położonych wsi na Krecie, na... Czytaj więcej

Gaj palmowy plaży Vai

Vai znajduje się 94 km na wschód od Agios Nikolaos i 24... Czytaj więcej

Klasztor Moni Toplou

Klasztor znajduje się na północno-wschodnim krańcu Krety... Czytaj więcej

Plaża Voulisma

Plaża Voulisma to najbardziej popularna zatoka nieopodal... Czytaj więcej